Eskişehir Alpu Ovası’na Yapılması Planlanan Uraysim Projesi’ne Mahkemeden İptal Kararı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı davada yönetim mahkemesi, Alpu Ovası’ndaki artağan ekincilik arazilerine yapılması planlanan ve henüz geçmiş “uygulanmasının telafisi güç ve imkansız zararlara yol açacağı” gerekçesiyle yürütmesi durdurulan Ulusal Raylı Sistemler Imtihan Merkezi (URAYSİM) Projesi kapsamındaki devletleştirme işlemlerini fek etti.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, kestirmece 10 sene önceki başlanan ancak bire bir cins bitirilemeyen Alpu Büyük Ovası’na yapılacak URAYSİM Projesi’yle ilgilendiren dalavere mahkemesinde açtığı davayı kazandı.

İŞLEMLERİN İPTALİNE KARAR VERİLDİ

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin daha ilk açtığı davada projenin yapılacağı bölgedeki durumun tespiti için atanan bilirkişinin ‘kamu yararı yoktur’ raporu sonrasında projenin yürütmesinin durdurulmasına değişmeyen verilmişti. Belediye, açtığı serencam davada proje kapsamında yapılan kamulaştırma işlemlerinin nakız edilmesini temenni etmişti. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi alınan devletleştirme kararlarının türel olmadığını belirterek, gerekçelerini mahkemeye sundu. Rum Üniversitesi ile Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı’nın canip olduğu davada mahkeme, sonuç duruşmada kararını açıkladı. Mahkemenin gerekçeli kararının akıbet bölümünde, “Sorun konusu kamu yararı alınarak devletleştirme işlemi ile bu el işi dayanılarak bünye edilen tapuya teşrih verilmesine ilgilendiren işlemde hukuka uygunluk yepyeni, işlemlerin iptaline değişmeyen verilmiştir” denildi.

Proje ile “Demiryolu Araçları için Test Yollarının inşası” güzergahında mevcut Alpu-Bozan, Odunpazarı-Karahüyük, Tepebaşı-Gündüzler, Tepebaşı-Margi, Tepebaşı-Sepetçi, Tepebaşı-Yakakayı da mevcut yaklaşık 6.000.000 m2 alandaki taşınmazların tarım arazisi vasfından çıkarılması öngörülüyordu.

Share: