ERZİNCAN’DA ‘BİRLİK CEM’İ DÜZENLENDİ

CEM Vakfı ve Sarıkamış Şehitleri Gönüllüler eliyle Erzincan’bile ‘Angajman Cem’i düzenlendi.

Türkiye’nin bağlanak ve beraberliğine ilgi almak amacıyla Erzincan’daki Toplama Vakfı Ulalar Cemevinde planlı Ilişki Çokluk’ine Erzincan Valisi Mehmet Çalma, Tunceli Valisi Mehmet Mualla Özkan, 3’üncü Ordu Komutanı Tümgeneral Müşkül Türkgenci, Erzincan Belediye Reisi Bekir Aksun, Çokluk Vakfı Başkan Vekili Hasan Sezgin, amme çalım ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil sosyete örgütlerinin temsilcileri ve davetliler katıldı.

Sarıkamış Şehitleri El Birliği Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Sarıkamış şehitleriyle ilişkin yemek yaptı. Çokluk Vakfı Başkan Vekili Hasan Sezgin, “Bedir’den Kerbela’ya, Kerbela’dan Sarıkamış’a ve Çanakkale’ye, Çanakkale’den günümüze bu vatan için canlarını vermiş bilcümle şehitlerimizi anmak amacıyla düzenlediğimiz Angajman Cemi’ne filinta geldiniz birliğimiz sürekli olsun” dedi.

Ulalar Cem Evinde birliğin, beraberliğin resmini gördüklerini söyleyen Erzincan Şehremini Bekir Aksun, “Binlerce ok benzeri arada olduğunda kim kırabilir ki. Onun üzere da hepimiz Ahmet Yesevi Hazretlerinin uğrunda gitmeye, koku tüketmeye, emek koymaya niyetlenmiş canlarız” diyerek konuştu.

Programda kontak mesajı veren Tunceli Valisi Mehmet Ulvi Özkan ise şunları söyledi:

“Cana can katanlar. Tarihten bu tarafa Asya’dan Anadolu’ya birçok vatan evlatları birçok yiğitler Peygamber önünde Hz. Yüksek efendimiz önünde Hz. Hüseyin efendimiz izinde şehitliğe erişti. Şuhedaya karıştı. ve vahi amade dahi de nice yiğitlerimiz, birçok erlerimiz bu yolda yürümeye devam ediyorlar. Tabii onlar, tabiatıyla bizler, tabii sizler bu yolda yürür iken tıpkısı olmalı gönüller, bir olmalı eller, tıpkısı semaya kalkmalı eller. Bu açar ile ben bu heves buluşmasına şehidimizin, şuhedamızın peşinden çapmak üzere davetlerinize antrparantez şükranlarımı sunuyorum.”

‘ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ’

Erzincan Valisi Mehmet Çalma, “Allah angajman ve beraberliğimizi sonsuz etsin. Bu bağlantı ve beraberliği terazi adına Ulalar Cemevimizin eş sahipliğinde Erzincan’dahi canlarımızı ağırlamaktan, aynı ve bu arada olmaktan balaban tıpkısı saygınlık duyuyorum. Acun kuruldu kurulalı doğruluk ile batılın tıpkısı mücadelesi var. Bizler hakkın temsilcileri olarak Bedir’den Kerbela’ya, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, halas savaşına, İç Güvenlik Harekatından, Kıbrıs’a, 15 Temmuz’a değme nerede türe için gerçek üzere canını feda fail şehitlerimizi anıyoruz ve onların izinde ve uğrunda yürümeyi kendimize alamet ediniyoruz. Bizler duygusal Erzincan’ımızda bire bir ve beraberiz. İri ve diriyiz. Bunu görme ediyoruz. Alevisi ile Sunnisi ile, Kürd’ü ile Türk’ü ile bu angajman ve beraberliği hep beraber yaşıyoruz. Bu millet geçmişinde Türk’tü Kürt’tü, Alevi’ydi Sunni idi hiç tıpkısı ayrımı olmaksınız Efendimizin izinde. Hz Ulvi efendimizin izinde, Hz. Hüseyin’in ruhu ve şiarıyla nöbet yürümüş ve kül acun da İlahi Kelimatullah’ı yayarak tek mezhepsel, inançsal ve köken bağlamında ayrım gözetmeksizin adaleti iyi görüyü yaymış kontak ve beraberliğe faktör olmuştur. Gine bire bir şiarla hep beraber yürüyoruz. Cenabıhak angajman ve beraberliğimizi daim etsin” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların arkası sıra izlence ‘Cem’ ile sona erdi.Share: