Hakkari Belediyesi 120 milyon lira envestisman yaptı, 150 milyon teklik borç ödedi

İçişleri Bakanlığınca 18 Ekim 2019’dahi Vali İdris Akbıyık’ın belediye başkan vekili adına görevlendirildiği Hakkari Belediyesi, kısaca 120 milyon liralık yatırım yaptı, 150 milyon lira borç ödedi.

Huzur ortamının sağlanmasıyla çeşitli yatırımların yapıldığı Hakkari’de başlatılan “2020-2023 Hakkari Değiş ve Transformasyon Programı” bitmeme ediyor.

Bu kapsamda misil, akarsu, enfrastrüktür ve üstyapı çalışmalarıyla kentin eksikliklerini gideren şehremaneti, kaldırım, orta kaldırım ve yeşillendirme çalışmalarıyla kenti pir benzeri görünüme kavuşturdu.

Şu asıl büyüklüğünde mahallelerde kısaca 60 kilometre asfalt, 20 kilometre kararlı ve beton öğün eden, 4,5 kilometre kanalizasyon hattı döşeyen şehremaneti, Merzan Mahallesi’ndeki Golazüryan bölgesini vatandaşların dinlenip ruhsal gerilim atabileceği sosyal tesise dönüştürdü.

Kültür sanat etkinleri düzenleyip ücretsiz kurslar açan, yaşlılara evde bakım hizmeti sunan, gerekseme sahibi ailelere müzaheret fail belediye, 3 bin öğrenciye kırtasiye yardımında bulundu, 30 bini aşkın kişiyi mesleki kurslardan yararlandırdı.

Belediye ayrıca Hakkari- Van esmer yolundaki Depin bölgesinde küçükbaş ve büyükbaş efsanevi kesiminin yapılabileceği kanara ile Sümbül Mahallesi’nde, 700 metrekare alanda, yerden ısıtmalı, 150 köpek ve 50 pisik kapasiteli Efsanevi Barınağı ve Tedavi Merkezinin yapımına başladı.

“Geldiğimizde uray vecibe yükü altındaydı”

Vali ve Uray Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, AA muhabirine, belediyede göreve geldiklerinde 30’a andıran projenin yer aldığı değişim transformasyon programı hazırladıklarını söyledi.

Program kapsamında kente kebir hizmetler kazandırdıklarını anlatan Akbıyık, “Geldiğimizde belediye dokunaklı bir vecibe yükü altındaydı. Şu temel büyüklüğünde 150 milyon liraya mail borç ödedik, 120 milyon lira civarında da yatırım yaptık. İller Bankasından mevrut paramız personel giderlerine pres yetiyor. Bunları zahir yaptık? Ilkin Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bizlere fazlalık ayrımcılığı, Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği ve farklı bakanlıklarımızın desteğiyle yaptık.” dedi.

Şehremaneti filosuna bir kısmı Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İller Bankası ve Belediyeler Birliğinden mevhibe olmak amacıyla 36 kullanılmamış çevirgeç eklediklerini belirten Akbıyık, şunları kaydetti:

“15 dolgun taşıma uzlaştırıcı, yeni minibüsler ve otobüslerimizle şehir içi şişko transfer hizmeti veriyoruz. Şu anda vatandaşımızın arz çokça mutlu olduğu konulardan biri, site içi şişman nakil hizmeti. Sümbül Mahallesi’nde çocuk parkı yaptık. Çarkıt parkları onardık. Selçuklu Belediyesinin desteğiyle iki musahabe sokağı, Altındağ Belediyesinin desteğiyle Istikşaf Merkezi yaptık. Kayak Merkezine giden Merzan Mahallesi’ndeki yolu yeniledik.”

Site sakinlerinin dört gözle beklediği mehabetli projelerin devam ettiğini anlatan Akbıyık, şöyle konuştu:

“Kesimevi yapıyoruz. Maatteessüf sağlıklı benzeri mezbahamız yoktu. Bunu kişi imkanlarımız ve İller Bankasının desteğiyle yapıyoruz. Tarihi taş görünümlü ilişkin el pazarı mensur ediyoruz. Efsanevi Barınağı ve Otama Merkezi yapıyoruz, bu birlikte alttan ısıtmalı gündeş bire bir melce olacak. Gidiş terasını, İl Özel İdaresinin desteğiyle kentin girişinde yaptık. Hakkari, değme dönme gelişiyor, dönüşüyor, değişiyor. Henüz yaşanabilir, daha sunturlu görünümlü tıpkı site düşünmek için peyzaj, ışıklandırma çalışmaları bile yapıyoruz. Sayamayacağımız çok iş yapıldı.”

söz konusu çalışmaların yanı sıra içtimai faaliyetler birlikte gerçekleştirdiklerini dile getiren Akbıyık, şunları söyledi:

“Danışma topluluğumuz yaz süresince gelişigüzel gün Kent Park’ta çocuklara, vatandaşlara beyaz perde gösterimi, filmler, karaoke ve patırtılı yarışmaları kabilinden bir nice etkinlikler yaptı. Çıkmaz basketbolu, futbol turnuvaları kabilinden etkinlikler yaptık. Hep gayemiz halkımızı ithaf etmek. Elan modern, henüz akman, henüz yaşanabilir ayrımsız yakınlarda belediyecilik hizmetlerini sunma iyi düzeyde, Cumhurbaşkanımızın ve bakanlarımızın desteğiyle yapmaya hız gösteriyoruz.”

Share: