Ekvatorlu üniversite öğrencisi Bayburt soğuğu ve karlı havası karşısında şaşırdı

Kar yağışının çalışkan olduğu, Sibirya soğuklarının iyiden iyiye hissedildiği Bayburt’ta kar bolluğu yaşanıyor. Akşam başlayan kar yağışıyla alay malay Bayburt yeniden beyaza büründü. Gelgel sıcaklığının zaman normallerinin üzerinde seyretmesi vatandaşlarda yağışsızlık endişesine hastalık olurken, aralıklarla yağan ve düz meydan 30 santimetreyi bulan kar, yüzleri güldürdü. Yağan düşünce buzlanması sonucunda ise gece saatlerinde albeni sıcaklığı nakıs 15 dereceye kadar düştü, araçların camları dahi buz tuttu.

Bayburt Üniversitesi, İktisadi ve İdari Ulum Fakültesi, Politika Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü Türkçe hazırlık sınıfı Öğrencisi olan Afrika asıllı Jacinto Osa Ndong Nchama isimli öğrenci ise kar manzarası karşısında hayretliğini gizleyemedi. Tropikal iklime eş olan ve sıcaklık ortalaması 26 basamak civarlarında olan Eşlek Ginesi vatandaşı olan Nchama, çekicilik sıcaklığının sıfırın altına düştüğü Bayburt’ta mukavemetli şita şartlarına ve soğuğa alışmaya çalışıyor. Darülfünun öğrenimi çalmak üzere Bayburt’un yolunu markajcı Nchama, ilk kez soğukla 5 aydır bulunduğu Bayburt’ta tanıştığını belirterek, ülkesi Ekvator Ginesi’nde antipatik havaların yaşanmadığını söyledi. Tropikal iklimli Eşlek Ginesi’nin haddinden fazla sıcak olduğunu bildiren Nchama, Bayburt’un haddinden fazla itici olduğunu kaydederek, Bayburt’ta yaşamakta yük çektiğini vurguladı. “Bayburt haddinden fazla antipatik, Eşlek’de itici namevcut” diye konuşan Nchama, “Bayburt’ta öğrenciyim, 5 aydır buradayım. Bayburt çok antipatik olduğu üzere alışmaya çalışıyorum. Istiva Hattı çokça ısıdam, orada hamam çok çok, bura buz kabil” sözlerini kullandı.

Bayburtlu Serhat Pekmezci isimli genç, Bayburt’a kar yağdığını duyunca tatil amacıyla gittiği Trabzon’dan apar topar geldiğini rapor ederek, karlı havanın keyfini Kocaeli’de öğrenci olan ve sömestr tatili üzere memleketi Bayburt’a mevrut arkadaşı Hür Çıpa ile arkadaşça edip, gezerek çıkardı. Memleketine kar hasretiyle geldiğini vurgulayan Pekmezci, “Çokça şükür Bayburt’a kar yağdı, memleketimize kar hasretiyle geldik. Babamızdan, dedemizden dinlediğimiz kadarıyla bir vakitler bu büyüklüğünde beş altı kar yağmazmış, çokça aşkın kar yağarmış. Buna üstelik şükür, biz eş seviyoruz, memleketimizin sunu iyice yanı” dedi.

Sömestr tatili üzere memleketi Bayburt’a mevrut üniversite öğrencisi Müstakil Çıpa ise, kar yağışıyla gelişigüzel kayak sezonunu açacağını anlatım ederek Kop Kayak Merkezi’ne okullar açılmadan önceki gideceğini söyledi. Düşünce Bayburt’a çokça yakıştığını belirten Demir, “Kar yağışıyla gelişigüzel memleketimiz gayet fena hâlde bir nakız aldı, ak pak oldu, adeta gelinliğini giymiş eş havası var. Kusursuz bire bir havamız var, biz memnunuz şehrimizden. Allah’a şükür havalar de iyice. Kop Dağına kar yağmış, yakında kayağa gitmeyi düşünüyorum” ifadelerini kullandı. – BAYBURT

Share: