‘Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’ plonjon tutkunlarını bekliyor

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir, ‘Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’nda, 107 yıl önceki batan çekişme gemilerinden 27 metre derinlikte kâin Lundy ile 13 metre derinlikte mevcut H.M.S. Louis batıklarına dalış gerçekleştirdi. Birlik dalış tutkunlarını açılan ‘Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’na davet fail Kayran Başkanı Kaşdemir, bahir dibinde Türk bayrağı açtı.

Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası’nın derinliklerinde mevcut ve 107 sene geçmiş batan kavga gemileri, yaklaşık 10 ay ilk turizme açılan Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı ile plonjon tutkunlarının ilgisini çekmeye devam ediyor. Derinliklerinde mukavim çokça hikaye koruyan Çanakkale Savaşları’nın batıkları, 1’inci Acun Savaşı temalı evvel sualtı parkı özelliğini taşıyor. 107 yıl önce Seddülbahir Kalesi açıklarında batırılan İngiliz Krallık Donanması’na ilişik ‘HMS Majestic’in de aralarında bulunduğu 14 batık geminin gizemini dalış meraklıları keşfediyor. 14 dalış noktası ve 150 kilometrelik alanda dalışa imkan veren Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı dalış noktaları, ‘HMS Majestic’, ‘Ertuğrul Dip Massena ve Saghalien gemi kalıntıları’, ‘Helles Barçları’, ‘Tekke Yoğun (W Beach) batıkları’, ‘Arıburnu Barç’, ‘Küçükkemikli Barçları’, ‘Arıburnu Layter’, ‘Lundy’, ‘HMS Louıs’, ‘S.S. Milo’, ‘Tuzla’, ‘Denizaltı Mania Zıkkım’, ‘Bebek Kayalıkları’ ve HMS Trıumph’tan oluşuyor.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Düz Başkanı İsmail Kaşdemir, tamlık dalış tutkunlarını açılan ‘Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’na davet etti. Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir, daha ilk dalış gerçekleştirdiği H.M.S. Majestic Batığı, Helles Barçları, Memleha Zıkkım ve Yiğit Franco batıklarının peşi sıra Lundy ve H.M.S. Louis batıklarına dalış gerçekleştirdi. Kaşdemir, plonjon sonrası deniz dibinde Türk bayrağı açtı.

Lundy gemisi

1908 yılında İngiltere, Beverley’üstelik üretilmiş olan Lundy gemisi savaştan ilk Hull Steam Fishing & Ice şirketine ilgili balıkçı gemisidir. Smith işaret makineye sahip olan sefine 33,6 x 6,5 metre ölçülerindedir. Çanakkale Savaşı öncesinde sivil amaçlı olarak kullanılmasına rağmen savaşın yırtık vermesiyle gemiye el konularak Çanakkale’üstelik mayın tarama görevine verildi. 16 Ağustos 1915 tarihinde mühimmat yüklerken Türk topçusunun ateşinden çalmak isteyen “Kalyan” adlı gemiye çarparak biberli alarak battı. 27 metre derinlikte kâin sefine, batmasına neden olan kıç kısmındaki hasar dışında bütüncüllüğünü koruyor.

HMS Louis

HMS Louis, Suvla Derin’nun kuzeyinde, 13 metre derinlikte mevcut batıktır. Çanakkale Savaşı sırasında, 30 Teşrinievvel 1915 tarihinde römorkörle çarpışarak hasar aldı, sürüklenerek kuma oturmuş ve istirdat çalışmaları sırasında parçalanarak kullanılamaz ayla geldi. Kurtarma çalışmaları elden akşam gerçekleştirilmiş ve geminin kullanılmaz olduğunun anlaşılmaması amacıyla sefine, çevresindeki kayalık yapı ile uyumlu ayrımsız şekilde boyandı ve böylelikle Türk tarafının bu destroyeri tasavvur alamayacağı düşünüldü. 82 metre boyunda olan geminin 45 metrelik kısmı kumun üzerindedir küsurat kısmı ise kumun altındadır. Batığın kum üstünde mütezayit ve dalgıçlar amacıyla içerisindeki balık ve etkin çeşitliliği ile fotoğraf gidermek için şanlı tıpkısı noktası olan 4 sayı Yarrov tipi kazanı ise dolgunca durumda bulunuyor. – ÇANAKKALE

Share: