Edirne İl Umumi Meclisi üyeleri kadına yönelik çapkın savaş konusunda bilgilendirildi

Edirne İl Umumi Meclisi üyeleri, Ev ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Güven ekipleri eliyle kadına müteveccih şiddetle uğraş üzerine bilgilendirildi.

Ev ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, kadına müteveccih uçarı savaşım kapsamında İçişleri Bakanlığının Türkiye genelinde 5 milyon erkeğe anlayış hedefinin olduğunu söyledi.

Projede “Kadına el kalkamaz” mottosuyla yola çıktıklarını tamlayan Özbaş, “İlimizde birlikte 20 bin erkeğe ulaşmayı hedefliyoruz. İkinci bire bir sorunumuz maatteessüf Türkiye genelinde baktığımızda kıytırık gözyaşı evlilikler dediğimiz er gözyaşı evlilikler. Erken yaş evlilikler sıralamasına baktığımızda ise Türkiye’bile 14’üncü sırada bulunuyoruz.” dedi.

Özbaş, erken yaş evliliklerin önüne geçebilmek adına de Edirne Valiliğince Er Gözyaşı Evlilikleri Önleme Gösteri Planı hazırlandığını ve çalışmaların ciddi boyutta devam ettiğini anlatım etti.

Uyuşturucuyla Savaşım Aplikasyonu (UYUMA) Projesi’ni tanıtıcı Özbaş, şunları kaydetti:

“Geleceğimizi tehdit fail üçüncü bire bir umde birlikte bağımlılıklar özellikle uyuşturucu bağımlılığı. Bir Vakitler metal dendiğinde yalnız zenginlerin ulaşabildiği ayrımsız maddeyken maatteessüf bugün haddinden fazla henüz bayındır ulaşılabilen kaput maddeler haline geldi. Afiyet Bakanlığının verilerine bakarak bap bağımlısıyken özlük isteğiyle tedavi olan insanların 1 sene süreyle akman kalabilme süresi yemeden içmeden yüzde 6,6 çokça düşük ayrımsız rakam.

Bu konuyla ait İçişleri Bakanlığımız ve Emniyet Müdürlüğümüz tarafından geliştirilen UYUMA projesi var. Bu proje bizim geleceğimiz evlatlarımız için bu konuda haddinden fazla kırılan olmalıyız, duygulu olmalıyız.”

Edirne İl Genel Divan Başkanı Mehmet Önceki dahi Edirne Valiliği ile Sülale ve Toplumsal Hizmetler müdürlüğünün kadına şiddetin önlenmesi ve mızrap ile uğraş üstüne faydalı çalışmalar yaptığını dile getirdi.

Konuşmaların peşi sıra Sedir üyeleri telefonuna KADES ve UYUMA programlarını indirdi.

Bu arada, Kırklareli Vali Yardımcılığına atanan Yusuf Güler bile Divan’e veda etti.

Share: