Giresunlular, 101 sene evvel martir sakıt dedelerini Ankara Haymana’da andı

Ankara’nın Haymana ilçesinde Sakarya Meydan Savaşı sırasında şehit olan 42. Giresun Gönüllü Alayı Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ile askerleri üzere yapılan “Giresunlular Şehitliği”nde yâd programı düzenlendi.

İstanbul ve Giresun’dan gelen çok sayıda Giresunlu, Sakarya Kayran Muharebeleri sırasında martir olan 42. Giresun Gönüllü Alayı Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ile askerleri amacıyla yapılan “Giresunlular Şehitliği”ndeki yâd programına katıldı.

Kur’an-ı Cömert tilavetiyle başlayan programda, şehit Alparslan ve askerleri için dualar edildi, yarayışlı yemeği verildi.

Binbaşı Alparslan ve askerleri anısına sabık sene açılan şehitlikteki programda ruh kırcı anlar yaşandı.

Daha sonraları savaş döneminden artan mermi ve silahların düzlük aldığı Çaldağ Müzesi gezildi.

Programa, Tembel Kaymakamı Muhammed Yavuz, TBMM Milli Terbiye, Kültür, Deneyimsizlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, DÜRÜST Parti Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk, Sabri Öztürk, Kırat Aydınlık, DOĞRU Öğür İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Tatır, Tirebolu Dernekler Federasyonu Başkanı İbrahim Aydınlık, Giresun, İstanbul ve Tirebolu’dan gelen çokça sayıda toplum örgütü temsilcisi, siyasi parti ilçe başkanları, sedir üyeleri, muhtarlar, sivil cemiyet yapılış temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan, 1876’da Giresun’un Tirebolu ilçesi Cintaşı Mahallesi’nde doğdu.

Birinci Dünya Savaşı’na katılan Alparslan, Sakarya Meydan Savaşı’nde fahri kurduğu 42. Alay’ın komutanlığını yaptı. Binbaşı Alparslan, muharebenin serencam kalesi Tembel’da kısaca 50 zırh arkadaşıyla martir düştü.

Share: