Harabede bir apaz bulunmuştu… Ağababa tohumu ‘Habeş’ buğdayı 8 yılda kestirmece 70 tona ulaştı

Harabede bir apaz bulunmuştu… Ata tohumu ‘Etiyopyalı’ buğdayı 8 yılda yaklaşık 70 tona ulaştı

SİVAS – Sivas’ta 8 yıl geçmiş yıkı halindeki bin binanın enkazında bire bir avuç mevcut, Anadolu’da kaybolduğu düşünülen ağababa tohumu Habeş buğdayı bugün yaklaşık 70 tonluk üretimle yerel tarım için düş oldu.

Sivas’ta 8 sene ilk Zaralı iş adamı Sedat Çoşkun eliyle harabeye dönüşen bir binanın enkazında bir avuç buğday bulundu. Yapılan incelemede buğday tanelerinin, Anadolu’da kaybolduğu melhuz ata yavru Habeş buğdayı olduğu anlaşıldı. Asırlardır enkazda olduğu memul tanelerin, günümüz buğday çeşitlerine göre protein değeri daha faziletkâr ve hastalıklara kaşı daha dirençli olduğu görüldü.

Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği ve Zara Vakfı tohumlara ehil imdi. Çimlendirilebilen tohumlar ekilerek yavru miktarını arttırıldı. Elde edilen kül tohumlar ekilerek 8 yılda 350 dönüm alana yayıldı. Benzeri avuç buğday tohumu ile başlayan mücahede ile 8 yılın böylece yavru miktarı yaklaşık 70 tona çıkartıldı.

Hasat törenle yapıldı

Sivas’ın Zara ilçesine kapalı Fevk Sedille Köyünde ekibi yapılan ata tohumu buğdaylar bugün düzenlenen törenle hasat edildi. Törene Sivas Valisi Dr. Yılmayan Şimşek ilkin atılmak için çok sayıda gönül katıldı.

Sivas Valisi Dr. Yılmaz Parıltı, konuşmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Zara Vakfımız ve ZASİAD’in önderlik yaptığı, banal haddinden fazla adamakıllı bire bir iş. Akademisyenlerimizde bindi vermiş ve dede tohumumuz, domestik ve milli tohumumuz, bu bölgeye arpalık aynı soy olan Etiyopyalı buğdayının hasadını gerçekleştiriyoruz. Amacımız bu yerli ve milli evlat çeşidimize topluluk çıkmak, bunu lanse etmek ve bunun ekimini yaygınlaştırmaktır. Bu hususta çiftçilerimizi motive etmek istiyorum. Nitelikli ve eli nimetli bire bir buğday türü, protein değeri haddinden fazla faziletkâr. Hastalıklara ve soğuğa cebin dayanıklı. Bu çeşide eş çıkmazı gerekiyor. Ülkemizin doğusundan batısına seçme karışında ayrımsız ihsan var. Atalarımız yıllarda bu topraklarda tarım yapmış, toprağı işlemiş ve toprağa çekinmek duymuş. Ülkemizde ekincilik milli tutum üzere lokomotif görevi görüyor. İnşallah bizlerde bu çalışmalarla milli ekonomimize yardım sağlamış olacağız. İnşallah bu çalışmamız amaçlarımıza bakım kadir ve bu nev çiftçilerimiz aracılığıyla benimsenip imdi ekilir.” dedi.

Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Şenel Çobanoğlu ise konuşmasında şu ifadelere düzlük verdi. “Bundan 8 yıl önce yıkı bire bir yapı içerisinde sandıktan çıkartılan bire bir avuç buğdayın yeniden var olma mücadelesine yardım arz etmek üzere buradayız. Halis buğdayımız olan Habeşî buğdayımızı, ZASİAD ve Zara Vakfı’nın desteklerini, Sivas Bili ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Tolga Karaköy’ün kızıl katkılarıyla üreticimizle buluşturduk. Bu vesile ile dede tohumumuzu yok olmaktan kurtarıp bu günlere getirdik.”

Önceki çalgı orağı sonra biçerdöver

Konuşmaların peşi sıra buğday hasadına geçildi. Vali ve beraberindekiler ilk simgesel adına tırpanla buğday biçti. Peşi Sıra 10 dönümlük tarlaya giren biçerdöverler hasadı gerçekleştirdi.

Share: