Erinçsiz eden kuraklık uyarısı: “Bu veriler, 58 günce bire bir akarsu kapasitemiz olduğunu göstermektedir”

Erinçsiz eden kuraklık uyarısı: “Bu veriler, 58 günce bir su kapasitemiz olduğunu göstermektedir”

KOÜ Mekân Mühendisliği Kürsü Başkanı Prof. Dr. Sevil Veli:

“Bu veriler, 58 günce tıpkı su kapasitemiz olduğunu göstermektedir. Bu seneki yağışların başlamasıyla bu süreci atlatabiliriz”

KOCAELİ – Yağışların azalması ve akarsu kullanımının artmasıyla alay malay acun gündeminde susuzluk birlikte meydan almaya başladı. KOÜ Yer Mühendisliği Kürsü Başkanı Prof. Dr. Sevil Ege, Kocaeli’birlikte içmece suyu yerine mergup barajlarda yağışların azalmasıyla birlikte akarsu sıkıntısı yaşanmaya başladığını belirterek, “Bu veriler, 58 günlük tıpkı su kapasitemiz olduğunu göstermektedir. Bu seneki yağışların başlamasıyla bu süreci atlatabiliriz fakat ileriki yıllarda nüfusun artışıyla ve bu şekilde susuzluk bitmeme ederse su temini ve yönetimi konusunda, evcil yönetimlerin cimri bire bir şekilde planlamalar yapması ve bu konuda projeler, çalışmalar yapması gerekmektedir” dedi.

Kocaeli Üniversitesi Yer Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sevil Iye, Kocaeli’nin ara sıra ilçelerinde içme suyu kaynağı adına mergup barajların Yuvacık ve Namazgah olduğunu belirterek, Dilovası, Gebze, Darıca ve Çayırova’de ise Denizli ile Cumaköy göletlerinin kullanıldığını rapor etti. 11 Teşrinisani 2022 tarihinde Yuvacık Barajı’ndaki doluluk oranının yüzdelik 21, Namazgah Barajı’ndaki oranın yüzdelik 47, Denizli ve Cumaköy göletlerinin doluluk oranının yüzdelik 86 yerine kaydedildiğini vurgulayan Prof. Dr. Iye, Sapanca Gölü’ndeki akarsu miktarının da ayrımsız cirim azalarak, 31,28 metre düzeyine indiğini kaydetti.

“Bu veriler, 58 günlük bire bir akarsu kapasitemiz olduğunu göstermektedir”

Prof. Dr. Veli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu doluluk oranlarıyla toplanmış içme suyu kaynağımız 28 milyon metreküp olmuştur. TÜİK verilerine baktığımız zaman Kocaeli’de belediyeler vasıtasıyla içme ve istimal suyu şebekesine çekilen adam başına günce averaj akarsu miktarı 236 litre namına hesaplanmıştır. Kocaeli’nin nüfusu kısaca 2 milyon namına verilmektedir. Bu veriler, 58 günce tıpkısı su kapasitemiz olduğunu göstermektedir. Bu seneki yağışların başlamasıyla bu süreci atlatabiliriz fakat ileriki yıllarda nüfusun artışıyla ve bu şekilde kuraklık devam ederse su temini ve yönetimi üzerine yerli yönetimlerin ekti bire bir şekilde planlamalar yapması ve bu konuda projeler, icraat yapması gerekmektedir”

“Betonlaşmanın önlenmesi gerekir”

Akarsu kaynaklarının azalmamasına ilişkin çalışmaların yapılması gerektiğini dile getiren Sevil Veli, “Tabii faktörlere karşı yapabileceklerimiz ilişkin olsa birlikte insanca faktörlere karşı şunları söyleyebiliriz; kâin akarsu kaynaklarının maksimal verimle kullanılması ve su israfının önlenmesi, betonlaşmanın önlenmesi, havadaki nemi artırabilecek ağaçlık alanların artırılması, intişar suların müstakbel düzeyde arıtılarak yeniden kullanılabilmesi, doğaya kötülük verecek gazların atmosfere salınımının önlenmesi” diyerek konuştu.

” Türkiye’nin 2040 yılına kadar su sıkıntısı çekmesi muhtemel”

Acun Kaynakları Enstitüsü vasıtasıyla yapılan araştırmada tam ülkelerin 2040 yılında akarsu sıkıntısı çekeceğinin öngörüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Sevil Veli, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’üstelik bu akarsu sıkıntısı çeken ülkeler ortada kayran almakta ve bu 2040 yılına büyüklüğünde su sıkıntısı çekmesi beklenen. Bunun üzere neler yapabiliriz. Bu konuda sunma oylumlu faktörlerden birisi, tarımsal kuraklığın etkisini kesmek için ayrımlı sulama sistemleri uygulamamız gerekiyor. Burada çıktı basınçlı sulama, yağmurlama, damlama, sistemlerine geçilmesi gerekmektedir. Antrparantez kuraklığa alın dayanabilen çeşitler geliştirerek, bu türlerin ekimini yaygınlaştırmak ve toprağın su destekleme kapasitesini yükseltmek üzere toprakta örgensel husus birikimini artırmamız gerekiyor”

“adam başına sakıt almanak su miktarımız bin 338 metreküp olarak verilmektedir”

Çabucak Kocaeli’üstelik değil, İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara’bile de barajların doluluk oranı ve su sıkıntısına ilgilendiren çeşitli haberlerin yapıldığını belirten Sevil Veli, “Şu an Türkiye nüfusumuz tahminî 84 milyondur. adam başına düşen yıllık su miktarımız bin 338 metreküp adına verilmektedir. Bu nüfusun artması ile su sıkıntımızın ve kuraklığın olması, yağışların olmaması kuraklığın artmasına hastalık olacaktır. Tüketim sularının yüzdelik 80’lik kısmı atılan akarsu olarak kanalizasyon şebekesine verilmektedir. Arıtma sonrası şişman bire bir kısmı almaç ortama deşarj edilmektedir. Akarsu kıtlığı etkili ülkelerde da alelhusus rafine suların ati arıtım teknolojileri ile yeniden arıtılımı ve bunların baştan eski su kendisine kullanımı öneriliyor. Kocaeli’üstelik tesislerimizin çoğu atılan suları ileri rafinaj

Share: