Eskişehir’e gelen depremzedeler o anları gözyaşları ile anlattı

Kahramanmaraş merkezli Türkiye’yi sarsan depremlerin peşi sıra afet bölgesinden boşaltma edilen vatandaşlar, otobüslerle Eskişehir’e geldi. Vatandaşlar, depremde yaşadıklarını gözyaşları içre anlattı.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki zelzele sonucunda 10 ilde nazik katabolizma yaşandı. Yıkılan binaların altında artan vatandaşlar ekiplerce kurtarılmaya çalışılırken, enkazdan ve balaban hasar alan evlerinden sâdır depremzedeler değişik illerdeki yakınlarının yanına evet birlikte belirlenen noktalara gönderme edilmeye başlandı. Gâh depremzedeler dahi Eskişehir’e gelmeye başladı. Alelumum karayoluyla kente gelen depremzedelerin bazılarını yakınları, bazılarını da görevliler karşıladı. Eskişehir’e ayak basan vatandaşlar, his komple anlar yaşadı. Depremden kurtulan ara sıra çocukların sevinçleri ise görenleri duygulandırdı. Görevliler çocuklara şeker hastalığı ikram etti. Birey havliyle yanlarına aldıkları birkaç çıngı eşyayla sarsıntı bölgesini terk fail vatandaşlar, otobüslerle konaklayacakları noktalara geçti.

“Onun de canı var, yanıma aldım”

Mehmet ve İmral Kuşoğlu çifti, depremin form üssü olan Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinden Eskişehir’e geldi. Evinde beslediği kuşuyla kendilerini dışarıya atan Kuşoğlu çifti, yaşadıkları utanmak mahmul anları şöyle anlattı:

“Elbistan’dan geliyorum. Elbistan’ın çevresinin neredeyse bütünü bu kuzuluk geldi. Elan yapı altından çıkamayanlar, bakılmayan yerler haddinden fazla. Duyduğuma bakarak cemaziyelevvel Rusya’dan geldi ayrımsız takım. Girilmeyen çok ev var. Acımız haddinden fazla balaban. Maraş’ın dakikasında hızlı hızlı 3’te 1’i yok oldu. Evden tezce çıkamadık, ürkü halindeydik. Habbe içre dolaşırken çarpmışım kolumu. Evden üstelik vakit kaybetmeden kuşumu aldım. Bambaşka bire bir madde alamadım. O da candır, yönetmek istedim. Gözüm filhakika eksantrik tıpkısı molekül görmedi. Kayıt falanca düşünemedik.”

“Adıyaman tamamen yıkıldı”

Depremin kilolu tahribata neden olduğu şehirlerden biri olan Adıyaman’dan gelen Ahmet Gültekin, geldiği şehrin az daha ağız ağıza yıkıldığını kaydetti. Adıyaman’ın durumu üzerine bilgi veren Gültekin, “Ben 8’inci kattaydım. Benim dairem şu zaman kullanılmaz halde. Adıyaman coşkunluk. Adıyaman şu dakika tükenik durumda, kent kalmamış. Tanrı’tan eşim ve kızım site dışındaydı. Tıpkı kızımla beraberdik. Kızımla beraber kaldığımız amacıyla haddinden fazla şükür kaybımız yok. İlçemizde 8-10 bina yıkıldı ama Adıyaman mahmul yıkıldı. Eskişehir’birlikte kız kardeşim var. Tek şey alamadım. Yegâne alabildiğim bu. Süreğen önsezi hastasıyım. Şeker Hastalığı ve voltaj hastasıyım. Devletten kronik hastalara zıvanasız ilaçlarını tıpkı elan ahiz hakkı istiyorum. Şu zaman imkanım vardı alabildim, 500 lira verdim. Seçme birinden birer paket aldım. Gidecek yerimiz bulunmayan, evimiz bulunmayan. Mecburiyetten buraya kadar geldim. Sağlıklı olsun turizm şirketleri bizimle ilgilendi. Allah razı olsun. Her molekül Türk milleti amacıyla. Uykudaydık, uykudan kalktık. Yatıp kalktık. Tanrı’a sığınmaktan apayrı çaremiz yoktu” dedi.

“Can pazarı yaşanıyor”

Malatya’dan eşi Medine Kültürlü ile mevrut Tehlikesiz Aydın, zelzele sonrasında şehirde fert pazarı yaşandığını söyleyerek, “Hep birey pazarı yaşıyor. Geberik sayısı çokça. Bibi pinpon altında kalanlar var, çıkarılmayanlar var. Ulaşılamayan göçükler var. Ilk Kânun sıra valilik izniyle bırakılıyor. Güç olan göçükler çokça fazla var. Kurtarıcıların üstelik birey güvenliği kocaman. Bütün öz derdine düştü. Elden üzerimizdekiler var, başka benzeri şeyimiz namevcut. Çabucak üstümüzdekileri aldık ve çıktık. Yer Sarsıntısı anını anlatamıyorum, devam etmek gerekiyor. Aynı özdek yapamıyorsun, kaçamıyorsun, aynı yere gidemiyorsun. Ben kapının altında durdum. Eşim salim elimde, kızım sol elimde durdu. Ama hareket edemiyoruz. Zelzele 90 saniye büyüklüğünde sürdü. Hareket biter bitmez dışarı çıktık” diye konuştu. – ESKİŞEHİR

Share: