Esenyurt Belediyesi’nden 30 Ağustos’a Hususi Kutlama Programı

Esenyurt Belediyesi, 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yılına özel bire bir saf etkinlik düzenledi. 28 Ağustos’ta gerçekleşen Ceza konserinin peşi sıra, 30 Ağustos’ta “Şişman Yengi 100 Yaşında” isimli musahabe programı yapıldı. Programın peşi sıra sanatçı Cihan Felek, Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdi.

30 Ağustos Zaferi’nin 100. yılını coşkuyla kutlayan Esenyurt Belediyesi, düzenlediği Ukubet konserinin arkası sıra konuşma programı gerçekleştirdi. Esenyurt Firez Merkezi’nde düzenlenen ve iki oturumdan oluşan “Iri Zafer 100 Yaşında” adlı musahabe programında Emre Kongar, Yaşar Seyman ve Sulh İnce, bağımsızlık sürecini birçok yönüyle ele alarak anlattı. Söyleşinin peşi sıra Evren Baht’ın, Atatürk’ün sunu sevdiği şarkıları seslendirmesiyle ihtisas kırcı anlar yaşandı.

Programa Komutan Kemal Bahir Bozkurt’un yanı sıra CHP Esenyurt İlçe Başkanı Hüseyin Olmuş, Esenyurt Site Konseyi Başkanı Hanifi Kaya, siyasi parti yöneticileri, uray başkan yardımcıları, Esenyurt Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Kuzgun, STK temsilcileri ve haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı. Başkan Bozkurt, etkinlik sonunda konuşmacılara çiçek ikram etti.

“KADINLARIN İLGİSİ BENİ ÇOKÇA BAHTIYAR ETTİ”

Söyleşinin ilk oturumunda Milli Savaş döneminde kadınların yaşadığı zorlukları anlatan Yaşar Seyman, gördüğü ilgiden kıvançlı olduğunu belirterek, “Esenyurt’u haddinden fazla beğendim. Toplantıya paydaşlık dahi çok güzeldi. Hele kadınların ilgisi beni çok bahtiyar etti. Kadınlar çokça coşkuluydu, dikkatle dinlediler. Aşina ve adsız kahramanlarmızı anlattık zaman. Esenyurt Şehremaneti Başkanı’nın böyle düşündürücü tıpkısı günde bilgiyi, sanatı ve müziği bire bir rabıta olarak sunması haddinden fazla anlamlıydı. Esenyurt’ta sunturlu etkinlikler oluyor. Uray Başkanımız Eksiksizlik Deniz Bozkurt’u kutluyorum” dedi.

“ATALARIMIZIN EMANETİNE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Sahnede ilişki ve beraberliğin önemine atıfta bulunarak tarihsel sürece değinen Başbuğ Eksiksizlik Bahir Bozkurt, şöyle konuştu:

“Zaman kutladığımız Balaban Hücum sürecine gelene büyüklüğünde bir nice savaşlar olmuş. Yunan güçleri Ankara önlerine büyüklüğünde gelirken esasen bir nice kayıpla bu arada o sürece gelinmiş. Rahmetli İsmet İnönü o antlaşma meclise gidiyor, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün karşısına çıkıyor, durumu anlatıyor. O de belli belirsiz bire bir tebessümle, ‘Beraberce gideceğiz ve bu savaşı kazanacağız’ diyor. Savaşı kazandıktan sonradan söylediği önceki özdek çokça balaban, ‘Asıl demincek başlıyor savaşımız’ diyor. Yani bu askeri kavga kazanılmıştır ama bizim savaşımız eskimemiş başlıyor. Sebep? Zira batak ayrımsız devlet, her açıdan hurdahaş ve acun o süreçlerde çok değişebilir, o acun içerisinde zat dengesini bulması lazım. O yüzden başvuru ettiği öz bilime, sanata, felsefeye, hele eğitime yüzümüzü dönmemiz gerektiği. Ülke içindeki angajman beraberliğin sağlanmadan bunun olmayacağını onlarca konuşmasında bulabiliriz. Kurtuluşun üretmekte, artı derece yaratmakta, paylaşmanın bile hakta, adalette ve hukukta olduğunu hiçbir ant unutmamamız lazım kim elde ettiğimiz başarılar sürdürülebilir olsun. Ben bu uğurda canlarını veren özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk kalkmak amacıyla bütün kahramanlarımıza saygılarımı ve gönül borcu duygularımı bildiriyorum.”

“KOMUTAN AKIBET ADIM BİLGİLİ VE TARİHE AKLA YATKIN BİR MEŞVERET YAPTI”

Söyleşinin ikinci oturumunda istiklal sürecini benzeri akademisyen namına değerlendiren Emre Kongar, Başkan Bozkurt’un gerçekleştirdiği konuşmaya dikkati çekti. “Esenyurt halkıyla kucaklaşmak dayanılmaz benzeri fenomen” diyen Kongar, şöyle devam etti:

“Özellikle bu program, sürprizlerle meşbu aynı program. Gösterilen ocak sahipliği beni haddinden fazla etkiledi. 30 Ağustos askeri zaferini laik, demokratik ve sosyal ünsiyet devleti üzere sandıkta de göstermenin önemini anlattık. Komutan beni şaşırtacak derecede kurnaz ve tarihe uygun tıpkı enformasyon yaptı. Esenyurt halkının o hamam kucaklaması temas şeye bedeldi.”

“AYDINLIĞI AKSETTIRMEK İSTİYORUZ”

Esenyurtlular’la buluşmaktan dünya bahtiyarlık duyduğunu belirten ve Cumhuriyet mücadelesinin önemine vurgu fail Hazar İnce ise “100. yıl haddinden fazla balaban ayrımsız dönem. 30 Ağustos zaten çokça kebir bir büklük. Cumhuriyetin kuruluşu üzere dahi çokça heybetli bir adımdır. Bunu herkese anlatmamız gerekiyor, toplumla buluşmamız gerekiyor. Bu konuda üstelik domestik yönetimler bize hakeza okazyon verdiğinde halkla buluşuyoruz, düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Cumhuriyet Altını benzeri zamanda bir aydınlanma devrimi olduğu amacıyla o aydınlığı aksettirmek istiyoruz. Bu fırsatı verdikleri amacıyla teşekkür ederim” diyerek konuştu.

Share: