Eskişehir haberi… Eskişehir Dizayn ve İnovasyon Merkezi açıldı

Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi açıldı

Geleceğin endüstri tasarımı Eskişehir’den yükseliyor

ESKİŞEHİR – Uran ve Teknoloji Bakanlığı yoluyla planlı Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde Eskişehir Organize Uran Bölgesi’nde kurulan Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi (ETİM), düzenlenen törenle açıldı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali iş birliği çerçevesinde akçalanmış edilen, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı vasıtasıyla düzenlenen Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde Eskişehir Tevhit Uran Bölgesi’nde kurulan Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi (ETİM), Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı törenle açıldı. Kurulan kalıp ile Eskişehir’üstelik havacılık, raylı sistemler, makine imalat, otomotiv, beyaz zehir yük gibi öncü sektörlerde hareketlilik gösteren KOBİ’lerin mühendislik, dizayn ve prototipleme ihtiyaçlarının giderilmesini amaçlanıyor. Eskişehir Teknoloji Ihya Bölgesi – Tevhit Sanayi Bölgesi Yerleşkesi’nde bin 100 metrekare benzeri alana kurulan ETİM’in paydaşları ortada Eskişehir OSB Müdürlüğü, Eskişehir Sanayi Odası, Osmangazi Üniversitesi, Küçük Asya Üniversitesi, Raylı Sistemler ile Eskişehir Havacılık kümelenmeleri bulunuyor.

ETİM ile havacılık, raylı sistemler, makine imalat, otomotiv ve beyaz zehir kayıt sektörlerinde elektrik gösteren KOBİ’lerin inovatif ürünlerle acun piyasalarında rakiplik gücünün arttırılması hedefleniyor. KOBİ’lerin mühendislik kabiliyetlerinin geliştirilmesine aracısız ulama sağlaması maksut ETİM’dahi Türkiye’nin aut ticaret açığının azaltılması ve bölgenin rekabetçilik seviyesinin arttırılması üzere çalışmalar yürütülecek.

“Bugünkü proje aşamasında olan firmaların bile devreye girmesiyle çalışan sayımızın 47 binden 55 bine çıkmasını hedefliyoruz”

Törenin açım konuşmasını gerçekleştiren Eskişehir Tevhit Sanayi Bölgesi Umumi Heyet Başkanı Nadir Küpeli, “Yıllardır teknolojiye iştiyak veren Eskişehir sanayisinin amme hareket birliğiyle ortaya huruç domuzuna tıpkısı eseri olan Eskişehir Dizayn ve İnovasyon Merkezi’nin açılış töreni amacıyla buradayız. Öncelikle hem şahsım hem de Eskişehirli sanayiciler adına size şükranlarımı izhar etmek istiyorum. Eskişehir Birleştirme Uran Bölgesi zaman iklim sanayimizin yüzde seksenini bünyesinde barındıran, ülkemizin yer kebir organize uran bölgelerinden biri konumunda, Halen bölgemizde 827 murahhas var. Bunlardan ilkokul beniz doksan şeş tanesi bile üretimde. İki beniz otuz tıpkısı firmamızın çok büyük tıpkısı kısmı inşaat halinde. Beş Altı ayrımsız kısmı birlikte kullanılmamış tahsis yaptığımız üzere proje aşamasında. İki almanak süreyle önümüzdeki iki almanak süre içerisinde yani 2025 yılına büyüklüğünde bölgemizdeki bugünkü proje aşamasında olan firmaların bile devreye girmesiyle etkin sayımızın 47 binden 55 bine çıkmasını hedefliyoruz. Eskişehir Birleştirme Uran Bölgesi yönetimi kendisine bizler Eskişehir Organize Uran Bölgesi’ne bakir balaban yatırımlar vermek, üretimi, ihracatı ve istihdamımızı yükseltmek üzere sürekli çalışıyoruz” dedi.

Düzenlenen açılış törenine; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Ak Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Orion, MHP Eskişehir Saylav Kavi Nurullah Bataklık, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ulu Yeldan, Eskişehir Organize Endüstri Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Kıymetli Küpe Çiçeği, Eskişehir Uran Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, TUBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve çokça sayıda davetli katıldı.Share: