Eskişehir tutum haberleri | Eskişehir’in tembel arazileri “Başbuğ” buğday tohumuyla yeşerecek

Eskişehir’de, çiftçilere dağıtılan “Reis” çeşidi buğday tohumuyla tembel arazilere ilk teşrin yapılarak üretimin artırılması hedefleniyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan ve Bitkisel Istihsal Umumi Müdürlüğünce “Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi” projesi kapsamında desteklenen “Buğday Yetiştiriciliğinin Artırılması” ve “Atıl Araziler Buğday Tohumlarıyla Yeşerecek” projeleri kapsamında, 14 ilçede 1415 çiftçiye zürriyet dağıtımı yapılıyor.

Proje kapsamında 38 bin 828 dekar alanda üretim yapmaya imkan sağlayan 698 titrem buğday tohumu, dörtte aynı fiyatına çiftçilere ulaştırılıyor.

Toplam bütçesi yaklaşık 8,5 milyon lirayı bulan iki proje ile ekilmeyen, daha önceki yıllarda kayıtlı olduğu halde akıbet yıllarda Çiftçi Pusat Sistemi (ÇKS) kaydı namevcut, gereksiz bırakılan süreduran ve kıraç araziler, hazne arazisi, dünyalık arazisi ve soya çekim sıkıntısı bulunan arazilerde ilk defa zirai üretim yapılacak.

2021 yılında tarımsal kuraklıktan etkilenen çiftçiler ile şehit ve gazi yakını ailelere evleviyet verilecek olan projede, Boğaz Kuşağı Zirai Araştırma Enstitüsünün reform çalışmaları sonucu geliştirdiği “Başkan” çeşidi buğday tohumu kullanılacak.

Kurağa hoşgörücü, gani şartlarda erdemli verime eş bakir buğday çeşidi olan “Başkan”, ekmeklik kalitesi ve un veriminin faziletli olmasıyla dikkati çekiyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, AA muhabirine, çiftçilere nakdi verilen desteklerin birlikte ayni desteklerin bile önem yeryüzü ettiğini söyledi.

Çiftçilere tarımsal üretim için ihtiyacı olan desteğin sağlanmasının gerçekleştirecekleri projede henüz etkin olduğunu vurgulayan Sim, “Nebati istihsal genel müdürüm ve kat başkanımızla yapmış olduğumuz görüşmede ‘Eskişehir’de ne yapabiliriz’ diye kişi proje ekibimizle beraber mücahede başlattık. Ofis başkanlığımız da bize öncelikle yazlık buğdaylarla ilgilendiren bire bir faaliyet yapmamızı önerdiler. Yazlık buğdayla projemiz kapsamında iklimi daim izleme ediyorduk. Fakat abuhava verileri bizim istediğimiz kadar gitmeyince bu projeyi güzlük buğdaya çevirdik. Yine güzlük buğday projemiz de oldu. 2 projemizi birleştirdik. Şu anda iki projemiz var. Tahminî adına 698 titrem bir soy sop tedariki yaptık.” diye niteleyerek konuştu.

Çiftçilerin tohumları kendileri kabul etmek istediği zaman hem elan fiyatlı aldıklarını hem bile istedikleri tohumu, istedikleri kalitede almalarının olanaklı olmadığına dikkati calip Sim, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekincilik İşletmeleri Umumi Müdürlüğümüzün (TİGEM) kontratlı yerine üretmiş olduğu hem de Eskişehir’in öz evcil çeşidi, Derbent Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilen ayrımsız tür olan “Reis” buğday tohumunu seçtik. Bu tohumu seçmemizdeki ayrımsız bozukluk de vardı. Bu tohum hem kuraklığa dayanaklı hem dahi kuraklıkta ongun mahsul veriyor. Hem dahi print şartlarda gani verim veren bire bir buğdaydı. Sonunda iki projemizin bile bakanlığımız vasıtasıyla onaylanması çok daha çalışkan oldu. Bire Bir zamanda bu projemize Sayın Valimiz maddesel yerine imkan sağladılar. Her iki projemizde birlikte toplamda yüzde 50’si Ekincilik ve Orman Bakanlığı bütçemizden, yüzde 25’i Vilayet bütçesi yardım sağlıyor. Yüzde 25’i rençper katkısı olacak şekilde planladık. Haddinden Fazla şükür ki bunda muvaffak olduk.”

“Tarım arazilerimizi değerlendirelim diyerek bu projeyi çokça şükür hayata geçiriyoruz”

Projeden faydalanacak çiftçilerin seçiminde bazen kriterler koyduklarına değinen Sim, şunları kaydetti:

“Kâh çiftçilerimiz ÇKS’ye arazilerini kaydettiremiyorlardı. Burada bırakıt tarafından intikalinden kontekst bazı teessürat yaşanıyor. Dikilmeyen araziler vardı. Yersiz mütezayit araziler vardı. Martir, gazi yakınlarımız değme zaman başımızın tacı, bunlar vardı. Bu arazilerimizi ve bu çiftçilerimizi önceledik. Ayrımsız da güzeşte sene malumunuz ve bu sene içerisinde kuraklıktan etkilenen çiftçilerimiz oldu. Hem birlikte bu yıl alelhusus Kurban Bayramı’nda yağan yağışlarda dominant gelen köylerimiz oldu. Bunları birlikte önceledik. Dolayısıyla şimdi gönlümüz daha şen, dokunamadığımız tek fellah kalmasın. Cumhurbaşkanımızın da talimatları doğrultusunda ekilmedik bire bir karış toprağımız kalmasın, tarım arazilerimizi değerlendirelim diyerek bu projeyi haddinden fazla şükür hayata geçiriyoruz.”

Yavru desteği yaptıkları çiftçilerin yüzlerindeki rahatlığın kendileri için seçkin şeye ayar olduğunu dile getiren Gümüş, “Allah’tan bereketini arttırmasını diliyoruz. Ekilmedik bire bir yer kalmasın. Kâfi kim çiftçimiz üretsin. Devletimiz, bakanlığımız her ahit bütün ekibimizle bu arada çiftçimizin birlikte.” dedi.

Mihalgazi’birlikte ruhlu ve projeden faydalanarak soy sop desteği düzlük maraba Mehmet Caymaz, sağlanan destekle ilk kez buğday üretimi yapacağını belirtti.

40 dönümlük alanda üretimde bulunacağını nâkil Caymaz, tohumları dörtte tıpkısı fiyatına gerçekleştirme etmelerinin kendilerine kazanım sağladığını tabir etti.

Uzun yıllardır çiftçilik özne Mustafa Kemal Öztürk ise proje ile 400 kilogram çocuk desteği alacağını kaydederek, ati yıllarda da bir desteğin sağlanmasını istedi.

8 dönümde buğday üretimi yapmayı planlayan çiftçi Nazmi Hezel da evlat temini için hakeza tıpkı projeye gerekseme olduğunu söyleyerek, “Sulp kıraça haddinden fazla uygunmuş. Bizim havza çokça kıraç. Sulama çokça pahalı oluyor. Bizim amacıyla gani oldu. Cenabıhak razı olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: