Haaland, Premier Lig’de rekorlar kırmaya bitmeme ediyor

Bu sezonki performansıyla İngiltere Premier Grup’bile şimdiden birçok rekora imza atan Manchester City’nin Norveçli santrforu Erling Haaland, yığın tarihinde sıkışık 3 iç yer maçında 3’er gol (suret-trick) kaydeden önceki futbolcu oldu.

İngiltere Premier Klasman’in 8. haftasında Manchester City’nin esbak Manchester United’ı 6-3’ü yendiği takımlar arasındaki 187. karşılaşma, şimdiye kadarki genişlik yüksek skorlu Manchester derbisi oldu.

22 yaşındaki Norveçli golcü Haaland, Crystal Palace ve Nottingham Forest maçlarının arkası sıra Manchester United karşısında bile eşkal-trick yaptı.

Premier Tabur’üstelik bildirme çabuk 3 model-trick yapan oyuncu rekorunun sahibi Michael Owen bu dereceye 48 maçta ulaşırken, Haaland hemen sekiz maçta rekorun kullanılmamış sahibi oldu. 1997-2004 tarihleri beyninde Liverpool forması giyen Owen, 48 maçta üç kere rakip filelere 3 gol nagehan göndermişti.

Haaland, Premier Küme’da çıktığı 8 maçta 14 gol atarak gol krallığı yarışında üstelik zirvede düzlük alıyor. Gol krallığında Norveçli oyuncunun en mümasil rakibi konumundaki Tottenham’ın yıldızı Harry Kane ise Haaland’ın yarısı (7) kadar sayı üretebildi.

Manchester United maçı öncesinde çıktığı 7 tabur karşılaşmasında 11 gol atan Erling Haaland, eski futbolcu Mick Quinn’in rekorunu kırarak en iyi esas yapan aktör olmuştu. İlk 5 maçında 9 gole vasıl Premier Takım’in biricik ismi konumundaki Haaland, bu başarısı dolayısıyla ağustos ayının arz dolgunca oyuncusu bile seçilmişti.

Premier Loda’de üst üste 4 deplasman maçında gol atan yegâne oyuncu rekorunu dahi elinde bulunduran Haaland, takımıyla UEFA Şampiyonlar Ligi’nde de heybetli ayrımsız takat sınırı sergiledi.

Şampiyonlar Ligi’nde bile birçok rekor kırdı

Haaland, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Manchester City formasıyla çıktığı 2 müsabakada 3 gole imza attı.

Bu mevsim City formasıyla Sevilla’nın 2, sakat takımı Borussia Dortmund’un ise 1 misil ağlarını sarsan Haaland, Şampiyonlar Ligi’nde üç ayrı mızıka formasıyla tıpkı maçta şakkadak çok gol atan yegâne aktör konumunda.

Şampiyonlar Ligi’ndeki ilk 20 maçında 25 kat fileleri havalandırarak çarkıt nasip futbolcular Ruud van Nistelrooy ile Roberto Soldado’nun 16 gollük rekorlarını peyda uzaklık geliştiren Haaland, turnuvada 25 gol barajına sunma gailesiz yaşta ulaşan oyuncu rekorunu üstelik Kylian Mbappe’nin elinden aldı.

“Devler Ligi” kariyerinde 21 maçta 26 golü mevcut Haaland, artan 9 karşılaşmada bir kat daha ağları sarsarsa, şimdiden egale ettiği Van Nistelrooy’un 30 maçtaki turnuva gol rekorunun da kullanılmamış sahibi olacak.

Turnuvada 10 ve 15 gole en biraz maça çıkarak ulaşan oyuncu rekorlarını elinde bulunduran Haaland, Premier Öbek ve Şampiyonlar Ligi’ndeki ilk maçında gol atma başarısı gösteren City’nin yegâne oyuncusu namına ilgi çekiyor.

Kariyerinde 100 gol barajına, çıktığı 146. karşılaşma sonunda ulaşan Haaland, bu alanda de belirgin küşayiş önde bulunuyor. Norveçli oyuncunun 100 gollük performansına Neymar 173, Mbappe 180, Messi 210 maçta ulaşabilmişti.

Norveç formasıyla 23 karşılaşmada 21 gole imza atan Haaland, 2019’birlikte Honduras filelerini 9 öğün sarsarak 20 gözyaşı şeş milli mızıka turnuvalarında tıpkı maçta bunu başaran bir tane aktör rekorunun de sahibi.

Share: