Eceabat’ta “Domates Şenliği” düzenlendi

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinin Yalova köyünde “Domates Şenliği” düzenlendi.

Şenlik, Çanakkale Cephesi’ne 9 Ağustos 1914’te Çanakkale Boğazı Marke Talih Komutanı kendisine atanan ve 9 Eş 1916 tarihine büyüklüğünde bölgede değişik görevler üstlenen Cevat Paşa’nın, Eceabat ilçesine sınırlanmış Yalova köyünde 1915 yılında savaş devam ederken, köy çocuklarının isteği üzerine yaptırdığı ve bozuk adı Yadigar-ı Galibiyet İlkokulu olan Cevatpaşa Galebe Okulu adını alan tarihi okul bahçesinde gerçekleştirildi.

Çevre kaza ve köylerden çokça sayıda kişinin katıldığı bayram Yalova Köyü Terbiye, Kültür ve Çevre Derneği ile karye muhtarlığının ocak sahipliğinde yapıldı.

En ferah domates yarışmasının yapıldığı şenlikte katılımcılara anadan görme tatlar ile yerel ürünler ikram edildi.

Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, burada yaptığı konuşmada, dünyada tarımın ve üretimin hangi büyüklüğünde oylumlu olduğun elan geçmiş yapılan akademik çalışmalar ile anlatıldığını söyledi.

Bu durumun bütün aracılığıyla görüldüğünü ve yaşandığını dile getiren Çiftçiler, “Eceabat’ta Gelibolu Yarımadası ekincilik üretiminde koskocaman benzeri yere sahip. Domates, zeytin düşman, ayçiçeği kadar yüce ürünlerimiz bulunan. Bu mahsulat kendiliğinde oluşmuyor. Çiftçilerimizin kadınlarımızın okkalı aynı emeği var. Bu iyicene birinci sınıf ürünleri bizlere ulaştırdıkları amacıyla kendilerine teşekkürname ediyorum.” dedi.

Yapılan domates yarışmasında birinciliği İsmail Aka, ikinciliği Kahraman Gören, üçüncülüğü ise Şenel Çimen kazandı.

Yarışmacılara günün anısına hediyeler arz edildi.Share: