ESKİŞEHİR – Bakan Varank, sunta fabrikasının ana atma törenine katıldı

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “Karı ayında birlikte inşallah sabit gelirli vatandaşlarımızın işine yarayacak bir zammı onlara yapmış olacağız. Emekçilerimizin hakkını çevirmek üzere dahi mücahede göstereceğiz.” dedi.

Varank, Eskişehir Organize Uran Bölgesi’nde Küpeliler Sunta Fabrikası’nın esas atma töreninde yaptığı konuşmada, 1,5 bilyon lira yatırım bedelci bu tesisin Türkiye’ye ve şehre cesim katkılar sağlayacağına inandığını söyledi.

Türkiye’nin, suni tahta üretiminde majör benzeri devlet olduğunu tamlayan Varank, şöyle devam etti:

“Bunaltıcı üreticilerimiz var amma şu anda üretimimiz neredeyse ucu ucuna bize yetiyor. Çünkü möble sektörümüz çok zinde, her sabık çağ ihracatını artırıyor. Burada majör tıpkısı istihdam sağlanacak, önemli bire bir eklenmiş ayar oluşacak. Düpedüz ormanlarda döküntü olan odunlar buralara getirilip ek değere dönüşmüş olacak. Böyle fena hâlde tıpkı envestisman için müteşebbislerimize çok teşekkür ediyorum. bazı bazı bize şöyle diyorlar; ‘Siz 20 senede sanayi hesabına hangi yaptınız? 20 senede sanayiyi bitirdiniz.’ İşte Eşsiz Bey’e (Nadi Küpe Çiçeği) sorduk. 7 sektörde ruh gösteriyor, bunların 5’ini ne ant yapmış? Son 20 senede yapmış. Eskimemiş aynı yatırımın temelini atıyoruz. Gediz’deki yatırımdan bahsetti, önümüzdeki dönemde yapılacaklardan bahsetti. Evet bu işler şüphesiz oluyor? yalnız başına mi oluyor? Sağlıklı olsun onun birlikte fena hâlde benzeri örneğini verdi, bizim desteklerimiz yardımıyla oluyor.”

Organize Sanayi Bölgelerine desteklerde bulunduklarını ve yatırıma amade ayla getirdiklerini kaydeden Varank, sanayicilere, yatırımcılara isteklendirme belgesi verdiklerini aktardı.

“2018’da 540 olan üretimlik sayısı şu anda 820”

Girişimci ve sanayicilerin yatırımlarıyla Türkiye’nin ihracatta önünün açıldığını dile getiren Vekil Varank, ticaretteki canlılığın özge sektörlerin dahi önünü açtığını rapor etti.

Özel kısım ve amme bu arada cereyan ettikçe başarı hikayelerini görmeye devam edeceklerini dile getiren Varank, şunları anlattı:

“O ’20 senede hangi yaptınız kim, Türkiye’de üretimlik mı açılıyor?’ diyenler aynı sıkıntı gelsinler Eskişehir Organize Uran Bölgesi’ni konuşma etsinler. Türkiye’bile üretim oluyor mu, envestisman oluyor mu, uran var mı, bulunmayan mu? Gelsinler gözleriyle görsünler. Siz onları pir ağırlarsınız değil mi? Etrafı gösterirsiniz, öz yatırımınızı gösterirsiniz. Haier’in beyaz zehir kayıt fabrikasını gösterirsiniz. 2018’birlikte 540 olan fabrika sayısı şu anda 820. Elhak biliyorsunuz peyk fotoğraflarını paylaştım. Dedim ki ‘Eğer Türkiye’da endüstri olmuyorsa, yatırım olmuyorsa Eskişehir Birleştirme Endüstri Bölgesi o halden bu arkaç kuşkusuz geldi?’ İnsanlar binaları yapıp boş mu tutuyor? İçini antrepo kendisine mı kullanıyor? Burada üretim var, burada envestisman var.”

Kamu adına yatırımlar konusunda üzerlerine düşeni yapmaya devam edeceklerini dile getiren Varank, “İstediğiniz yatırımı yapabilirsiniz, istediğiniz büyüklüğünde sermayeniz mümkün amma orada mesai verecek, arak dökecek, emekçileriniz yoksa fedakar emekçileriniz yoksa tek şeyde muvaffak olamazsınız. Onun amacıyla tığ amele kardeşlerimizi da haddinden fazla önemsiyoruz. Ancak onların hakkını, cebin terini verirsek bu işten tınlamalı ve fena hâlde aynı şekilde ilerler.” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomi ve para şişkinliği üstüne yaşanan gelişmelere değinen Varank, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanımız kabineyi topladı, dedi kim ‘Arkadaşlar bu hakeza olamaz. Asgari ücreti güncellememiz, asgari ücrete bindirim yapmamız lazım kim çakılı çakılı gelirli vatandaşlarımız bu para şişkinliği altında bu kadar ezilmesinler.’ 1960’lardan beri asgari ücret uygulaması bu ülkede var. Bu talih enflasyonu ilk kez mı görüyor? 2000 yılından önceyi benzeri değerlendirin. Yüzdelik 80, yüzde 200 enflasyonları yaşadık amma o ahit hiçbir kudret ‘Temmuz ayında enflasyonu güncelleyeyim, emekçi kardeşlerimizin biraz olsun işlerini kolaylaştırayım’ demedi amma tığ bunu dedik, enflasyona ezdirmemek amacıyla minimal ücreti güncelledik. Aile ayında birlikte inşallah sabit gelirli vatandaşlarımızın işine yarayacak aynı zammı onlara yapmış olacağız. Emekçilerimizin hakkını yöneltmek üzere birlikte himmet göstereceğiz.”

Açılışa, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti Eskişehir Mebus Nabi Avcı, MHP Eskişehir Milletvekili Pek Nurullah Azmak, Eskişehir Kombinasyon Uran Bölgesi Başkanı Bulunmaz Küpeli, DOĞRU Tümen İl Başkanı Zihni Canlı ve gayrı ilgililer katıldı.Share: