GÖRME ENGELLİLERDEN FARKINDALIK KOROSU

Parafin Kötek Görme Engelliler Derneği marifetiyle oluşturulan farkındalık korosunda düzlük düz kör bireyler, çaldıkları enstrümanlar ve söyledikleri şarkılarla insanların yüreğine mum tutuyor.

Antalya’birlikte Beyaz Kötek Görme Engelliler Derneği, görme engellilere yaşam becerilerini vermek amacıyla eğitimden spora, umum becerileri çalışmalarından kültür sanata bir nice terbiye veriyor. Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği, görme engellilerin sıkıntılarına ilgi bürümek amacıyla farkındalık çalışmalarına başladı. Topluluk bünyesinde bakir kurulan 6 görme engelliden oluşan farkındalık korosu, Antalya’de türlü etkinliklerde meydan alarak çaldıkları enstrümanlar ve söylediği şarkılar sebebiyle yüreklere mum tutuyor.

‘ÖĞRENCİLER YENİLENDİKÇE MÜZİK RUHU DAHI YENİLENİYOR’

Beyaz Zehir Baston Rüyet Engelliler Derneği Başkanı Oğuz Özdemir (34), görme engellilerden oluşan farkındalık korosu karşı hikmet verdi. Geleneksel kuzuluk getirdikleri farkındalık konserlerinde oluşturulan enstrüman grubuyla sahneye çıktıklarını nâkil Özdemir, Mektepli jenerasyonumuz yenilendikçe çalgı ruhumuzdaki damarlar da yenileniyor, kan akışı tazeleniyor. Zaman takkadak 3 arkadaşımız burada. en üst 3 Haziran’birlikte yaptığımız farkındalık konserimiz çok iri patırtılı getirmişti. Birçok arkadaşımızı bu koroya dahil ederek henüz birçok konserler yapacağız inşallah. gözsüz efrat yerine farkındalık yaratıcı derneğiz dedi.

‘İNSANLAR ÖNYARGILARINDAN KURTULSUN’

görmez Merve Insan (30), koroda yan flavta ve piyano çaldığını belirtti. Kayırıcı, Farkındalık için mahsus aralıklarda konserler veriyoruz. Amacımız, engellilerin neler yapabileceğini insanlara nakletmek. Bu amaçla bu orkestrayı kurduk. çıktı insana yansımak istiyoruz. Belki yeteneği olan, tıpkısı çalgı çalan amma kendine güvenemeyen müzisyen arkadaşlarımız benzer, onları üstelik bekliyoruz. Ihtimal onlara de bu yolla ulaşabiliriz. İnsanlar önyargılarından kurtulsun. Önyargılarımız aslında bizim engelimiz diyerek konuştu.

‘SAHNE GENIŞLIK MUTLAK, GÜVENDE HİSSETTİĞİM YER’

Koroda alto araklayıcı Ragıp Şanlı Bitirim (23), orkestrayla provalara girdiğini, konserlere çıktıklarını ve değme konser için ayrı birikim düzenlediklerini anlattı. Zeki, Ortaokul 7’nci sınıfta saz çalarak müzik eğitimime başladım. Öncesinde ailem bana blok flüt ve akordiyon almıştı, onlarla oynardım. 5 yıldır viyola çalıyorum. Sahne benim yer bağimsiz, yer abat ve yer güvende hissettiğim düzlük. Zira orada istediğim gibiyim. Tarifsiz, anlatılmaz yaşanır dedikleri bu olsa ister. Etraftan genel olarak çok sunturlu tepkiler alıyorum dedi.

‘MÜZİĞE SARILIN’

Koroda yır söyleyen Eyüp Kızılalan (21), yıllardır sahneye çıktığını, gelişigüzel çıktığında heyecanlandığını aktardı. Kızılalan, Buraya gelmeden ilk bir tane başıma ırlamak belirten aynı insandım. Burada biraz programa çıkardılar. Prova yaptık ve sonradan bana ‘Sen bundan sonra koroya çıkacaksın, benzeri arkadaşımız üstelik sen olacaksın’ dediler. Bilahare şarkılar, türküler söylemeye başladık. Alelumum dolgunca tepkiler alıyorum. 15 senedir sahneye çıkıyorum ve hala titriyorum. Dinleyen de çalanlar birlikte söyleyenler dahi müziği bırakmasın. Çalgı mükemmellik tıpkı husus ona sarılın diye konuştu.Share: