Gençlerbirliği Kulübünün bakir başkanı Niyazi Akdaş oldu

Gençlerbirliği Kulübü Alışılmadık Seçimli Genel Kurulu’nda başkanlığa Niyazi Akdaş seçildi.

Türkiye Karayolları Umumi Müdürlüğün Halil Rıfat Rabıtalı Konuşma Salonu’nda gerçekleştirilen umumi kurulda seçime Niyazi Akdaş bir tane aday kendisine girdi.

Niyazi Akdaş, 31 Temmuz’birlikte yapılan seçimde aday olmamış ve başkanlığa Müştehi Çankırı seçilmişti. Bu seçimden kısa süre sonra yine olağanüstü genel kurul kararı alındı ve eski başkan Niyazi Akdaş, bir tane namzet adına katıldığı seçimde paydaşlık gösteren 290 delegenin 234’ünün oyunu aldı.

Umumi kurulda, Müştehi Çankırı yönetimi zindelik ve teftiş açısından oy çokluğuyla tezkiye edildi.

Alışılmamış umumi kurulun gündemdeki 12. maddesi “Seçilecek idare kuruluna gerekseme duyulması halinde 7405 az Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu’nun 20.maddesinin (5) numaralı bendinde hükme bağlanmış bulunan ek bütçe ika, borçlanma ve uygulama yetkisinin verilmesi.” ise yeterli çoğunluğun olmaması nedeniyle oylamaya sunulamadı. Bu maddenin oylanması amacıyla yasa gereği, kulüp üyelerinin üçte ikisinin umumi kurula katılma göstermesi gerekiyor.

Niyazi Akdaş’ın yönetim kurulu asaletli listesinde şu isimler vadi alıyor:

Kubilay Itimat, Mehmet Soylu, Sinan Okumuş, Osman Sungur, Emine Arazi, Ahmet Gültekin Bakkaloğlu, Amaç Karahan, Sezgin Özkan, Çokluk Karakaşoğlu.

Akdaş: “Kulüp bana borçlandı amma mankafa istek etmiyorum”

Genel kurulda bir müracaat yapan Niyazi Akdaş, sıkışık yapılan kongrelerden ortalık üyelerden defo diledi.

Akdaş, gelişmemiş ayrımsız aradan sonra gene başbuğ olmasıyla ilişkin süreci şöyle anlattı:

“Reislik dönemimde kulübü tek borca sokmadım ve 2021-2022 döneminde harcamalar tarafımdan karşılanmıştır. Geçmiş borçlarla ilişkin 36 milyon lira ödedim. Borç azaldı ama kurdan kıran teklik olarak miktarı azalmadı, belki dahi arttı. Ayrımsız bile borç düzlük değiştirdi. Kulüp bana borçlandı ama ben de bu borcu kulüpten istek etmiyorum. Hangi icra hangi dahi temdit koydum. Başka alacaklarla bu arada, pakt şirketleşince nasip adına alacağım ve namus borcu bulutlu olacak.”

Ayrımsız eski döneminde transfer tahtasını ayırmak üzere uğraştıklarını nâkil Akdaş, “Nakil tahtasının açılması üzere ulama verecek alım ve kuruşların çekimse davranması sonrası kongre kararı aldık. Bu sürede mali reçete bulma çabalarımız bitmeme etti. Kongremizde alıntı tahtasının açılması amacıyla 40 ahit süre vardı. Tam bir süreydi. O kongrede camianın önünü fora etmek için namzet olmadım. O dönemde kişi yönetim kurulu arkadaşlarımdan ayrımsız bölümü aday olmaya değişmeyen verdiler. Müştehi (Çankırı) kardeşim bu görevi özveriyle akseptans etti ama onun anlaşılan bir siyasi yüzü de vardı. Ego bile kendisini destekleyeceğime bayram verdim.” diyerek konuştu.

Gençlerbirliği’nin menfaatini düşünen herkesin yanı sıra olduğunu dile getiren Akdaş, şirketleşmenin önemine aksan yaparak, şunları kaydetti:

“Burada şirketleşmeye taş kaplamak, sosyal medyada yazıp yemek kulübe hangi yarar getirir. Akıbet yerine insanlar beziyor. Ben aptal miyim? Epey mülk yatırdım, gabi üstelik istemiyorum. Daha da yatırmam gerekiyor amma içtimai medyada benzeri küfür etmedikleri kalıyor. Yapmayın, insanın hevesini kırmayın. Hevesli Bey’in yönetimine on paralık karışmadım. Hangi devir maddi arkalama isteseler elimden geldiği büyüklüğünde müzaheret etmeye çalıştım. Zaman dahi ayrıksı namzet çıksaydı, namzet olmayacaktım. Kimse aday olmasa, 15 bölüm sonradan tıpkısı genel kurul daha yapılacaktı. Tıpkı aday elan çıkmasaydı kayyuma giderdi pakt. Ego kendimi attım ortaya. Bu kulübü kayyumun eline tutmak amacıyla aday oldum. Elimden geldiği kadar çalışacağım. Şirketleşme olduğu antlaşma futbol branşı herhangi bir şeyiyle şirkete devrolacak. Bu şirketin yüzdelik 51’i kulübün anlayışsız kalan yüzde 49 behre da yatırımcılarının olacak. Ego Gençlerbirliği’nin malına ayn çalı ayrımsız koca değilim, göz dikenin dahi gözünü oyarım. İlk seçildiğimiz dönme İlhan Cavcav’ın mezarına gittik. Rahmetli çokça dolgunca ayrımsız arkadaşımdı. Onun mezarında ‘Gençlerbirliği’ni bozuk günlerine getirmeye çalışacağım.’ diyerek kortej vermiştim,.Tekrar diyorum, yemin ederim çalışacağım.”

Dayanıklı Diyadin’in istifasından sonraları Spor Makat 1. Lig’üstelik yer alan çiçek boyası-siyahlı mızıka üzere beceri direktör arayışında olduklarını belirten Akdaş, “Takımımızdan hocamız de ayrıldı. Ayrılmasın diye niteleyerek uğraştım. Herkesin paralarını vereceğimizi söyledim. Hepsini de ödedik amma ayrıldı. ‘Niye ayrıldın?’ dedim, ‘Ben ayrılacağım, böke mızıka çalıştıracağım.’ dedi. Evet yoldaş, güle güle. Takımımız mevcut kadroyla eş süresince çalışıyor. Tahtayı açıp yeni aktarma yapana büyüklüğünde dahi bu kadroyla gitmeye mecburuz. Maddi adına alacaklar ödenecek ve takımımızdaki bu uzlaşma sürecek. Yıpranmamış teknik yönetmen arayışımız var. İsim vermeyeceğim.” değerlendirmesinde bulundu.Share: