GSB dar başvuruları açıklandı

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB daraç başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz yer yerleştirmede tarihimizin en faziletkâr fent oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor mülk müdürlerinin üstelik devir içi katıldığı toplantıda GSB yetersiz müracaat sonuçlarına ilgili bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim tedrisat dönemi az başvurularına ilişin bir numara faz düzentileme sonuçlarını tutmak amacıyla toplantının düzenlendiğini tabir eden Kasapoğlu, “800 sıkı, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla herhangi bir alanda faziletkâr teveccühe mahzar aynı enfrastrüktür ve yaşam alanı. Tüm gençlerimize onların altın ailelerine ‘hoş geldiniz’ buyurmak istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Tamlık çalışmaların marifet odaklı şekilde ve baştan sona tıpkısı bütün yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini da analiz, planlama ve uygulama yerine 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Al sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ana amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini arz aktif, eli nimetli şekilde dinç koordinasyonla yönetmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen afaki ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite açılış tarihleri toprak ülke ayrımlı oluyor. Tığ birlikte bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Koyu görelik komple tıpkısı himmet var. Bu iyicene çalışmaları güzel neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu aracılığıyla sayısal kendisine çözümleme edildi. Başvurusu uygulanan muazzez öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve sosyal ebat kriterleri anne alınarak gine ağız ağıza sayısal ortamda, nesnel şekilde ayrımsız puanlamayla tayin edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yeryüzü yakın doğmak kaydıyla dubara yapıldı. Eğer o yurtta yer bulunmayan ise en yakın başka yurda uyum yapılmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz daha var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin tevessül tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin bile ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında yerine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz düz yerleştirmede tarihimizin genişlik yüksek sistem oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı dar hizmetlerinin dünyada eşi ayrımsız bulunmayan. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem bile evvel fazda karşılayarak aynı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz çok kapasiteye eş yetersiz altyapımız var. Bu de hava ve sevinç vesilesidir. Bir Numara safha sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylelikle değme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, sakıntı yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Rate sakıntı tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak görünmek amacıyla 41 devlet merkezimizde bütün başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde dahi bu yerleşimi ikinci faz sürecinde kişiselleştirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu topu yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını yine bakir başarılarla sizlere paylaşacağım. Bilcümle Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle baş başa gelişigüzel olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma namına hep alay malay çalışmaya devam edeceğiz. Kül gençlerimize sonuçlarımızın okşayıcı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci en yakın şekilde takip etmeyi tavsiye ediyorum.”

Share: