Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 su kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde mehabet vasıtasıyla üretilen kısaca 19 milyon sazan yavru su, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 su kaynağına bırakıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Keban Su Ürünleri Üretim Tesisi’nde düzenlenen balıklandırma töreninde, ülkenin sahip olduğu akarsu kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına şişman ehemmiyet verdiklerini, ülkedeki deniz, göl, akmaz ve akarsularda farklı türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmayan, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve iç sularda 380 cins olduğunu, yaklaşık 100 türün üstelik ticaretinin yapıldığını ifade ederek, “Vekillik adına balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza sonuç 20 yılda 10,2 milyar teklik Türkiye genelinde ÖTV’siz motorin desteklemesi yaptık. Tıpkısı şekilde Türkiye’dahi yetiştiricilik işleyen üreticililerimize 7,2 milyar lira ve farklı desteklerle bu arada serencam 20 sene içerisinde 18,2 bilyon liralık destek verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman dahi Türkiye’nin, su kaynakları itibarıyla üstelik çokça nazik imkanlara cemaat olduğunu belirterek, Keban Akarsu Ürünleri Istihsal Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu sadece Elazığ değil, komşu 11 ile da dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Ali Tığ ise Keban Baraj Gölü’nden maksimum düzeyde müstefit olmak istediklerini dile getirerek, balıkçıları doldurmak amacıyla devlet ve bölgedeki akarsu kaynaklarını balıklandıracaklarını rapor etti.

Tığ, 14-15 Kasım’da Keban Barajı’nda sportif künde balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına müteveccih aktiflik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Işıklı, okuduğu duanın arkası sıra 101 su kaynağına bırakılan balıkların artağanlık getirmesi temennisinde bulundu.

Törende henüz sonraları sembolik olarak 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde çocuk balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar için Keban Baraj Gölü’nde “Evinize ömre bedel geldiniz” yazılı ası açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Açıkgöz Komutanı Kıdemli Albay Tasavvur Cihan, İl Inanma Müdürü Azamet Yeğin, Keban Şehremaneti Başkan Vekili Osman Erdoğan bile katıldı.

Share: