Ertuğrul Gazi’nin oğlu Saru Batu Savcı Satış, Domaniç’teki kabri başında anıldı

Ertuğrul Gazi’nin oğullarından Saru Batu Savcı Komutan, şehadetinin 735. yılında, Kütahya’nın Domaniç ilçesine sadık Karaköy’deki kabri başında törenle anıldı.

Şehit Saru Batu Müddeiumumi Satma Derneği Başkanı Orhan Sarıca, anma töreninde yaptığı konuşmada, Ertuğrul Gazi’nin iri oğlu, Osman Gazi’nin ağabeyi Şehit Saru Batu Müddeiumumi Komutan’i anma törenlerinin asırlardır bitmeme ettiğini söyledi.

1287 yılında gerçekleşen İkizce Zaferi’nin heyecanını yeniden yaşadıklarını tamlayan Sarıca,” Kamu şehitlerimiz, anmak ve nüfuz etmek amacıyla toplam bulunuyoruz. Tarihin rastgele döneminde hür yaşamayı, canı pahasına vatanını korumayı mebde edinen ermiş milletimiz, bu uğurda martir olmayı onur ve alım kaynağı saymıştır. Türk milletinin bağımsızlığını ve vatanını müzaheret etmek üzere canları pahasına mücadele fail Martir Saru Batu Müddeiumumi Koca’i, cemi şehitlerimizi ve gazilerimizi gönül borcu ve rahmetle anıyorum.” dedi.

Törenin arkası sıra İkizce Alçay Mesire Alanı’nda katılımcılara hoşur ebebulguru, lahana ve katık ağırlama edildi.Share: