Dünya ayçiçeği ilk teşrin alanını artıran çiftçiler hasattan kıvançlı

Bursa’nın İnegöl ve Bilecik’in Bozüyük ilçelerinde kırsal mahallelerde ufuk gündöndü eken çiftçiler hasada başladı.

Biçerdöverlerle tarlalardan hasat edilen gün çiçeği, traktörlere yüklenerek Trakya Bağlanak bünyesinde elektrik gösteren İnegöl Besili Tohumlar Ekincilik Satma Kooperatifine teslim ediliyor.

Testlerden geçirilip yağ oranına bakılan işaret, kabuklarından ayrılıp yağının çıkarılması üzere fabrikalara gönderiliyor.

İnegöl ve Bozüyük’te geçen sene toplanmış 30 bin dekar olan teşrinievvel alanı, kerem destekleriyle 60 bin dekara çıktı.

İnegöl Semirtilmiş Tohumlar Ekincilik As Kooperatifi Başkanı Mürtefi Kasıt Dilli, AA muhabirine, kooperatif üyesi 322 ortağın bu yıl 1,5 titrem döl ektiğini söyledi.

Üretimden ve fiyatlardan kıvançlı olduklarını tamlayan Cerbezeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnegöl Yağlı Tohumlar Kooperatifi olarak günebakan alımlarımız bitmeme ediyor. Güzeşte sene 1300 ton muhit günâşık mübadelesi yaptık, bu yılki rekoltemiz 4 bin titrem. İnegöl çiftçisine destek oluyoruz. İnegöl’da şu anda yalnızca kooperatif kendisine tığ kurum yapıyoruz. 13 mahallemizde hasat devam ediyor, yoğunluk var. Fiyatlar gani olduğu için kooperatife örgen olmak isteyen haddinden fazla. Devletimiz, hükümetimiz çiftçiyi destekliyor. Trakya Bağlanak adına tığ da üreticiye bindi oluyoruz. Arazi Mahsulleri Ofisi buğday üreticisine pekâlâ bindi olduysa tığ dahi kooperatif namına dolayı gündöndü üreticisine destek oluyoruz.”

“Güzeşte sene ekmedik, bu yıl gün çiçeği mal yaptı diye ektik”

İnegöl Ekincilik Odası Başkanı Sezai Çelik da ilçede güzeşte yıl 15 bin dekar olan belde gün çiçeği ekim alanının bu sene 35 bin dekara yükseldiğini, 5 bin dekar de anahtar dışı alan olduğunu hesap ettiklerini anlattı.

Hem üreticilerin, biçerdövercilerin hem da kooperatifin çalım merkezinin aheste emek harcadığını vurgulayan Polat, “Geçen sene yağ ile ilgilendiren sıkıntılar yaşandı. Cumhurbaşkanımız ‘ekin’ dedi, millet olarak ektik. Gelecek yıl beklentimiz henüz aşkın. Esasen yağ sorunu yaşamamak için ekmeye devam edeceğiz. Bu millete kâfi ki vesile verelim.” dedi.

Çiftçi Hak Çeçim, fiyatlardan memnun olduklarını dile getirerek, “Bu kooperatifler alım yapmasa biz malımızı nereye vereceğiz. Tanrı razı olsun, almasalar dağ olurdu. 28 dönüm teşrinievvel yaptım, sabık yıl ekmedik. Bu yıl günebakan dünyalık yaptı diye ektik, ömrüm olursa seneye üstelik ekeceğim.” ifadelerini kullandı.

Bozüyük Ekincilik ve Orman Müdürü İsmail Aksu ise ilçe genelinde 2021’dahi 15 bin dekar olan ekim alanının bu yıl 25 bin dekara çıktığını bildirdi.

Hasadın ilk teşrin ayının önce haftasına büyüklüğünde süreceğini kaydeden Aksu, “Üreticimiz şu anda mutlu. Bizler Ekincilik ve Orman Müdürlüğü namına İl Müdürlüğümüz ile ilçemizde 7 bin dekar alana fiyat gelen yüzde 50 artağan tohumlar dağıttık. Dağıtılan bindi tohumlarından da üreticimiz mutlu. Hasadın körpe olmasını temenni ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: