Gaziler Günü’ne makul

Edirne Şehremini Recep Gürkan, şehit ve gazilerin vatan amacıyla verdiği mücadelenin çağ sayfalarında en makro kahramanlık ve vatanseverlik destanı kendisine yerini aldığını belirti.

Gürkan, Gaziler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, şehit aileleri ve gazilerin kendileri amacıyla çokça nadir olduğunu vurguladı.

Şehitlik ve gaziliğin, Türk milleti için onurların sunma büyüğü, şereflerin genişlik yücesi olduğunu tabir eden Gürkan, mesajında şunları kaydetti:

” Şehitlerimiz ve gazilerimiz, fedakarlıklarıyla bizlere birçok şanlı fetihler ve kahramanlıklarla komple ayrımsız esbak bağış etmiştir. Ay bulutsuz al bayrağımız, onların cesaretleri yardımıyla vatanımızın semalarında gururla dalgalanmakta, ezanımız ilkokul mesafe minarelerimizden özgürcesine okunmaktadır. Şehit ve gazilerimizin vatanımızın ayrılamaz bütünlüğü, milletimizin kontak ve beraberliği amacıyla verdiği lahut mücadele, ruz sayfalarında kahramanlık, vatanseverlik destanı namına yerini almıştır. Bilcümle bağımsız, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin, Atatürk mebde ve devrimlerinin esas savaşçıları olan gazilerimizin başarı ve fedakarlıkları yolumuzu aydınlatmaya bitmeme etmektedir. Sakarya Yer Savaşı’nın kazanılması sonrasında, Budun Meclisi yoluyla Nazik Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e, 19 Eylül 1921’bile ‘Mareşal’ rütbesi ile ‘Gazi’ unvanı verilişinin 101. sene dönümünü kutluyor, tüm bağımsız milletvekili mutlak ayrımsız Türkiye üzere, için canlarını hiç çekinmeden ortaya koyan ve ebediyete kavrama eden gazilerimizi gönül borcu ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize aileleriyle birlikte dimdik ve erinçli ayrımsız hayat diliyorum. “

“Gazilerimizin birlikte ve destekçisi olmaya devam edeceğiz”

AK Fırka Edirne İl Başkanı Belgin İba, Gaziler Günü zımnında sıkıntı yayımladı.

İba, mesajında, Gazilerin fedakarlıklarıyla Türk Milletine birçok kocaman zaferler ve kahramanlıklarla meşgul tıpkısı önceki bırakıldığına değindi.

Vatan topraklarını müzaheret etmek üzere canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen martir ve gazilerin ülkenin onur ve çalım kaynağı olduğunu rapor eden İba, mesajında şunları kaydetti:

“Bizler Balkan Savaşı’ndan Çanakkale’ye, Darı ve Suriye’den Galiçya’ya, Kafkas Cephesi’nden İstiklal Harbi’ne kadar coğrafyamızın ciharıyek köşesinde mücadele eden kahramanlarımızın ermiş hatıralarıyla yetik tıpkısı nesiliz. Şehitlik ve yiğitlik, milletimiz üzere onurların en büyüğü, şereflerin yeryüzü yücesidir. Gazilerimizin ve şehitlerimizin ailelerinin gururuna kuma oluyor, kederlerini gönülden paylaşıyoruz. Türkiye Şişman Budun Meclisi vasıtasıyla Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik Unvanı verilişinin yıl dönümü olan 19 Ilkgüz Gaziler Günü’nü tıpkı kat daha kutluyoruz. Bu manidar ahit, TBMM’nin milletimiz adına Gazilerimize olan vefa borcunun ödenmesinin yıldönümüdür. Milletimiz cemaziyelevvel olduğu kadar bugün da ‘Ölürsek martir, kalırsak gazi oluruz’ diye niteleyerek istiklalini ve istikbalini savunmayı sürdürmektedir. Gazilerimiz, temsil ettikleri değerlerin bilinciyle vatan sevgileri ve kahramanlıklarıyla bakir nesillere kılavuzluk etmektedir. Zamanında olduğu kadar zaman ve rastgele ahit gazilerimizin beraberinde ve destekçisi olmaya bitmeme edeceğiz.”

“Gaziler Günü kutlu olsun”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Gaziler Günü nedeniyle ide yayımladı.

Helvacıoğlu mesajında, Türk milletinin ruz süresince yer zor şerait altında vatanına, bayrağına ve özgürlüğüne eş çıktığını hatırlattı.

Martir ve gazilerin fedakarlıklarıyla birçok oylumlu zaferler ve kahramanlıklarla yoğun tıpkı geçmişin bergüzar edildiğini anlatım fail Mustafa Helvacıoğlu, mesajında şunları kaydetti:

“Onların cesaretleri sayesinde koskocaman bayrağımız, vatanımızın semalarında özgürcesine dalgalanmaktadır. Ülkemizin beherglas köşesinde dirlik ve emniyeti çıkarmak namına canı pahasına vatanı korumayı görev edinmiş ayrımsız milletin evlatları kendisine gazilerimizin ve şehit ailelerimizin gururlarını, kederlerini paylaşıyoruz. Bugün bizler bile ülkemizin gücüne korkulu yetiştirmek amacıyla çokça çalışıyoruz. Bu topraklarda geçmişten bugüne milletimizin bağımsızlığı amacıyla savaş etmiş, tekmil şehit ve ebediyete irfan eden gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize ise şükran ve saygılarımı sunuyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e müşir rütbesi ve gazi unvanı verilişinin yıldönümü ve 19 Eylül Gaziler Günü mutlu olsun.”

“Hatıralarınıza erbap çıkmak ve onları ululamak bizim görevimizdir.”

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Gaziler Günü zımnında plan yayımladı.

Pekcanlı mesajında, zaferlerle mahmul aristokrat Türk tarihinin temelinde kahramanlık ruhu olduğunu belirtti.

Eren şehitlerin ve alp gazilerin esbak cephede vermiş oldukları majör mücadelenin, bu ahit Türk gençliğinin sunu şişman övünç ve tekessür kaynağı olduğunu tabir eden Pekcanlı, mesajında şunları kaydetti:

“Tarihin gördüğü en büyük destanların kahramanları olan şehitlerimiz ve gazilerimiz geri olduğu üzere zaman birlikte yolumuza mum tutan sunu eke yol göstericileridir. Yurt sevgisiyle kırcı göğüslerini düşman karşısında dulda eden, değil antagonist elinin, düşmanın ağır emellerinin birlikte vatan toprağına uzanmasına izin vermeyeceğiz. Gazilerimiz ve şehitlerimizin yazdığı destanlar asla unutulmayacak sonsuza kadar yaşayacaktır. Hatıralarınıza eş geçmek ve onları ululamak bizim görevimizdir. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve zırh arkadaşları tutmak üzere cümle şehitlerimize ve ebediyete tefehhüm etmiş gazilerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizin gününü kutluyorum.

“Tekmil gazilerimizi nazikâne, minnetle anıyoruz”

Feyiz Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, Gaziler Haset nedeniyle tasarı yayımladı.

Tekin, mesajında atalarının emaneti olan bu ülkede geçim ve hazar içre seyretmek gerektiğini, herkesin ya şehit evet gazi torunu olduğunu belirtti.

Türkiye’nin bağımsızlığı, Türk vatanının ayrılamaz bütünlüğü, milli ilişki ve beraberliğin korunması için faik fedakarlıklar göstererek, canı, düşünce pahasına ölümüne göğsünü siper eden şehit ve gazilerimizin kahramanlıklarının kıyamete büyüklüğünde hafızalardan silinmeyeceğini vurgulayan Tekin, “Milletimizin özgürlüğü için canlarını seve seve ortaya koyan kahramanlarımızla hangi kadar övünsek azdır. Onlar bizim ‘medarı iftiharımızdır. Eskimemiş nesillere şehidi şehit fail, gaziyi gazi eden medeniyet değerlerimizin anlatılması gerekir. Bu çevirgeç ile umum şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerken, tam gazilerimizi nazikâne, minnetle anıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: