Hataylı Depremzede: İlk 48 Saat Kimse Gelmedi. Binada Bağıra Bağıra İnsanlar Öldü, Kurtaramadık

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer’in Hatay’üstelik dinlediği tıpkısı depremzede, “Tabii kim herkes elinden geleni yapıyor, kimseyi şikayet etmiyorum amma önceki 48 saat kimesne gelmedi. Gelse üstelik 10 apartmandan birine geldi… Binada bağıra bağıra insanlar öldü, kurtaramadık. Allah’tan gelene itirazımız yok, kaderimize bile itirazımız namevcut; tedbirsizliğe itirazımız var” dedi.

Ömer Fethi Gürer, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve 10 ilde yıkımlara posta açan hareket sonrası Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye’de depremzedeleri konuşma ederek sorunlarını dinledi.

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine vabeste Ericek köyünde incelemelerde bulunan Gürer, “Yeryüzü çok birey kaybının olduğu yerlerden birisi. Hayvanların birlikte saha altında kaldığı, bazılarının birlikte parçalandığı tıpkı süreç. Bazılarının 100’den fazla hayvanı öldürme reşit. Fert kaybı 100’ün üzerinde. En büyük kötülük gören köylerden birisi” dedi.

İLK 48 SAAT KİMSE GELMEDİ. GELSE DAHİ 10 APARTMANDAN BİRİNE GELDİ. BİNADA BAĞIRA BAĞIRA İNSANLAR ÖLDÜ, KURTARAMADIK”

Göksun’dan sonra Hatay’a Gürer, burada dahi depremzedelerle aynı araya geldi. Ayrımsız depremzede, Gürer’e şunları söyledi:

“Tığ İstanbul depremine hazırlanmış olsaydık, hemen senaryo değişmiş, olsaydı böyle peki muydu? Tabiatıyla kim dizge elinden geleni yapıyor, kimseyi şikayet etmiyorum ama önce 48 saat kimse gelmedi. Gelse dahi 10 apartmandan birine geldi. Hem derinliğiyle hem şiddetiyle acun tarihindeki arz iri sarsıntı. Hayatımda şurası biliyorum; zayıflar şikayet mesabe, güçlüler çözüm üretir. Ben, hastalıklı insanlardan tiksinme ediyorum. Önceki kendimize bakacağız. Biz, neyi sakat yaptık? Biz, kendimize bu soruyu sorup karşılık verebiliyorsak sorun namevcut. Binada bağıra bağıra insanlar öldü, kurtaramadık. Allah’tan gelene itirazımız yok, kaderimize bile itirazımız namevcut; tedbirsizliğe itirazımız var. Yönetilecek insanlar ülkeyi yönetirse format bu tamam. O de bizim hatamız, oyu tığ verdik. Kimseyi şikayet etmiyorum, suçlu biziz.”

SAAT 04: 17’DE SARSINTI OLDU, ERTESİ PERIYOT AKŞAM EZANI BİR LIME EKİP GELDİ”

Gürer, Hatay’de depremzede çadırlarını da mülakat etti. Burada dinlediği benzeri depremzede de Gürer’e şu sözlerle ağrı yandı:

“Rastgele şeyimiz gitti, bittik tığ. Antakya diye niteleyerek benzeri kayran kalmadı ne yazık kim. Bu müteahhitlerden hesap sorulmalı, bu sistemden hesap sorulmalı. Tığ, bu hayata aynı nöbet geliyoruz, insanca seyretmek için geliyoruz. Tığ emeğimizle evimizi aldık, içinde ajanda biriktirdik şu anda onunla birlikte namevcut olduk. Biçareyiz. Acılar çektik, komşularımızın üzerinde ağladık. Canip komşumun eşiyle birlikte cenazesi arasında kaldı. Saat 04: 17’birlikte deprem oldu, ertesi dönem akşam ezani tek kol geldi.”

Share: