Gelibolu’nun kurtuluşunun 100. yıl dönümü kutlandı

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinin antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü törenle kutlandı.

2. Kolordu Karargahı önündeki Atatürk Anıtı’na, Gelibolu Kaymakamı Bekir Otlakçı, 2. Kolordu Komutanı Ferik Rasim Yaldız ve Belediye Başkanı Mustafa Özacar’ın çelenk bırakmasıyla başlayan kutlamalar, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile bitmeme etti.

Özacar, törende yaptığı konuşmada, 100 sene evvel Türk ulusunun değme türlü imkansızlık ve olumsuzluğa karşın acun emperyalizmine karşı biaman benzeri savaşım vererek mağrur, müstakil ve bağımsız milletvekili hayat hakkını kazandırdığını söyledi.

Bu başarının tamam acun uluslarına eş olduğunu vurgulayan Özacar, “Bize bu zaferleri yaşatanların peşinde koşan siz Gelibolulular, ilçemizin kurtuluşunun 100. yılını coşkuyla kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Bize bu emanetleri bırakanlara minnettarlık borçluyuz. Bugün Gelibolu’nun kurum haset, zaman Gelibolu’nun sunu bahtiyar haset. Gelibolu hiç benzeri ilçeye kader olamaz güzelliklere ve tarihe sahip bir ilçedir. Burada Kuvayımilliye ruhu vardır. Bu ruh olmasaydı, bu güzellikler olmazdı. Kurtuluş günümüz kutlu olsun.” diyerek konuştu.

Tören sonrası iskelede ziyarete açılan TCG Nusret Gemisi gezildi.

Share: