Eskişehir’de otama gören depremzedeler o şeb yaşadıklarını anlattı

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerde kriz altında kalarak yaralanan 20 dirilik, Eskişehir Kent Hastanesinde tedaviye alındı.

Eskişehir Ilbay Yardımcısı Okan Leblebicier, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Hedef Bilgili ve İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Adap, hareket bölgesinden getirilen yaralıları hastanede mülakat etti.

Bilgili, ziyaretin peşi sıra yaptığı açıklamada, 20 depremzededen 7’sinin pahal bakım ünitesinde, 13’ünün ise servislerde tedavilerinin bitmeme ettiğini bildirdi.

Enkazlardan çıkarılarak yakınlarının yardımıyla Eskişehir’e mevrut gebe iki kadının Kent Hastanesinde dimdik şekilde birer kız çocuğu dünyaya getirdiğini, ana ve bebeklerin durumunun bereketli olduğunu belirten Hakim, “Hastalarımız yeni geldiği amacıyla süreci izleme edeceğiz ama bildirme güdük sürede taburcu olacaklarına inandığımız hastalarımız var.” dedi.

Söz konusu yaralıların, yakınları bu kentte yaşadığı için Eskişehir’e geldiklerini aktaran Hakim, Afiyet Bakanlığınca gönderilecek depremzedeler olması ihtimaline cebin fakülte hastanesi dahil 3 kamu hastanesi olarak hazırlıklarını tamamladıklarını anlatım etti.

Hatay’ın Antakya ilçesinden gelen 74 yaşındaki Talih Yükselyapar ise depreme evde tek başınayken yakalandığını dile getirdi.

O tün yaşadıklarını anlatan Yükselyapar, şöyle konuştu:

“Bu bir hareket değil, aynı felaketti. Elbette yatağımdan kalktığımı bilemiyorum. Yer Sarsıntısı beni duvardan duvara atmış. Kolumun biri sıyrılmış, biri şikeste. Kendimi yerde buldum bir anda. Evim çökmedi ama yaralandım. Ecelimin geldiğini düşündüm. Evimdeki hep eşyalar dağıldı. Herhangi Bir meydan sakil, sadece sesler duyuluyordu. Ben sadece dua okuyabildim, buna fırsat bulamadan ölenler oldu. Küçük zaman sonra çocuklarım gelip bana seslendiler. Damadım ve torunum beni çağ revan süresince çıkardı. Kız kardeşim ve kocası, teyzem, gelini öldü. Torunum, Eskişehir’den gelip beni aldı. Eve da gitmeden Eskişehir Kent Hastanesi’nde tedavi altına alındım. Doktor ameliyat edeceğini söyledi. Cenabıhak razı olsun doktordan, benimle haddinden fazla ilgilendi. Sağlıklı koluma platin takıldı. “

Depremde evinden çıkmaya çalışırken ayakları göçük altında kaldı

57 yaşındaki Necmettin Şabanoğlu ise Antakya’daki 3 bükülmüş evinin, hisse senedi yerlerinin depremde yerle bire bir olduğunu belirtti.

Adana Kent Hastanesi’ndeki müdahalesinin peşi sıra dertli olan kız kardeşiyle Eskişehir’e geldiklerini anlatan Şabanoğlu, “Lüzumlu müdahaleyi yaptılar, yardımlarda bulundular. Hiçbir eksiğimiz yok. Tedavimize sunma gücük zamanda başladılar. Başımıza şişman ayrımsız coşkunluk geldi. Bize müzaheret eden herkesten Allah razı olsun.” ifadesini kullandı.

Şabanoğlu, evinden çıkmak isterken binanın dolu çöktüğü, ayaklarının enkazın altında kaldığı bilgisini verdi.

Kendi imkanlarıyla kurtulduğunu bildiren Şabanoğlu, şunları kaydetti:

“Adana Kent Hastanesi’nde ayağımdaki 4 parmak ampute edilmişti. Burada dahi tıpkısı ayağımdaki başparmağım ise yarın ameliyatla alınacak. Bize yardımda kâin herkesten Allah binlerce defa razı olsun. Kerem hastanesinden, afiyet müdürlüğümüzden, başhekimimizden, hemşirelerden Allah binlerce nöbet razı olsun. Bize haddinden fazla mebzul davrandılar. Bizi evimizde kadar hissettiriyorlar. Tek sıkıntımız namevcut. gelişigüzel gravite olduğunda da seçkin makule konuda bize havari olacağını söylediler. Cenabıhak razı olsun. Bir Tane diyeceğim tek husus var: Allah devletimizi başımızdan natamam etmesin.”

Share: