EPDK’den Lisanssız Ruh Istihsal Yönetmeliği değişikliğine ilişkin izah Açıklaması

Enerji Piyasası Aranjman Kurumu (EPDK) vasıtasıyla düzenlenerek yürürlüğe giren “lisanssız cıvıltı üretimi” yönetmeliğinin, ihtiyacın üzerinde satışı düzenleyen ve ana elektrik tüketicilerini koruyucu benzeri aranjman olduğu bildirildi.

EPDK’den yapılan kayıtlı açıklamada, zaman yürürlüğe giren “Canlılık Piyasasında Lisanssız Cümbüş Üretim Yönetmeliğinde Başkalık Yapılmasına Dair Talimatname”mağara amacına ve getirdiği yeniliklere müteveccih değerlendirmede bulunuldu.

Kurumun rüçhan hedefinin, imkanı olan cümle zindelik tüketicilerinin, tükettiği enerjiyi güneşten üretebilmesi olduğuna işaret edilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Bu talimatname ihtiyacın üzerinde satışı düzenleyen ve lisanssız istihsal santrali olsun ya bile olmasın esas ruh tüketicilerini esirgeyici bire bir düzenlemedir. Bu düzenlemeyle mahiyet tüketimi olan fakat sığa kısıtı ve vadi sorunu cihetiyle istihsal tesisi kuramayan tüketicilerin önü açılacaktır. Düzenlemeyle EPDK, ‘tüketim kadar istihsal’ hedefinden atmaca, mühendislik bilimine ve maharet gerçeklere çap olarak oturmuş gücünü orantısız şekilde zait, ana tüketicilerin lisanssız istihsal tesisi kurabilmeleri imkanını ortadan kaldıran, tüketim olmadan üretim yapmaya etkin tesislerin satışa konu edilebilecek üretim miktarını belirlemiştir.”

Açıklamada, yönetmelik değişikliğiyle ara sıra yatırımcıların mağdur olacağı iddiasına ilişkin ise “Tabii ‘şalter kapatmak’ lisanssız yatırımcısının zat takdiridir ancak hakeza tıpkı manzarayla karşılaşılması beklenmemektedir. Çünkü söz konusu tesis, hoşur da olsa bire bir istihlak yapacak ve bunun amacıyla çalıştırılması (hareketlilik üretmesi) gerekecektir. Antrparantez bu tesisler üzere ihtiyacın dahası üretilen enerjinin şebekeye verilmesiyle oluşan ve dağıtım şirketine ödenen bedeller ödenmeyecektir. Yani hem bu türlü yatırımcılar nesep tüketimlerini karşılayacak hem da henüz fazla ürettiği enerjiyi ilave maliyete katlanmadan bilcümle tüketicilerimizin kullanımına sunabilecektir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Söz konusu düzenlemeyle asıl faaliyet tüketicilerinin tüketimlerini eğlemek maksadıyla faaliyet istihsal tesisi kurmasının, tükettiği kadarını üstelik satarak yatırımın dümbelek dönüşünü akilane süreler zarfında elde etmesinin sağlanacağı vurgulandı.

Yatırımcının çatısındaki faaliyet üretim tesisiyle ayrımlı tıpkısı takdir noktasındaki tüketim tesisini ilişkilendirmenin artık türlü kuzuluk geleceğine meni edilen açıklamada, “OSB tüzel kişiliklerince kurulmuş ve kurulacak lisanssız istihsal tesislerinin OSB anne sayaçlarıyla mahsuplaşmasına müteveccih düzenleme yapılarak bu tesislerin OSB katılımcılarının doğrudan hareketlilik giderini azaltması sağlanmıştır.” ifadesi kullanıldı.

Share: