Gülizar Biçer Karaca: “Uğraş Eden Kadın Süfli Bu İktidar İçin Çokça Büyük Risk”

CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Denizli Mebus Gülizar Biçer Karaca, iktidarın kadına yönelik politikalarını eleştirerek “Savaşım fail karı pespaye bu erk üzere haddinden fazla balaban risk… Gidişleri esasta kadınların elinden olacak. Acaba kadınları ne büyüklüğünde eve hapsedebiliriz ne kadar haklarından mahrum bırakabiliriz bile biz gidişimizi erteleyebiliriz diye niteleyerek düşünüyorlar” dedi.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Gülizar Biçer Esmer, FOX TV Ayırtı Saat programında; 25 Son Teşrin Kadına Yönelik Şiddete Alın Uğraş ve El Birliği Günü kapsamında değerlendirmelerde bulundu. “Bugünü kutlamıyoruz. Bugün 25 Kasım farkındalık günü” diyen Biçer Esmer, şöyle konuştu:

“Kutlamıyoruz çünkü bugünün medlul ve önemi benzeri yâd günü namına gerçekte sıkı savaş haset. Şiddete yakalanmış kadınların ve kadın cinayetlerinde kaybettiğimiz kadınlarımız amacıyla bile bugün hem ayrımsız savaş hem dahi anma haset diyelim. Çünkü zaman kutlanacak tıpkı zaman değil amma hangi ant kutlayacağız? Bu ülkede, bu dünyada aynı tek kadının da karı olduğu üzere şiddete maruz kalmadığı, kadın olduğu üzere katledilmediği öldürülmediği eyyam geldiğinde bugünü hep gelişigüzel kutlayacağız.”

“GİDİŞLERİ ASLINDA KADINLARIN ELİNDEN OLACAK”

Hükümetin kadına bakış açısının karışık olduğunu tamlayan Yağız, şunları söyledi:

“Mücadele eden karı beribenzer bu erk amacıyla haddinden fazla şişman risk. Koltuklarının kadınların elinden gideceğini, o bulundukları makamların kadınların gücüyle sona erdirileceğini esasen biliyorlar. Ne dedi tıpkı AK Partili politikacı? ‘Kadınlar çalıştığı için başıboşluk çok artıyor’ dedi. Yani işsizliğin üstelik sorumluluğunu, yükümlülüğünü aynı toplumsal kerem kendi üstüne almalıdır. Sosyal devlet istihdam yaratmak zorundadır. Ululuk istihdam yaratır, vatandaş çalışır. Ama bulunmayan. Bunlar her suçu başkalarına rastgele eksiği her yanlışı yapamadıkları, beceremedikleri herhangi bir hususu birilerine yükledikleri için işsizliğin sebebini dahi kadınlara yüklediler. Hatırlayalım, bu ülke böyle siyasetçileri gördü. O nedenle tabii korkuyorlar. Gidişleri esasta kadınların elinden olacak. Acaba kadınları hangi kadar eve hapsedebiliriz ne kadar haklarından mahrum bırakabiliriz dahi biz gidişimizi erteleyebiliriz diye niteleyerek düşünüyorlar. Çokça iyi geziyorum. Haddinden Fazla yerde kadınlarla alay malay oluyorum. Amele kadınlarla, aylak kadınlarla, annelerle, sülale kadınlarıyla temas kesimden kadınlarla kadınlar haddinden fazla azimli hasis diyorlar ki tığ böyle bir yaşantıyı hakeza bir yoksulluğu laik görenlerden tığ bu kez adisyon soracağız diyorlar. O yüzden boşuna çaba sarfetmesinler gidişleri kadınların elinden olacak.

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği diye benzeri toplum örgütü var. Bu cemiyet, dünyada 36 ülkeye ilgilendiren icraat yapmış. Demin oradaki zinde dirim karşı Türkiye 27. tam. Yani kadınların ya dahi bireylerin metin yaşamı 27. sırada. Eğitim hakkında en son sıradayız, 36. sıradayız. Say hakkı, 36. sıradayız. İyi ve ehliyetli yaşam için 34. sıradayız. Bugün kadına acul savaşım haset şiddetsiz dirim üzerine 32. sıradayız. Yani bu kuvvet ekonomiyi yönetemiyor. Bu nüfuz siftinlik hak tamamıyla benzeri göz açısından yoksun. Mevki kaynaklarını adil dağıtmıyor.”

Share: