Hava Bilgisi zerrin kodla uyarmıştı! İstanbul’da baran başladı

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü, alım satım haset aralarında İstanbul dahil 17 ilde yağmur uyarısı yaptı. Pazartesi günü bakımından İstanbul’üstelik sabahleyin saatlerinde derbent çevresindeki ara sıra ilçelerde yağmur başladı. Sarıyer, Beykoz ve Şişli ilçelerinde faal olduğu görülen yağış dolayısıyla trafiğe sâdır vatandaşlar güçlükle sefer alabildi.

17 İLE SARI KODLU UYARI VERİLDİ

Sarı kodlu ikaz yapılan iller beyninde Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce meydan alıyordu. Bursa’de ve elan bir nice bölgede bile sabahleyin saatlerinden itibaren yağmur etkisini göstermeye başladı.

İSTANBUL VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAYIMLADI

İstanbul Valiliği üstelik toplumsal iletişim araçları hesabından uyarma mesajı yayımladı. Yayınlanan mesajda, “Hava Bilgisi’ye bakarak; ferda ilk saatlerden itibaren İstanbul’da sağanak ve asuman gürültülü bora yağışların; aralıklı ve evcil olarak akva olması bekleniyor. Apansız yeğin ve su baskınına karşı tetik ve müdebbir olunmalıdır” denildi.

SICAKLIKLARDA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Genel Müdürlük, çekicilik sıcaklığında koskocaman ayrımsız ayrım olmayacağını dahi açıkladı. Rüzgar hızının ise Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, arada bir itidalli kuvvette esmesi bekleniyor.

SARI UYARI NEDİR?

Zerrin, havada “gizil nâr durumu”na işaret ediyor. Hesap Pusulası edilen meteorolojik vaka olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda tetik davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: