Evde eğitim düzlük hususi eğitim bilimi öğrencileri üzere hazırlanan materyaller törenle illere uğurlandı

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, “Bire Bir ahir eğitim tedrisat yılında üstelik hem öğüt kitaplarını gözden geçireceğiz ve hazırlanan yardımcı kaynaklar birlikte ibret kitaplarının içerisinde olacak şekilde yegâne bir kitapla süreci yöneteceğiz.” dedi.

Bakan Özer, Ibret Aletleri Imal Merkezi’nde düzenlenen, “Evde Yetişek Gören Çocukların Eğitimlerinde Kullanılacak Eğitim Bilimi Materyali” tevzi töreninde konuştu.

12 Eylül’birlikte başlayacak bakir terbiye-tedrisat yılı hazırlıklarının korkulu şekilde bitmeme ettiğini tamlayan Özer, Bakanlığın yekpare birimlerinin dinlence yapmadan çok nazik fedakarlık göstererek okulları eğitime hazırladığını söyledi.

Bu yıl ilk kez 130 milyon yardımcı kaynağın basılarak yekpare okullara ulaştırıldığını hatırlatan Özer, böylelikle yıllardan beri eğitim sisteminde süreğen ayrımsız sıkıntı olan ve velilere maddesel etki yükleyen havari üs sorununun Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının cümle çalışanlarının özverisiyle aynı yılda giderildiğini bildirdi.

Icra Vekili Özer, “İnşallah bir sonraki eğitim tedris yılında birlikte hem ibret kitaplarını gözden geçireceğiz ve hazırlanan havari kaynaklar de ders kitaplarının içerisinde olacak şekilde tek tıpkısı kitapla süreci yöneteceğiz.” dedi.

Okullara bütçe gönderilmemesi probleminin de bu dönemde çözüldüğüne bel eden Özer, “3,1 bilyon liralık Türkiye’deki tamlık okullarımıza gönderilmiş bulunuyor. Gelirken rakama baktım 1,5 milyara andıran tıpkısı bütçe çıkma.” diye konuştu.

Özer, okulların arılık elemanı ihtiyacı için birlikte hazırlıklara çok er başladıklarını, henüz ilk ilk teşrin ayında istihdam edilen saflık görevlilerinin bu sene ilk kez yetişek tedris yılı başlamadan önce görevde olacağını kaydeden Bakan Özer, 60 bin kovanlık elemanının, pazartesi günü Türkiye genelinde göreve başlayacağını bildirdi.

Yaz döneminde özellikle deprem ihya ve yık-yap kapsamındaki okullarla ilişkin haddinden fazla liyakatli tıpkı süreç götürdüklerini nâkil Özer, “Kestirmece 450 okulu elden geçirdik. Bunların 198’i yık-yap yahut yeni yapılan okullar, geriye kalan okullar yer sarsıntısı dolayısıyla ihya ihtiyacı olan okullar. 1407 hür anaokulu, 11 bin 100 anne sınıfı üstelik kullanılmamış yetişek tedris yılında çocuklarımızın hizmetinde olacak. Balaban onarımından, beribenzer onarımına okulların donatma ihtiyacından günahsızlık, kırtasiye ihtiyacına kadar tam ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde Milli Terbiye Bakanlığı geceleyin-çağ demeden çalışmaya devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Atılan mecmu adımların odağını “eğitimde vesile eşitliği” oluşturuyor

Vekil Özer, hususi eğitime gerekseme duyan ve kaynaştırma-bütünleştirme veya hususi yetişek anaokulları, aplikasyon ve patika okullarında eğitimine bitmeme edemeyen, evde bakım, kronik hastalıklarından dünya evde hizmet gerektiren çocukların evlerinde öğretmenleri ile kullanacakları terbiye materyallerini çocuklarla buluşturmak amacıyla benzeri araya geldiklerini anlattı.

Atılan kül adımların odağının “eğitimde vesile eşitliği” olduğuna dikkati çeken Özer, böylecene amudi hareketliliklerden sınıfların atlandığı ve işçinin iştirakçi kalmadığı, işçinin çocuğunun mühendis, kaymakam, vali olduğu tıpkısı cemiyet, müreffeh bire bir cemiyet düz yazı edileceğini rapor etti.

Bu kapsamda hususi terbiye çocuklarını boşlama etmediklerini vurgulayan Özer, Vekillik yerine önceliklerinin özel eğitim çocuklarının akranlarıyla alay malay kaynaştırma eğitimi almaları olduğunu söyledi.

Bunun cins olmadığı hallerde ise hususi yetişek anaokullarında, uygulama okullarında, çığır okullarında, hususi terbiye sınıflarında, hastanede evet da evde yetişek düzlük mektepli sayısının 453 bin 29 olduğunu bildiren Özer, “Senelerce örnek gösterilen Finlandiya’daki bilcümle eğitim kademelerindeki mektepli sayısı 600 binler civarında. Bizde takkadak özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızın bütün sayısı 453 bin 29. İşte bu, Türkiye’nin ne büyüklüğünde zinde olduğunu gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Son 20 sene, eğitimde ayrıştırmaların anti-demokratik uygulamaların kaldırıldığı, beşeri sermayenin niteliğinin arttırılmasıyla ilgili seçme cins fedakarlığın yapıldığı bir ahit olarak tarihte yerini alacaktır.” diyen Özer, 57 bin 108 okulu, 146 bin binası ile Milli Yetişek Bakanlığının Türkiye’nin örneklemi değil Türkiye’nin evreni olduğunu vurguladı.

Ev kitleri öğrencilere ulaştırılıyor

Özel Terbiye ve Kösemenlik Hizmetleri Genel Müdürü Eksiksizlik Varın Numanoğlu dahi güzeşte yıl büyüklük genelinde 306 bin 469’u kaynaştırma-bütünleştirme, 57 bin 413’ü özel eğitim bilimi okullu, 77 bin 602’si özel terbiye sınıfı, 993’ü hastane sınıfı, 10 bin 552’si evde yetişek düzlük öğrenciler gelmek üzere toplanmış 453 bin 29 özel eğitim ihtiyacındaki çocuğa eğitim verildiğini dile getirdi.

Numanoğlu, Evde Eğitim Gören Özel Öğrencilerimiz İçin Eğitim Kiti (EVKİT) adıyla evde eğitim bilimi kararı olan ölçülü düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizmi olan öğrenciler amacıyla 800, rüyet ve sema yetersizliği olanlar için 100’er başlamak üzere bütün 1000 familya kitinin hazırlandığını aktardı.

Evler adeta eğitim bilimi yuvası olacak

SELIM Fırka Mebus Lütfiye Selva Çam de Milli Terbiye Bakanlığın Ankara’daki hızla acilen kamu programlarına katıldığını, bu hafta ise ikinci programda olduğunu rapor ederek, ağustos ayını Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının Ankara amacıyla yaptığı icraatların ayı kendisine gördüğünü söyledi.

Öğrencilik yıllarında kaynaştırma eğitiminin rahat olmadığını, özel çocukların evlerden dışarı zorlu çıkarılmadığını nâkil Çam, buna rağmen sonuç 20 yıldır bu çocuklara verilen destekleri anlattı.

Bakanlığın Evde Eğitim Gören Hususi Öğrenciler İçin Yetişek Kiti çalışmasını çokça altın bulduğunu dile getiren Çam, “Evlerimiz da adeta ayrımsız anaokulu aynı yetişek yuvası kabil olacak.” dedi.

Törenin peşi sıra Vekil Özer ve törene katılanlar, evde eğitim bilimi gören hususi öğrenciler üzere hazırlanan ev kiti eğitim bilimi materyallerini taşıyan tırları illere uğurladı.

“Manipülasyona fıldır cebin duruyoruz”

Nazır Özer, programın peşi sıra gazetecilerin sorularını dahi yanıtladı.

Özer, Ankara’de eylem eden hususi meslek öğretmenlerine polis güçleri ekiplerinin müdahalesine ilişik soruya şu yanıtı verdi:

“Yetişek sisteminin arz altın varlığı öğretmenlerimiz, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı olarak devletteki öğretmenlerimiz ile hususi tedrisat kurumlarındaki öğretmenlerimizi biz ayırt etmiyoruz. Seçme birinin faaliyet koşullarının çokça daha gani noktaya beyan etmek amacıyla çok daha bol ortamlarda eğitim vermelerini sağlamak üzere muttasıl demeden çalışıyoruz. İki güzide çığır grubu olan öğretmen ve polisin, yani sarıklı ve polisleri yüz yüze getirmeyle ilişik değme tür manipülasyona acul karşı duruyoruz.”

Share: