G7 Dışişleri Bakanları: Rusya, çekirdeksel santrallerden derhal çekilmeli

G7 Dışişleri Bakanları marifetiyle yapılan yazılmış açıklamada, Rusya’dan, Zaporijya’da mevcut çekirdeksel santralden ve ülkedeki sair santrallerden derhal çekilmesi ve kontrollerinin Ukrayna’ya bırakılması arzu edildi.

G7 ülkeleri olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’da bulunan nükleer santralleri kontrol etmesinin bölgeyi tehlikeye attığını belirtti. Yapılan bağlanmış açıklamada, “Rusya’nın, Zaporijya nükleer santralinin yanı sıra Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içindeki cemi nükleer tesislerin umum kontrolünü derhal yasal sahibi Ukrayna’ya mankafa vermesini rica ediyoruz. Zaporijya çekirdeksel santralini işleten Ukraynalı personel, görevlerini yıldırma yahut etki olmadan adına getirebilmelidir. Bölgeyi tehlikeye sokan, Rusya’nın santralci üzerindeki sürekli kontrolüdür” denildi.

IAEA’YA BINDI YİNELENDİÖte yandan açıklamada, Mürekkep Milletler’e (BM) vabeste Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (IAEA) bütün bindi verildiği bile yinelendi. G7 bakanlarının açıklaması şöyle devam etti: “IAEA’ya kamu ve sonsuz desteğimizi yineliyoruz. IAEA personeli, Ukrayna’daki tamam çekirdeksel tesislere sakıncasız ve berrak ayrımsız şekilde erişebilmeli, bu tesislerin işletilmesinden mesul Ukraynalı personelle direkt ve müdahale olmaksızın iletişim kurabilmelidir.”NELER OLMUŞTU?

Zaporijya nükleer santrale yakın noktada planlı atak sonucu santralci hasar gördü. Saldırının peşi sıra Ukrayna, Rusya’yı suçlarken, Rusya ise Ukrayna’yı suçladı. IAEA Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi söz konusu saldırının hem Ukrayna hem de çevresindeki bir nice ülkeyi tehlikeye attığını ve bu gestalt saldırılardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı. Grossi antrparantez bölgeye IAEA’dan grup gönderilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Share: