Elazığ’da 450 bin ağaçta badem hasadı başladı

Elazığ’da tahminî 20 bin dekar alanda üretimi yapılan 450 bin ağaçta badem hasadına başlandı.

Kentte badem üretimin ferah adına gerçekleştiği Ağın ilçesi Şenpınar Mahallesi’nde hasada başlanılması zımnında tören düzenlendi.

Törende halk oyunları ekibi halkiyat gösterisi sundu, peşi sıra İl Müftüsü Selami Entelektüel, üreticinin artağan benzeri hasat dönemi geçirmesi için yakarış etti.

Elazığ Valisi Ömer Toraman, burada yaptığı konuşmada, kentte alelhusus Ağın ilçesinde badem üretiminde pahal aynı artım olduğunu belirtti.

Üreticinin bereketli ve domuzuna ayrımsız hasat dönemi geçirmesini dileyen Toraman, şöyle konuştu:

“Elden Ağın’birlikte değil form ilçeye kapalı köylerde, Keban, Beyaz Zehir, Karakoçan ve Baskil ilçelerimizde dahi alçak benzeri badem ekimi var amma sunma çok istihsal Ağın ilçemizde. Elazığ’ın geneline baktığımızda kestirmece 20 bin dönümlük badem bahçesine erbap olduğumuzu görüyoruz. Kentteki toplam badem ağacı miktarı 450 bine mümasil, bu haddinden fazla sakil tıpkı cirim ve bilcümle bu sahadan elde edilen istihsal almanak 4 bin ton civarında. Ekonomiye çokça bati bir girdi sağlanıyor.”

Ağın Kaymakamı Burak Yılmaz da ilçede badem üretiminin daha bile arttırılması amacıyla üreticiye eskimemiş badem bahçeleri bünye edildiğini anlattı.

“2019 yılında Gün Doğusu Anadolu Projesi Mıntıka Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DAP) desteğiyle yüzde beniz hibeli 37 çiftçimize 740 dekar alanda badem fidanı desteğinde bulunuldu.” diyen Yılmaz, “Tıpkı zamanda sabık sene Ekincilik ve Orman Bakanlığı desteğiyle yüzde 70 hibeli 45 çiftçimize 435 dekar alanda gine badem fidanı desteği verilmiştir.” ifadesini kullandı.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Yüce Kılıç da devletin sunduğu destekler ve üreticinin gayreti sayesinde Elazığ’ın birçok zirai üretiminin yanında çıktı badem üretimiyle üstelik öne çıktığını vurguladı.

Törende, SELIM Öğür Elazığ Milletvekili Sermin Balık ve Ağın Belediye Reisi Uca Fikirli da enformasyon yaptı.

Konuşmalarının peşi sıra katılımcılar, mevsimlik tarım işçileriyle badem hasadı gerçekleştirdi.

Törene katılanlar henüz sonra Şenpınar Mahallesi’ndeki bahçede saha düzlük badem el işi tesisi gezdi.Share: