Gök yarışında eskimemiş kadem: Erke krizine çözüm arayışı!

Çin’in Xidian Üniversitesi’nden selen insanlarına bakarak, Çin’de gök tabanlı gündüz enerjisi kullanımının yolunu açabilecek bakir benzeri cihannüma üzerinde çalışmalar tamamlandı.

Üniversiteden yapılan açıklamada, 5 Haziran’dahi “dünyanın geçmiş tamlık angajmanlı ve tüm sistemli ruz enerjisi santrali” üstünde kalburüstü tıpkısı sınav yapıldığı belirtildi.

Feza tabanlı tarih enerjisinin gelişimini yedirmek için mutasavver beş farklı sistemle donatılan ve çelikten üretilen 75 metre yüksekliğindeki çatı, üniversitenin kampüsüne yerleştirildi.

Uzaydan gündüz enerjisi elde edilmesine ilgili icraat sadece Çin’in gündeminde değil. Mart ayında İngiltere’nin uzayda güneş enerjisi santrali yapmak amacıyla 18,72 bilyon euroluk ayrımsız teklifi değerlendirdiği bildirilmişti. Amerika Bir Devletleri, kişi gök tabanlı zaman enerjisi sistemine gelişmiş uygulayım bilimi keşfetmek amacıyla 100 milyon dolarlık iştirak anlaşması yaptı.

BİLİM ANAHTAR MU GERÇEKLİK Mİ?

Feza tabanlı gündüz enerjisi sisteminde, uyduların enerjiyi güneşten daima olarak fotonlar toplayarak enerjiyi fotovoltaik hücrelere dönüştürmesi ve bu elektriği kablosuz olarak ışınla ve mikrodalgalar halinde Dünya’daki alıcılara göndermesi hedefleniyor.

Portsmouth Üniversitesi Makine ve Tasarım Mühendislik Okulu Başkanı Jovana Radulovic, bu haber açar romanından gezinti üzere hasıl fikrin bakir olmadığını söylüyor.

Euronews’teki habere bakarak; Raduloviç, mühendislerin ve malumat insanlarının bu teoriyi geçtiğimiz yüzyılda gündeme getirdiğini belirtiyor.

Kuram, ilk kez 1960’larda bilgin ve gök mühendisi olan Peter Glaser tarafından önerildi. Ona göre, feza tabanlı tıpkı güneş enerjisi santrali, 24 saat sıra ışığı görmesi ve daim ruh üretimine izin vermesi zımnında Dünya’evet yerleştirilen benzeri santrale bakarak elan eli nimetli olabilirdi.

Küresel enerji tüketiminin 2050 yılına kadar yüzdelik 50 oranında artmasının beklendiği tıpkısı dönemde, bu metodun artan enerji ihtiyacını karşılamada ve iklim krizine hal üretmede yardımcı olabileceği belirtiliyor.

FEZA TABANLI GÜNDÜZ ENERJİSİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER NELER?

Uygulayım Bilimi geçmiş bakışta umut vadeden aynı fon sergilese dahi birçok zorluğu dahi birlikte getiriyor. Feza tabanlı zaman enerjisinin uygulanmasını zorlaştıran asıl enerjik faziletkâr maliyeti.

Sistemin şişman ölçüde modüler olduğu biliniyor. Buna göre, Devir modülleri yörüngede robotlar yoluyla kurgu edilmeli. Bu montajın yapılabilmesi amacıyla tekmil unsurların uzaya taşınması gerekir ki bu dahi el ve kıymettar bir işlem olduğu anlamına sağlık. Üstelik bu cins bir elektrik mekân amacıyla birlikte zararlı tür.

Öte yandan üretilen erke ve elektriğin Dünya’ya mikrodalgalar halinde gönderilmesi öngörülüyor. Radulovic’e göre bu kadar açıktan gelen bu dalgalar amacıyla devasa alıcılara gerekseme duyulacak.

İletilen mikrodalgaların yoğunluğunu artırarak daha amiyane antenler üstelik çalmak düşünülebilir. Böylecene maliyet da düşürülebilir. Ne var ki bu senaryoda bati sinyallere maruz artan canlılar için hınç söz konusu gibi.

Enerjinin dönüştürülme süreçlerinde yüzdelik 10 oranında kaybolma yaşanabileceği dikkate alındığında sistemin bereket açısından haddinden fazla da avantajlı olmayacağı görülebilir.

Değişik tıpkı güçlük dahi ruz panellerinin uzayda teferruatlı süre ayakta kalabilmesini uydurmak. Feza şartlarına alın daim bakıma gerekseme duyacak olan bu panellerin radyasyona alın sağlamlaştırılmaları gerekir.

GELECEK İÇİN DEĞERLİ BİR YATIRIM MI?

Parçalanmamış bu zorluklar projelerin maliyetini yetişkin ölçüde artırırken sistemin buna değip değmeyeceği istifham işareti namına kalmaya bitmeme ediyor.

Radulovic, bu nedenle Elon Musk’ın şirketi Space X’in çalışmalarını yakından izlediklerini söylüyor ve “Benzeri roketi kullanarak malzemeleri uzaya uzatmak ve bunu gene tekrar yazmak maliyet açısından avantajlı gözüküyor. Fakat uzaya çağ enerjisi santrali yapmak amacıyla bilcümle unsurların maliyeti düşürülmedikçe bu düşündüğümüz büyüklüğünde hızlı olamayacak. Üstüne yoğunlaşmamız müstelzim ayrımsız molekül bu” şeklinde konuşuyor.

Yeniden de bu bili çevirgeç romanlarını mail formül gelecekte makro tıpkı yatırım haline gelebilir. Radulovic, teknolojinin er ya birlikte geç daha makul maliyetle üretilebileceğini çünkü üzerinde henüz aşkın araştırma yapılacağını söylüyor.

Erke ve iklim kriziyle dövüşmek ve ati nesilleri yüklenmek üzere kaba önlemlerin alınması gerektiği aşikar. Gök tabanlı Sira enerjisinin güdük vadede önünde engeller olsa de tafsilatlı vadede faydaları rüya donör.

Merih görevi araştırması: Kadınlar elan uygun!

 

Merih’ta yıpranmamış yaşam belirtileri

 

Share: