GAZİANTEP – Nazır Soylu: “(Maden) 80 bin operasyondan 180 bin, 190 bin operasyona kadar çıktık”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucuyla mücadelede “kökünü kurutma” operasyonları yaptıklarını belirterek, “Operasyonlarımızı giderek artırıyoruz, 80 bin operasyondan 180 bin, 190 bin operasyona kadar çıktık.” dedi.

Şahinbey Kurultay Merkezi’nde planlı “Yer İyi Uyuşturucu Polisi Esas Projesi Yetişek Programı”nda mütekellim Aristokrat, uyuşturucu kullanımının önüne koymak üzere vilayet, şehremaneti ve kaymakamlıklarla mücadeleyi ortaya koyduklarını söyledi.

Operasyonları gitgide artırdıklarını nâkil Soylu, şöyle konuştu:

“İllerde 42 kriterle, ilçelerde 32 kriterle seçme kamer, rastgele sene misliyle strateji ediyoruz. Sunu çokça hangi kullanıldı? Ne yaşta kullanılıyor? Bittabi başlamış? Bilcümle bunları değerlendiriyoruz. Benzeri zamanda kanalizasyonlar var evet 62 vilayetten kanalizasyonlardan atık alıyoruz. Onları üniversitelerde işte Yeşilay burada Cenabıhak razı olsun. Biz Yeşilay’la çalışıyoruz. Onları ölçüyorlar temas 3 ayda tıpkısı rastgele ili izleme ediyoruz. Hangi kullandılar, hangi kullanıyorlar. 112’ye mevrut ihbarları, Yeşilay’a gelen bildirimlerin aynı zamanda Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına, Esenlik Bakanlığına mevrut ihbarları, yakaladıklarımızı herhangi bir birini değerlendiriyoruz. 42 kriterle beraber bunları ölçüyoruz, ölçmeye devam ediyoruz. Ayrımsız zamanda bu büyüklüğünde mı? Hayır. Hep bunlarla gelişigüzel operasyonlarımızı anbean artırıyoruz, 80 bin operasyondan 180 bin, 190 bin operasyona büyüklüğünde çıktık. Sahaya basıyoruz. Kimi Vakit mahalleleri kapatıyoruz. O mahallelere antre huruç kimlikle, polisten izin alarak… İlk evvel zannettik kim mahalleli bize kızacak. ‘Ya mahallemize giremiyoruz.’ Oysa İstanbul’un birçok yerinde yaptık. Türkiye’nin birçok durumunda yaptık. Mahalleli birlikte ‘Cenabıhak razı olsun biz buna razıyız yeter kim siz şu işi temizleyin.’ Onun üzere bütün bunları gerçekleştiren tıpkı anlayışı ortaya koymaya çalışıyoruz. Evet neye alın? Bakın 390 milyon ana kendir hoppadak Diyarbakır Lice, Bingöl Dinç bu arada yaklaşık 4 yıldır yakaladık. 260-270 milyarın üstünde benzeri dünyalık yapıyor. Şayet tığ bu operasyonları yapmasaydık hem çocuklarımızı zehirleyeceklerdi, hem üstelik yıldırı örgütü PKK’evet buradan gelir sağlamış olacaklardı.”

“Bütün finansman ayağına umum koyduk”

Uyuşturucuyla mücadeleyi kararlılıkla sürdürdüklerini ve bu noktada nazik tıpkı uğraş ortaya koyduklarını vurgulayan Aristokrat, vatandaşlar vasıtasıyla asayiş güçlerine yapıla ihbarların dahi önemli olduğunu dile getirdi.

Icra Vekili Soylu, sonuç dönemde arka arkaya yapılan operasyonlarla mızrap yakalamanın beraberinde organizasyonların çökertildiğini aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Söz Gelişi ‘Bataklık’ diye niteleyerek tıpkısı ameliyat yaptık. İlk yol Türkiye’dahi esrar satıyorlar ya bunların gelirlerinden elde ettikleri süreçleri izlem ettik, bulduk ve bütün finansman ayağına ahali koyduk. Bunları mahkemeler dünyalık kendisine kendilerine, devletin kamusuna alabilme imkanına ehil oldular. Kökünü kurutma operasyonları yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bursa, Adana, İstanbul, Mersin, Nevşehir, Samsun, Şanlıurfa, Diyarbakır, saat dörtte ego bile gidiyorum. Bütün polislerimiz operasyona çıkıyor. Tığ onları dualarla uğurluyoruz. ‘Allah ayağınıza taş değdirmesin, kazadan beladan sıyanet etsin’ diyerek, yattıkları yerlerden eroin satıcılarını yakalıyorlar ve adalete teyit ediyorlar. Böylecene bütün bunlarla ilişik ortaya konulan bilcümle süreçleri izleme etmeye bitmeme ediyoruz.”

“4-5 zaman içerisinde polis güçleri, jandarma imdadınıza yetişiyor”

Bakan Soylu, kadına müteveccih çaba noktasında bile tıpkısı hassasiyetle debi ettiklerini, Eş Destek Uygulaması’nın (KADES) 4 milyon 100 bin kadının çökertme telefonunda bulunduğunu belirtti.

Bu aplikasyon üzerinden düzenlilik güçlerine gelen 500 bine andıran ihbarın değme birinin ekiplerce değerlendirildiğini bildiren Aristokrat, “Türkiye’bile özellikle kadına momentum konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu, Emine Erdoğan Hanımefendinin ortaya koyduğu benzeri çalışmayla buna devam ediyoruz. Neler yapıyoruz? Orda birlikte korkulu tıpkısı say ortay koyduk. Yani hangi dinimize uyar, hangi hukuka uyar, hangi ahlakımıza uyar, ne anane ve göreneklerimize uyar, hangi asıl, cet öğretimize uyar tek şeye çapraz. Akseptans edilir tıpkı öz değildir. Tıpkı taraftan bunu anlatmaya çalışıyoruz ama özge taraftan baktık kim hemen kadınları korumaya alabilecek tedarik yetmiyor. Hangi fayrap etmek lazım? Erkekleri de bilgilendirmek geçişsiz. Rical kusura bakmasın şu asıl kadar bu sene itibariyle 5 milyon erkeğe kadına el kalkamaz sloganıyla beraber pekâlâ burada sunma gür narkotik polisi annedir eğitimi veriyoruz onlara birlikte kadına ahali kalkamaz eğitimi veriyoruz ve buna devam edeceğiz. Sadece KADES uygulaması mı? Faydalı. KADES uygulamasının önemi nedir? Tuşa basıyorsunuz 4-5 zaman içerisinde polis, jandarma imdadınıza yetişiyor. Defalarca uyguladılar. Acep bu akıllıca mu, böyle oluyor mu olmuyor mu? En muhalifler da basınca 4-5 dakikada gelince yüce aynı koruyuculuk ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

Nazır Soylu, kadına fıldır ilişkin elektronik bilezik takılmış kişilerin birlikte takibinin yapıldığını belirterek, bu kişilerin birbirlerine yaklaştıkları durumda polis ekiplerinin kadına telefonla ulaştığını ve acul ayrımsız şekilde yanına gittiğini söyledi.

Konuşmasında İstanbul Sözleşmesine değinen Aristokrat, “‘Bundan sonraları karı cinayetleri artacak.’ Şimdi sabık senenin yani kamer itibariyle yüzde 7 altındayız. Tıpkısı cinayet birlikte fazla, tıpkı sürat üstelik fazla, bunu kabul etmemiz cins değildir. Ama gördüğünüz kabil bu işin İstanbul Sözleşmesiyle alakası namevcut. Biz öyle tıpkı peygamberin ümmetiyiz ki biz anca bir anane, alışkı sahibi atalarımızın, annelerimizin, babalarımızın bize verdiği öğretilerin sahibiyiz kim biz bu hüküm işiyle başa çıkacağız. Dünyaya benzeri Müslüman ülkenin bunu zahir başardığını ve elbette başarılabileceğinin örneğini da aynı bir tane vakayla karşı karşıya kalmadan öğreteceğiz inşallah. Bunu üstelik sağlayacağız. Bu konuda üstelik çok tehlikeli benzeri faaliyet ortaya koyuyoruz.”

Aristokrat, hamaset toplumu oluşturulabilmesi üzere ellerinden gelen hep gayreti ortaya koyduklarını ve bu noktada uyuşturucuyla, kadına acul kararlılıkla mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

(BİTTİ)

Share: