Elazığ’da 345 personelin katılımıyla sarsıntı tatbikatı gerçekleştirildi

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde, 7 ilden mevrut 345 personelin katılımıyla sarsıntı tatbikatı yapıldı.

Valilik koordinasyonunda, Türkiye Kıyamet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında gerçekleştirilen 2022 Bölgesel Dozaj Masabaşı ve Düzlük Tatbikatı’na Elazığ, Adıyaman, Diyarbakır, Bingöl, Erzincan, Malatya ve Tunceli’den AFAD ve UMKE ekipleri ile Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı Arama Kurtarma Ekibi (MEB AKUB), Tamga Arsıulusal Kontrol Kurtarma ve Yardım Derneği (TAMGAKUT), Elazığ Belediyesi, İl Uyanık Komutanlığı, İl Itimat Müdürlüğü, 112 Ivedi Servis ve itfaiye ekiplerinden oluşan 345 personel katıldı.

Üniversite ve lise öğrencilerinin kazazede yerine gönüllü cila aldığı tatbikatta, helikopter, itfaiye araçları, cankurtaran, kurtarma botu üzere değişik kabiliyette 58 vesile kullanıldı.

Ekipler, senaryo gereği kalıp üssü Sivrice ilçesi olan, 8 kişinin hayatını kaybettiği ve 16 kişinin yaralandığı 6,2 büyüklüğündeki depremin ardından gerileme altında kalan ve kurgu içerisinde sıkışan vatandaşları kurtardı. Tıpkısı binada sâdır yangına engelleme ederek, yıkımın meydana geldiği alanlarda güvenlik önlemi aldı ve evleri pahal hasar gören vatandaşlar üzere keçe kurdu.

Tatbikatın arkası sıra AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde sunulan eğitimi mütemmim AFAD gönüllülerine belge verildi.

Vali Ömer Toraman, tatbikata ilişik yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılının “Kıran Tatbikat Yılı” kendisine car edildiğini hatırlattı.

Bu çerçevede yılbaşından bugüne büyüklüğünde değişik illerde ayrımlı çapta zelzele tatbikatları gerçekleştirildiğini ifade fail Toraman, şunları kaydetti:

“Sene sonuna büyüklüğünde tatbikatlarımız bitmeme edecek. Değişik bahis başlıkları altında ayrımlı çapta tatbikatlarla, hareket veya ayrımsız afetleri müteakiben bulunan imkan ve kabiliyetlerimizi test ika imkanı buluyoruz. Bu çerçevede diyar, toprak ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye mücahede gösteriyoruz. Elazığ 2020 yılında son dönemde kaydedilen arz balaban depremlerden benzeri tanesini yaşamış benzeri il namına bu tecrübeye halen etken aynı şekilde eş bulunuyor. Ancak ülkemiz seçme tür afetlere maruz kalabilen benzeri coğrafya özelliklerine sahip. O yüzden gelişigüzel tür afete alın gine tekrar bulunan yapımızı, imkanlarımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor.”

Ilbay Toraman, tatbikatın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Programa, Elazığ Belediye Başkanı Atmaca Şerifoğulları, AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, İl Sağlık Müdürü Cahit Çelik, İl Güvenlik Müdürü Şevket Dominant, İl Kurnaz Komutanı Albay Maksat Cihan, alım ve bünye müdürleri ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.Share: