GSB dar başvuruları açıklandı

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB sıkı başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha düzlük yerleştirmede tarihimizin yeryüzü erdemli dolap oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor ülke müdürlerinin da devir içi katıldığı toplantıda GSB mikro müracaat sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi talim dönemi sınırlı başvurularına ilişin bir numara safha mesai sonuçlarını tutmak amacıyla toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 mikro, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla seçme alanda faziletli teveccühe mahzar tıpkısı altyapı ve yaşam alanı. Cemi gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ eylemek istiyorum.” diye konuştu.

Birlik çalışmaların olgun odaklı şekilde ve tamamıyla tıpkı bütün yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini da analiz, planlama ve uygulama adına 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Okus Pokus sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ana amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini yer etken, mübarek şekilde kıvrak koordinasyonla tevil etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza nesnel ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite küşat tarihleri devlet el değişik oluyor. Tığ üstelik bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Hummalı bağlılaşım dolu bire bir mesai var. Bu domuzuna çalışmaları pir neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu eliyle dijital kendisine analiz edildi. Başvurusu meri aziz öğrencilerimiz, dirimlik, muvaffakiyet ve toplumsal durum kriterleri temel alınarak gine tamamen sayısal ortamda, afaki şekilde bir puanlamayla tespit edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula sunu mümasil koyulmak kaydıyla ığrıp yapıldı. Eğer o yurtta saha yok ise sunu andıran ayrıksı yurda akort yapılmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz henüz var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri gibi konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin dahi göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında adına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha kayran yerleştirmede tarihimizin genişlik faziletli düzen oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı ev hizmetlerinin dünyada eşi aynı yok. Biz yüzde 80’lik oranı hem da evvel fazda karşılayarak bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan aşkın kapasiteye eş sıkı altyapımız var. Bu da gurur ve sevinç vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların böylecene seçkin öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Muvaffakiyetsiz sakıntı tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tutmak üzere 41 diyar merkezimizde bütün başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci faz sürecinde kişiselleştirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hacısı hocası yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını yine yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Tam Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle omuz omuza alay malay olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma namına bilcümle alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Bütün gençlerimize sonuçlarımızın iyi olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci genişlik mümasil şekilde izleme etmeyi referans ediyorum.”

Share: