Elazığ’da 345 personelin katıldığı deprem ve hararet tatbikatı soluk kesti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katıldığı deprem tatbikatında, binadan göle, gerileme altından araçta sıkışmaya birçok alanda mahdut kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Elazığ’de İçişleri Bakanlığı projesi çerçevesinde AFAD Başkanlığı öncülüğünde Sivrice ilçesi Barış Gölü kenarında hareket ve cuşiş tatbikatı yapıldı. Tatbikata Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan 345 personel katıldı. Senaryo gereği yaşanan 6.2’lik zelzele ve cuşuhuruş tatbikatına gelen AFAD ekipleri, kontrol, istirdat çalışması yaptı. Arkası Sıra olay namına atıf edilen UMKE ekipleri yaralıları kriz altından çıkardı. Bu esnada göçük altında mütezayit vatandaşların bulunması için kokuya hassas açıkgöz arama istirdat köpeği bölgede taharri yaptı. Bina içerisinde artan ayrımsız vatandaş ise AFAD ekipleri aracılığıyla halat yardımıyla kurtarılırken, suda boğulan tıpkısı kişi ise İl Emniyet Müdürlüğü dalgıç ekipleri aracılığıyla bulunduğu yerden kurtarılarak ilgili birimlere doğrulama edildi. 345 personelin katıldığı hareket ve cuşuhuruş tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ’dahi AFAD Başkanlığınca planlanan lehçe zelzele facia tatbikatını gerçekleştirdiklerini belirten Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılı Kıran manevra yılı olarak ilan edildi. Bu çerçevede yılbaşından bugüne büyüklüğünde ülkemizin değişik illeri ve bölgelerinde hareket tatbikatları gerçekleştirildi. Bugün birlikte Elazığ’bile bölgesel zelzele tatbikatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Yıl sonuna kadar tatbikatlarımız devam edecek. Ayrı Ayrı laf başlıkları altında zelzele veya tıpkısı afetleri müteakiben bulunan imkan ve kabiliyetlerimizi sınav etmiş olacağız. Bu çerçevede toprak düzeyinde, toprak düzeyinde ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye çaba gösteriyoruz. Seçme hangi büyüklüğünde Elazığ 2020 yılında akıbet dönemde kaydedilen arz balaban depremlerden tıpkısı tanesini muammer valilik namına bu tecrübeye halen hareketli tıpkı şekilde sahip durumda. Ancak tekrar da ülkemiz seçkin çeşit afetlere maruz kalabilecek bire bir coğrafi özelliklere eş. O yüzden herhangi bir makule afete karşı yeniden gene bulunan yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Lehçe bir tatbikat gerçekleştirdik. Elazığ’ın öz kurumsal kapasitesinin ötesinde domestik imkanları aştığı üzere AFAD Başkanlığındaki koordinasyon merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan da ait ekiplerimiz bizlere destek verdiler. Onlar de yaklaşık 3 gündür burada sahadalar. Bilcümle ekiplerimize teşekkürname ediyoruz” dedi.

Deprem ve cuşuhuruş tatbikatına, Vali Dr. Ömer Toraman’ın birlikte Belediye Reisi Şahin Şerifoğulları, İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, İl Esenlik Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, İl Güven Müdürü Fehamet Başat, İl Açıkgöz Komutanı Albay Gaye Cihan, çekicilik müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. – ELAZIĞ

Share: