Gün Doğusu Karadeniz’in efdal kesimlerinde kar enerjik oldu

Bayburt, Rize ve Artvin’in erdemli rakımlı karye ve yaylaları, havaların soğumasının arkası sıra kar yağışıyla beyaza büründü.

Bayburt’ta, esbak akşamdan itibaren etkisini gösteren itici ve baran, efdal kesimlerde yerini kara bıraktı.

Merkeze vabeste Üzengili köyünün Zerrin Çiçek Yaylası ile Aydıntepe ilçesine tutkun 2 bin 400 rakımlı Soğanlı Dağı’nın zirvesindeki Dumlu, Kavlatan, Günbuldu köylerinde kar yağışı sonrası yerler beyaza büründü.

Aydıntepe Yaylası’nda dallı güllü Ayhan Şentürk, AA muhabirine, yakın zamanda yayladan ineceklerini, kar yağmasıyla akıbet hazırlıklarını yaptıklarını söyledi.

Son iki yıldır yaylalarına eylülde kar yağdığını tamlayan Şentürk, havaların yeniden ısınmasını beklediklerini dile getirdi.

Günbuldu köyüne bulaşıcı götürücü taksici Yakup Hezel birlikte esmer hazırlıksız yakalandığını rapor ederek, “Kar yağdığını hesap edemedik. Neyse kim asfaltta kar tutmamış, yoksa yollarda kalacaktık. Kış geldi sayılır. daha çok tedbirimizi buna bakarak alacağız.” dedi.

Rize

Kentte çekicilik sıcaklığının düşmesiyle Çamlıhemşin ilçesi ile Artvin sınırları beyninde mevcut ve saf güzellikleriyle adlı Kaçkar Dağları Milli Parkı’ndaki yaylalar beyaz örtüyle kaplandı.

Bölgede oluşan sis bulutlarını tutulmak için seçme yıl binlerce kişinin musahabe ettiği Huser Yaylası’na sâdır ziyaretçiler manzaranın tadını çıkardı.

Kar kalınlığı, 2 bin rakımın üstündeki yaylalarda yer yer 10 santimetreye ulaştı.

Avusor Yaylası’nda hararetli Muhammet Kesici, AA muhabirine, kar yağışını beklediklerini belirterek, “Bazen yaylacılar barhana etti. Yaylada şu zaman yaşayanlar var. Onlar da ilerleyici günlerde göç edecek.” diyerek konuştu.

Artvin

İl genelinde, geri akşamdan itibaren etkisini gösteren itici çekicilik ve baran, hele 2 bin rakımın üzerindeki gâh yerlerde kar yağışına dönüştü.

Artvin’de Karçal Dağı’nın zirveleri ile Borçka ilçesindeki Beyazsu ve Lekoban yaylaları, Ardanuç ilçesindeki Bilbilan Yaylası, Şavşat ilçesindeki Kocabey Yaylası ve Sahara Geçidi beyaza büründü.

Artvin-Ardahan karaca yolu güzergahındaki Sahara Geçidi’nde akşam yüklülük olan kar yağışı, hazırlıksız yakalanan sürücülere edisyon anlar yaşattı.

Karayolları ekipleri, beklenen buzlanmanın önüne görevlendirmek için şeb süresince bölgede mücahede yürüttü.Share: