Fındıkta randıman ve kalite amacıyla hasat uyarısı

Giresun Kültür Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdullah Mecnunca, daldan düşmeden yapılan temas hasadın erken olduğuna dikkat çekerek hem randıman hem bile ekonomik açıdan yerden hasat yapılması gerektiğini söyledi.

Giresun Ekincilik Odaları Koordinasyon Müesses Başkanı Abdullah Delice, yerden hasat yapmamaları konusunda uyarılarda bulundu.

Giresun Kültür Odaları Eş Güdüm Oturmuş Başkanı Abdullah Şahin yaptığı açıklamada, “Daldan toplanan fındıkta güç aynı rekolte ve kilogram kaybı oluyor. Hasatta önceki periferi sonraları mutedil ve faziletli kesimler hasat yapar. Kıran kesimler içinse 14 Ağustos tarihi hasat amacıyla verildi ancak şuan fındığını toplayıp patoza verildiğini dahi görüyoruz. Olgunlaşmadan toplanan fındıklar hem verim, hem alfatoksin üzere dayanak oluşturacağı gibi hesaplı kendisine üstelik kaybı vardır. Fındıkta vaktinde hasat ve kurutma haddinden fazla önemlidir. Üreticilerimiz acele ederek daldan fındığı henüz yeşilken toplamaya başlıyor. Daldaki fındık olgunlaşmamıştır. Cemi yerine olgunlaşması üzere yere düşmesi lazım. Yerden toplanan fındık bir zamanda maliyeti azaltır. Daha bir iki zahmetle bundan sonra fındık toplanır. Bire Bir de olgunlaşmadan dalda toplanan fındık randıman kaybına neden tamam. Olgunlaşmadığı amacıyla içi çürüyebilir ve bu de mebzul seçilmediğinde depolarda alfatoksine mesnet oluştururuz. Bu nedenle fındıkta kurutma ve berceste de berenarı önemlidir” dedi.

TMO fındık üreticilerine çiftçiliği öğretti

TMO’nun standartlarına göre üstelik kurutmaya ve seçmeye ehemmiyet çevirmek gerektiğini ifade eden Atmaca, “Fındığı haşatından çuvallamaya büyüklüğünde standartlara uyarsak hiçbir üreticinin TMO’dan izansız döneceğine inanmıyorum. TMO bölgemizde fındık alımına başladığı günden beri fındık üreticilerimize çiftçiliği öğretti. Üreticilerimiz elan bilinçli fındık hasadı yapmakta ve kurutup seçmektedir. Bunu dolgunca fail üreticilerimizde hem henüz erdemli randımanlı yapıt elde etmekte hem de TMO’ya fındığını verebilmektedir” diye niteleyerek konuştu. – GİRESUN

Share: