Hakkari’de yaralı ve kudretsiz halde bulunan iki ihtiyar Van’da otama ediliyor

Hakkari’de yanık ve kudretsiz halde mevcut nesli tükenme tehlikesi altındaki kıtipiyoz ihtiyar ile değerli ihtiyar, Van’birlikte tedavi altına alındı.

Hakkari’nin Berçelan Yaylası’nda vatandaşlar eliyle kâin 2 akbaba, Huy Himaye ve Milli Parklar Şubesi ekiplerince Van’a getirildi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezinde otama altına alınan kuşlardan amiyane akbabanın kanadının kırık olduğu, kızıl akbabanın üstelik takatsiz düştüğü tespit edildi.

Tedavi işlemlerinin ardından merkezin bahçesine bırakılan ve bakımları yapılan kuşlar, iyileştikten bilahare bulundukları yerde doğaya salınacak.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Lokman Arslan, AA muhabirine, Van Gölü havzasında yanık mevcut umum kanatlı hayvanların bakımını yaptıklarını söyledi.

Bu sene şeş akbabayı merkezde tedavi ettiklerini belirten Aslan, şunları kaydetti:

“Hakkari ve çevresinde yaralı mevcut beribenzer kerkes, değerli ihtiyar, kişmiri kerkes ve sakallı ihtiyar, merkezimizde otama edilerek doğaya kazandırıldı. Araştırmalarımıza göre leşlerin çoğaldığı yaylaları akbabalar elverişsiz edindi. Akbabalar koloniler halinde görülebilmekte. Yorgun sakıt hayvanlar bize getiriliyor. Akbabalar doğanın çöpçüleridir. Doğayı temizlerler. Böylece salgın hastalıkların yayılmamasında büyük alengir oynarlar. Leşleri müstacelen ortadan kaldırarak etrafa mikrop saçmasını engelliyorlar. Doğada her canlının aynı görevi var ve tabiat, temas canlının kuma malıdır. Doğayı ve canlıları korumamız lazım. Serencam yerine merkezimize getirilen iki akbabanın tedavileri devam ediyor. Bir süre konuk ettikten bilahare doğaya bırakacağız.”Share: