Edirne’ye Bulgar akını

Edirne’ye Bulgar akını

Edirne Kavim pazarında etap atacak saha kalmadı

Aldıklarını taşımakta zorluk çektiler

EDİRNE – Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye girişlerinde pasaport zorunluluğunun kaldırılmasını fırsata çeviren Bulgarlar, atak ettikleri Edirne Ulus pazarında etap atacak saha bırakmadı.

Edirne’ye aksata üzere gelen Bulgaristan vatandaşlarının sayısı herhangi bir sabık zaman artıyor. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla resmi gazetede yayımlanan kararla birlikte Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye girişlerinde pasaport zorunluluğunun kaldırılmasını fırsata çeviren Bulgarlar, imdi henüz fazla Edirne’ye gelmeye başladı.

Sabahın er saatlerinde kente akın Bulgarlar, soluğu Budun Pazarında aldı. Giyimden züccaciyeye parçalanmamış ihtiyaçlarını Edirne’den karşılayan Bulgarlar, aldıklarını taşımakta sorumluluk çekti. Pazarda etap atacak kayran kalmazken, şehrin acilen tezelden değme noktasına park edilen Bulgar plakalı vesait adeta şehri istila etti.

Esnaf, “Bulgarlar bize can suyu oldu”

Bulgarların aksata cenneti haline gelen Edirne’da, esnafın yüzü da gülüyor. Müşterilerinin yüzdelik 90’ını Bulgaristan vatandaşlarının oluşturduğunu anlatan esnaf, alışveriş turizminin devam etmesini istiyor. Etiket ile girişlerin esnafa fert suyu olduğunu vurgulayan Mehmet Sebep, “Alışverişler haddinden fazla güzel oluyor. İyi ki hakeza tıpkısı madde çıkarttılar, herhangi bir şey çok iyice çokça memnunuz. artık gelmeye başladılar. Hareketli var inşallah artık gelmeye bitmeme değer. Giyimden, gıdaya seçme şeyi alıyorlar” şeklinde konuştu.

“Gıdadan tekstile değme şeyi Edirne’den alıyoruz”

İhtiyacı olan değme şeyi Edirne’den almak için Bulgaristan’dan gelen Ahu Başarmış “Cuma günleri sık sık Edirne’ye geliyoruz aksata fethetmek üzere. Kimlik ile gelip gidebiliyoruz. Henüz ongun ve süssüz oldu hakeza” dedi. Bulgaristan’dan 17 dirilik geldiklerini ve kimlik ile giriş yaptıklarını söyleyen Nasuf Nail, çokça emeksiz olduğunu söyledi. Etiket ile Türkiye’ye girişlerin çokça bayağı ve evire çevire olduğunu tamlayan Sümeyye Hezel, gıdadan, tekstile herhangi bir şeyi Edirne’den aldıklarını anlatım etti.Share: