Gökçealan, Osmancık Üzümü ile Şenlendi

Efes Selçuk’un Gökçealan köyünde düzenlenen Şerefine Salkım Hatun Osmancık Üzüm Şenliği, tören düzeni üyelerinin bile katılım sağladığı üzüm hasadı ile başladı.

Efes Selçuk Şehremaneti Bandosu’nun korteji ile renklenen şenliğe, CHP Ekincilik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, esbak ahit CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, İlçe Kaymakamı Ekrem İnci,  Tarım Yazarı Ulu Ekber Yıldırım, Müzikçi Uğur Müstacel, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın sonrasında Efes Selçuk Belediyesi El Oyunları Ekibi ve kabadayı gösterisinin arkası sıra şenlik açılış konuşmaları ile bitmeme etti.

“BİZ ŞEREF DUYUYORUZ BU KÖYLÜNÜN ÜRETİMİNDEN”

Efes Selçuk Belediye Reisi Cımbar Ceritoğlu Sengel, yaptığı konuşmada üretimin önemine özen çekerek, şunları söyledi:

“Yıllardan beri tarım politikalarının hatalı gitmesi zımnında azık egemenliğini savunuyoruz, üretimi destekliyoruz, üreticinin birlikte olduğumuzu her ant söylüyoruz. Bu büyüklüğünde kavisli politikalar konusunda halen daha o toprağa sadık olan, halen daha istihsal beğenmek amacıyla çabalama sarfiyat fail, halen daha bizler amacıyla etkin ve toprağına kapalı olan köylülere heybetli alkış istiyorum. Gökçealan üzere Osmancık üzümü çokça değerlidir. Gökçealan bu üzümleri üretirken alçak namına iş sarfiyat etmektedir. Biz üreticilerimizin elbette mesai gider ettiğini bildiğimiz üzere Osmancık Üzüm Şenliği adının kullanılmasına karşın bu ferasetsiz halkı bize itibar verdiği için o yüzden şenliğin adını ‘Şerefine Salkım Kadın’ koyduk. Zira toprağa derece verenlerin ne büyüklüğünde çokça olduğunu biliyoruz. Tığ şeref duyuyoruz bu köylünün bizimle olmasından, biz şeref duyuyoruz bu köylünün üretiminden. Tığ izzetinefis duyuyoruz bu köydeki Atatürkçülerden. Hepiniz haysiyet verdiniz, şeref verdiniz. Üretiminiz bereketli, bereketiniz bitmeyen olsun. Şenliğimiz hepimize şiddetli olsun.”

Ekincilik yazarı Şanlı Ekber Yıldırım, Türkiye’nin varlıklı ayrımsız tarım potansiyeli olduğuna ilgi çekerek, “Türkiye tarımdan şımarıklık üretebilecek haddinden fazla nazik ayrımsız potansiyele eş tıpkı mevki. Türkiye tarımdan şımarıklık yaratarak birçok problemini çözebilecek. Ego Sayın Başkanımıza bu şenlik için çok teşekkür ediyorum. Gökçealan üzüm üretimi açısından mehabetli merkezlerden aynı tanesi ve Osmancık kabilinden öz tarihinden mevrut bir üzümü var. Burada müstahsil bilcümle verdiği emeği bu şenlikle kutluyor. Osmancık üzümü ile ilişkin coğrafi işaret alınma sürecinin sonuca ulaşması ve bu üzümün korunması çok heybetli. Bu konuda da belediyenin çalışmalarının desteklenmesi ve tıpkısı an geçmiş sürenin sonuçlanmasını diliyorum” dedi.

Önceki dolaşma CHP İzmir Saylav Musa Çam, “Yıllardır bu köye üzüm şenliği amacıyla gelmekten nazik tıpkı şenlik duyuyorum. Çiftçimizin, köylümüzün yüzünün güleceği günlerin aynı dakika önceki gelmesini diliyorum” diye niteleyerek konuştu.

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, Türkiye’nin kurtuluşunun tarımda olduğunu belirterek, “Tarıma müteveccih Efes Selçuk Uray Başkanımızın son yıllarda yaptığı çalışmalara tanıklık edince burada görünmek istedik. Burada kocaman üzümleriniz var. Bunların markalaşması, ilişik derece elde edilmesi hür surette sağlanmalı. Çocuklarımıza tarımı sevdirmeliyiz. Bu anlamda şehremaneti başkanlarımızın aheste çabalarını görüyoruz. Bunu geliştirelim. kardeşlik ile entelektüel yarınlara yürüyelim” dedi.

SARIBAL: “OSMANCIK ÜZÜMÜ BU ÜLKENİN YERYÜZÜ KIYMETLİ ÜRÜNÜ”

CHP Tarım Politikalarından Mesul Genel Komutan Başdanışmanı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da şöyle konuştu:

“Gökçealan’da üretilen Osmancık üzümü çekirdekli, lezzeti mükemmel, susuz birlikte üretilebilen ayrımsız çeşit. Bugün Osmancık üzümü amacıyla planlı bir bayram amacıyla buradayız. Osmancık üzümü bu ülkenin en bulunmaz ürünü. Bu im yağmur yağsa birlikte yağmasa da yetişir. O yüzden tığ birlikte diyoruz ki; Osmancık üzümü domestik aynı soy. Osmancık üzümü coğrafi belen almalı. Bunun amacıyla tığ elimizden geleni yapacağız. Belediye başkanımız elinden geleni yapıyor. Biz bile hepimiz bu coğrafi meni için elimizden geleni yapacağız. Ego Çımbar Başkanı kutluyorum. Ayrımsız eş duyarlılığı ile Efes Selçuk’ta tarımsal kalkınmayı başarmak için gelişigüzel şeyi yapıyor. Zaman dahi çiftçisinin beraberinde her soy desteği vermeye çalışıyor. Bu bayram ile üzümün sesini duyuruyor. Üreticiye üretmeleri amacıyla destek veriyor. Bugün da bağbozumu şenliği ile aşağılık Sürgün Komutan bire bir kere daha Efes Selçuk’tan düş olmaya, çiftçiyi desteklemeye ve üretimi sürdürülebilir olması üzere elinden geleni yapmaya bitmeme ediyor.”

İlçe Kaymakamı Ekrem İnci ise “Bu şenliği düzenleyen şehremaneti başkanımız Filiz Ceritoğlu Sengel’e, şehremaneti çalışanlarına ve emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyorum. Birçok güzelce günlerde irtibat, muadele içre festivaller, şenlikler yapılmasını diliyorum” dedi.

Yapılan açılış konuşmalarının peşi sıra katılımcılar, Yankı Bilimi Gitarlı Kız İrem ve ekibinin konseri ile eğlendi.

SUNMA GÜZELCE ÜZÜMLER SEÇİLDİ

Şerefine Salkım Karı Osmancık Üzüm Şenliği’nde düzenlenen yarışmada Gökçealan’ın sunma domuzuna üzümü ve sunma pir Osmancık üzümü dahi seçildi. Yargıcılar Kurulu üyelerinin yaptığı değerlendirmeler sonucunda “En Fena Hâlde Üzüm Yarışması’nda”  Gökçealanlı üzüm üreticilerinden İbrahim Akıbet üçüncü, Yüksel Bozdoğan ikinci ve Merve Son birincilik ödülü almaya türe kazandı. Sunma Sunturlu Osmancık Üzüm Yarışması’nda ise Serkan Özoğuz üçüncü, Durmuş Turist ikinci ve Gülseren Ovalıoğlu bile birincilik ödülüne müstahak görüldü.

Şerefine Salkım Eş Osmancık Üzüm Şenliği Efes Kent Orkestrası Konseri ile devam etti. Dinleti böylelikle Başbuğ Ceritoğlu Sengel, orkestraya teşekkür plaketi verdi.Share: