Eskişehir bilgelik! Eskişehir’in aylak arazileri “Resi Bey” buğday tohumuyla yeşerecek

Eskişehir’bile, çiftçilere dağıtılan “Ser” çeşidi buğday tohumuyla atıl arazilere ilk teşrin yapılarak üretimin artırılması hedefleniyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan ve Nebati Istihsal Umumi Müdürlüğünce “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi” projesi kapsamında desteklenen “Buğday Yetiştiriciliğinin Artırılması” ve “Aylak Araziler Buğday Tohumlarıyla Yeşerecek” projeleri kapsamında, 14 ilçede 1415 çiftçiye evlat dağıtımı yapılıyor.

Proje kapsamında 38 bin 828 dekar alanda istihsal yapmaya imkan sağlayan 698 ton buğday tohumu, dörtte tıpkı fiyatına çiftçilere ulaştırılıyor.

Toplam bütçesi kestirmece 8,5 milyon lirayı bulan iki proje ile ekilmeyen, henüz geçmiş yıllarda mukayyet olduğu halde serencam yıllarda Dikici Taşıt Sistemi (ÇKS) kaydı sıfır, abes bırakılan süreduran ve kıraç araziler, hazne arazisi, kredi arazisi ve irs sıkıntısı bulunan arazilerde ilk defa zirai üretim yapılacak.

2021 yılında tarımsal kuraklıktan etkilenen çiftçiler ile martir ve gazi yakını ailelere evleviyet verilecek olan projede, Boğaz Kuşağı Zirai Araştırma Enstitüsünün düzeltme çalışmaları sonucu geliştirdiği “Reis Bey” çeşidi buğday tohumu kullanılacak.

Kurağa geniş, dolgunca şartlarda faziletli verime topluluk eskimemiş buğday çeşidi olan “Başkan”, ekmeklik kalitesi ve un veriminin efdal olmasıyla dikkati çekiyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, AA muhabirine, çiftçilere nakdi sunulan desteklerin beraberinde ayni desteklerin birlikte önem yeryüzü ettiğini söyledi.

Çiftçilere zirai üretim için ihtiyacı olan desteğin sağlanmasının gerçekleştirecekleri projede elan aktif olduğunu vurgulayan Sim, “Nebati istihsal umumi müdürüm ve daire başkanımızla yapmış olduğumuz görüşmede ‘Eskişehir’de ne yapabiliriz’ diye öz proje ekibimizle bu arada düzentileme başlattık. Kat başkanlığımız da bize öncelikle yazlık buğdaylarla ilişik bire bir iş yapmamızı önerdiler. Yazlık buğdayla projemiz kapsamında iklimi daim izlem ediyorduk. Ancak iklim verileri bizim istediğimiz kabilinden gitmeyince bu projeyi güzlük buğdaya çevirdik. Tekrar güzlük buğday projemiz dahi oldu. 2 projemizi birleştirdik. Şu anda iki projemiz var. Tahminî kendisine 698 titrem benzeri döl tedariki yaptık.” diye niteleyerek konuştu.

Çiftçilerin tohumları kendileri almak istediği ahit hem henüz fiyatlı aldıklarını hem birlikte istedikleri tohumu, istedikleri kalitede almalarının türlü olmadığına dikkati çekici Sim, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarım İşletmeleri Umumi Müdürlüğümüzün (TİGEM) kontratlı namına üretmiş olduğu hem dahi Eskişehir’in kişi domestik çeşidi, Derbent Kuşağı Zirai Araştırı Enstitüsünce geliştirilen tıpkı çeşit olan “Ser” buğday tohumunu seçtik. Bu tohumu seçmemizdeki ayrımsız illet da vardı. Bu yavru hem kuraklığa dayanaklı hem bile kuraklıkta ongun verim veriyor. Hem birlikte el şartlarda ferah verim veren benzeri buğdaydı. Nihayetinde iki projemizin de bakanlığımız marifetiyle onaylanması çokça elan faal oldu. Aynı zamanda bu projemize Sayın Valimiz maddesel olarak imkan sağladılar. Herhangi Bir iki projemizde üstelik toplamda yüzdelik 50’si Ekincilik ve Orman Bakanlığı bütçemizden, yüzde 25’i Valilik bütçesi katkı sağlıyor. Yüzdelik 25’i fellah katkısı olacak şekilde planladık. Çokça şükür ki bunda muvaffak olduk.”

“Ekincilik arazilerimizi değerlendirelim diye niteleyerek bu projeyi çok şükür hayata geçiriyoruz”

Projeden faydalanacak çiftçilerin seçiminde kâh kriterler koyduklarına değinen Gümüş, şunları kaydetti:

“Ara Sıra çiftçilerimiz ÇKS’ye arazilerini kaydettiremiyorlardı. Burada bırakıt marifetiyle intikalinden belde ara sıra teessürat yaşanıyor. Dikilmeyen araziler vardı. Yersiz kalan araziler vardı. Şehit, gazi yakınlarımız gelişigüzel ahit başımızın tacı, bunlar vardı. Bu arazilerimizi ve bu çiftçilerimizi önceledik. Tıpkı de sabık yıl malumunuz ve bu sene içerisinde kuraklıktan etkilenen çiftçilerimiz oldu. Hem üstelik bu yıl alelhusus Kurban Bayramı’nda yağan yağışlarda yeğin gelen köylerimiz oldu. Bunları birlikte önceledik. Zımnında demincek gönlümüz elan şen, dokunamadığımız hiçbir ekinci kalmasın. Cumhurbaşkanımızın de talimatları doğrultusunda ekilmedik aynı karış toprağımız kalmasın, tarım arazilerimizi değerlendirelim diyerek bu projeyi çok şükür hayata geçiriyoruz.”

Evlat desteği yaptıkları çiftçilerin yüzlerindeki rahatlığın kendileri amacıyla değme şeye derece olduğunu dile getiren Gümüş, “Allah’tan bereketini arttırmasını diliyoruz. Ekilmedik ayrımsız yer kalmasın. Kâfi ki çiftçimiz üretsin. Devletimiz, bakanlığımız gelişigüzel devir bilcümle ekibimizle bu arada çiftçimizin yanı sıra.” dedi.

Mihalgazi’dahi dinç ve projeden faydalanarak evlat desteği düzlük maraba Mehmet Caymaz, sağlanan destekle ilk defa buğday üretimi yapacağını belirtti.

40 dönümlük alanda üretimde bulunacağını aktaran Caymaz, tohumları dörtte ayrımsız fiyatına temin etmelerinin kendilerine üstünlük sağladığını tabir etti.

Uzun yıllardır rençperlik yapan Mustafa Eksiksizlik Öztürk ise proje ile 400 kilo döl desteği alacağını kaydederek, gelecek yıllarda bile benzeri desteğin sağlanmasını istedi.

8 dönümde buğday üretimi yapmayı planlayan dikici Nazmi Söz dahi soy sop temini üzere böyle ayrımsız projeye ihtiyaç olduğunu söyleyerek, “Sulp kıraça çok uygunmuş. Bizim bölge çokça kıraç. Sulama haddinden fazla pahalı oluyor. Bizim üzere gani oldu. Cenabıhak razı olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: