Eskişehir Büyükşehir’den Cezaevindeki Kadınlara Eğitim

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Hizmetler Dairesi Karı Çalışmaları Müdürlüğü eliyle Eskişehir L Tipi Bağlı Ukubet İnfaz Kurumunda kâin mahkûm kadınlara müteveccih “Eş Sağlığı Yetişek Programı” düzenlendi.

2008 yılında kurulan ve kadına müteveccih hızlı savaşım üstüne yüce çalışmalara imza atan Avrat Enformasyon ve El Birliği Merkezi, 2014 yılında kurulan Muadele Birimi ve 2021 yılında kurulan Familya Danışmanlığı Biriminin bünyesinde olduğu Avrat Çalışmaları Müdürlüğü, kadınlarla buluşmaya ve eğitimler düzenlemeye bitmeme ediyor.

Gerçekleştirilen ziyaretlerde ücretsiz psikolojik danışmanlık, türel müşavirlik, tagaddi ve rejim danışmanlığı, teadül atölyeleri ve ocak danışmanlığı gibi alanlarda sunulan kadınlara müteveccih hizmetler tanıtılıyor.

Bu kapsamda Eskişehir L Tipi Mecbur Ceza İnfaz Kurumunda mevcut hükümlü kadınlara verilen eğitimler sonrası Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Ayşe Ünlüce, Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ayla Kargın ile Büyükşehir Eş Çalışmaları Müdürlüğü yetkilileri, delik yönetimini müzakere etti. Umumi Kâtip Ayşe Ünlüce, kadınlara eğitim verilmesi üzere iş birliği eden yönetime teşekkürname ederek, protokol kapsamında kâm edilen hizmetlerin cezaevinde yürütüleceğini belirtti.

Karı Çalışmaları Müdürlüğü yetkilileri ise yetişek programı hakkında şu bilgileri verdiler:

“Eğitim Bilimi haziran ayında başladı ve haftada 2 dönme koyulmak üzere pazartesi-perşembe günleri gerçekleştirildi. 1 Ağustos 2022 tarihinde ise şehadetname töreni düzenlendi. Programa katılan ve bu eğitimi düzlük 34 kadın katılım belgesi almaya adalet kazandı. Antrparantez merasim sonunda kadınlara iştirak belgesi ile birlikte ferdî hijyen kiti verildi. 13 haftalık eğitimin kamu konuları kadınların katılımı ile tamamlandı. Eğitimlerde günahsızlık, tagaddi, üreme sağlığı, genel afiyet, iletişim, eş planlanması, torunlar ve ergenlerle doğru bildirişim konularında bilgiler aktarıldı.”

Share: