Faaliyet ve Içtimai Asayiş Bakanı Âlim, Kırşehir’de 35. Ahilik Haftası kapanış töreninde konuştu Açıklaması

Faaliyet ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Önümüzdeki aralıkta birlikte emekçilerimizi sevindirecek haberler vereceğiz. Onları para şişkinliği karşısında ezdirmeyeceğiz.” dedi.

Vekil Bilim Adamı, Kırşehir’da katıldığı 35. Cömertlik Haftası kutlamalarının resmi kapanış töreninde, Alparslan’ın Anadolu’yu fethettikten sonradan burada her sektörün inşa edilmesi gerektiğini ve bunun temelinde dahi istihsal olduğunu söyledi.

Cömertlik teşkilatı ve Kardeş Evran’ın bu üretime katkı sağlayan sunu balaban unsurlardan olduğunu tamlayan Bilimci, şunları kaydetti:

“Iktisadi hayatı aranjman, ekonomide, üretimi, tüketimi, ticareti bilcümle düzentileme hayatını düzenleme, bu yolun başındaki önce problemdi ve bu sorunun çözülmesi gerekiyordu. Kardeş Evran, bu sorunun çözüldüğünün ve evrensel ilkelere dayanarak çözüldüğünün adıdır. Yani bu ülkede üretimin ilkelerinin kurulması, Cömertlik dediğimiz molekül, birincisi budur. Üretimin ne ülkelere ne aktöresel, ne insanca ilkelere dair olarak çözüleceğinin cevabını vermiştir. İkincisi ayrımsız yetişek sistemi kurmuştur. İnsan gelişigüzel şeyden evvel öz yabanlık değerlerini öğrenmelidir. Ahilik hakeza bir eğitim sistemini böyle aynı ahlakı düz yazı etmiştir. Üçüncüsü benzeri dayanışmadır. Yani üretime katılan herkesin birlikte başaracağı, üretimin tıpkısı hep olduğu ticaretle zanaatın ayrımsız bilcümle olduğunun gösterilmesi ve bunun üstelik ancak tesanüt sebebiyle gerçekleştirilmesinin adıdır.”

“Türkler Anadolu’da tesadüfen yaşamıyor”

Bilimci, Ahiliğin iş hayatını düzenleyen bugünkü çağcıl anlamda sendikacılığın de temellerini, anne ilkelerini içre barındıran bire bir tekebbür olduğunu dile getirdi.

Türklerin, Anadolu’üstelik yaşayıp yaşamayacakları sorusunun bildirme esaslı cevaplarından birinin bu topraklarda verildiğini ve 800 yıldır verilen bu cevabın yaşadığını vurgulayan Bilgin, “Türkler Anadolu’da tesadüfen yaşamıyor. Türkler Anadolu’bile bibi tarihin ve sosyolojinin konusudurlar. Bizden geçmiş uygarlıklar kimin konusudur? Arkeolojinin konusudurlar. Yerin altına inmişlerdir. Daha Çok onlar aktif kültürler değildir. Türk kültürü canlıdır ve dirimsel eğitimi devam etmektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Âlim, Türkiye’nin ekonomideki büyümesinin sürdürdüğünü vurgulayarak şöyle bitmeme etti:

“Türkiye bugün tahminî 250 milyar dolar dış satım işleyen bire bir ekonomiye sahiptir. Biliyorsunuz pandemi sonrasında dünyada genişlik acul büyüyen 2 ekonomiden biri oldu. Zaman birlikte geçtiğimiz 2 çeyrekte Türk ekonomisi büyümesini sürdürdü. 7,5, 7,6 oranında gayri duru milli hasılasını artırdı. Bile enflasyona rağmen de dünyada tedbir zinciri denilen asıl üretim mallarının üretim alanlarına taşınmasını sağlayan zincirdeki kopmalara ve sorunlara rağmen Türkiye bunları başarıyor. Türkiye için bitmeme bedel. Bittabi sorunlarımız var. Pahalılık sorunu var. Tabiatıyla esnafın güven sorunları var amma Türkiye bunları yavaş yavaş çözerek yoluna bitmeme ediyor.”

Hele çalışanlara ve emekçilere evire çevire haberler vermek istediğini anlatan Âlim, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Birincisi şu, bir defa esnafa şurası söyleyeyim, esnafımızın yüz yüze olduğu emeklilikle ilişkin sorunları çözeceğiz. Onlarla ilişik çalışmalarımız sonuç aşamasına gelmiştir. Onların seçkin tip sorunu bizim sorunumuzdur. İkincisi, çalışanlarımız, emekçilerimiz, işçilerimiz, onların temas adımda sorunlarının üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Bu sene kümülatif olarak yüzdelik 94, aritmetik namına minimal ücrette yüzde 85 artım gerçekleştirdik. Önümüzdeki aralıkta birlikte emekçilerimizi sevindirecek haberler vereceğiz. Onları pahalılık karşısında ezdirmeyeceğiz. Bu bizim sözümüzdür. Çokça sorulan, alçalma edilen tıpkısı laf üstelik emeklilikte hoşnutluk takılanlar sorunudur. O sorunun bile çözümünün yeryüzü geç mabeyin ayında meclise intikal ettirileceğini buradan yeniden terennüm etmek isterim.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal bire bir çap olduğunu hatırlatan Bilim Adamı, bu ülkenin genişlik tahakküm zamanlarında birlikte çalışanlarını koruduğunu aktardı.

Bakan Bilimci, konuşmasının peşi sıra şed kuşatılan yılın Ahisi Zeki Vandöz, yılın kalfası Esmer Üstün Kuşçu ve yılın çırağı Samet Çakır’a ödüllerini verdi.

Bakan Bilimci’e, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken marifetiyle şed kuşatıldı ve Ahilik Haysiyet Ödülü verildi.

Jandarma Genel Komutanlığı Polat Kanatlar helikopter gösterisinin de sunulduğu programa Tecim Vekil Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, DÜRÜST Parti Kırşehir Saylav Mustafa Kendirli, CHP Kırşehir Milletvekili Takatli İlhan, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve tören düzeni üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Share: