Elazığ, Mardin ve Siirt’te öğrenciler sâri geçitlerini “Hayata ihtiram duruşu” sloganıyla kırmızıya boyadı

Elazığ, Mardin ve Siirt’te beş öğrencileri yoluyla İçişleri Bakanlığınca “Yayalara evleviyet duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında palyatif geçitleri kırmızıya boyandı.

Elazığ’üstelik Şehit Hüccet Gaffar Ortaokulu önünde trafikte palyatif önceliğine dikkati fethetmek ve çoban duyarlılığını artırmak üzere başlatılan kampanya kapsamında program düzenlendi.

Öğrencilerle yolcu geçidini kırmızıya boyayan Vali Ömer Toraman, burada yaptığı konuşmada, trafikte geçici önceliğine dikkati çekmek için öğrencilerle aktiflik yaptıklarını söyledi.

Vali Toraman, İçişleri Bakanlığının gidiş geliş kazalarının, kazalarda ölümlerin ve yaralanmaların azaltılması, trafikte yayalara dikkati kaldırmak üzere Türkiye genelinde çalışma yürüttüğünü anlattı.

Mardin

Mardin’bile forma Artuklu ilçesinde Gülser-Mahmut Tatlıdede Ortaokulu uğrunda planlı etkinlikte, Vali Mahmut Demirtaş, öğrencilerle arızi geçidini kullanarak yolun karşısına geçti ve geçici geçidini kırmızıya boyadı.

Demirtaş, çevirici sürücülerine kampanya hakkında hikmet verdi.

Trafik kazaları ve can kayıplarını yer organ indirmeye çalıştıklarını nâkil Demirtaş, “2030 yılına kadar yayalarda duygusal kayıplarını yüzdelik 50 oranında indirmeyi amaçlıyoruz. Bunun için bile hem yayalarımızın hem dahi sürücülerin bilinçlendirilmesi için ayrımsız kampanya başlattık. Vatandaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmeyi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Siirt

Siirt’te ise Atatürk İlkokulu önünde planlı programa, Türk bayraklarıyla katılan öğrenciler, trafikte bulaşan önceliğine dikkati çekti.

Vali ve Belediye Komutan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, kampanyada öğrencilerle yaya geçidini kırmızıya boyadı, sürücülere gidiş geliş kurallarıyla ilgili risale dağıttı.

Hacıbektaşoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, trafikte bulaşan önceliğine dikkati kabul etmek amacıyla el genelindeki sâri geçitlerinin kırmızıya boyanmaya başlandığını belirtti.

Kampanya ile ait çekicilik ve öğrencilerle farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını dile getiren Hacıbektaşoğlu, şöyle konuştu:

“Siirt’te olan kazaların yarısından dahası yayaların karıştığı kazalardır, yayalara darp kazalarıdır. Bunların yarısından ilavesi birlikte 18 yaş altı palyatif kazasıdır. Dolayısıyla yapılacak farkındalık çalışmaları önemlidir.”

Programa, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Deniz Edip, İl Kurnaz Komutanı Tugay Emrullah Balaban, İl Inanma Müdürü Melik Yıldırımoğlu ve öğrenciler katıldı.

Share: