Hazne ve Maliye Bakanı Bitkisel, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu Açıklaması

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, makul kalburüstü kredilerin yatırıma, ihracata ve istihdama yönlendirilecek şekilde doğru firma ve alanlarla buluşmasını sağlayacak, enflasyondaki ataleti kıracak selektif güven politikalarını ve önemli-ihtiyati tedbirleri da uygulamaya almaya devam ettiklerini belirterek, “Enflasyonla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.” dedi.

Nebati, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin masadaki gücü olan Türk diplomasisinin, beyinli ve şefik hamleleriyle küresel tıpkısı bellik haline geldiğini belirtti.

Türkiye’ye yönelik 1984-2001 döneminde hep 13,5 milyar dolar olan direkt yabancı yatırım tutarının, 2002’den bu yana neredeyse 20 kata yakın aynı artışla 244 bilyon dolara ulaştığını tabir eden Nebati, büyükelçilerin üstelik son ahit ihracat rakamlarında kaydedilen rekorların arkasında balaban emekleri bulunduğunu vurguladı.

Nebati, birçok ülkeyle serbest tecim ve tercihli ticaret anlaşmaları imzalandığına bel ederek, halihazırda 22 azade ticaret anlaşması yürürlükteyken yenileri amacıyla üstelik müzakerelerin bitmeme ettiğini belirtti. Bitkisel, Kovid-19 salgını ve sonrasında Rusya-Ukrayna Savaşı ile toptan ölçekte belirsizliklerin arttığı, ihtilafların hazar ve istikrarı zılgıt ettiği ayrımsız dönemden geçildiğini dile getirerek, “Eksiksiz bu pek sınamalar karşısında ülkemiz hemen temas alanda başarıyla ilerlemeye, yeni koşulların getirdiği fırsatları sunma ongun şekilde değerlendirmeye devam ediyor.” dedi.

Avrupa Birliği üyelik sürecinin önemli evleviyet olmayı sürdürdüğünü ifade eden Bitkisel, bu süreci reformlar, bildirişim, vize serbestisi ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi yönünde ilerletmeye bitmeme edeceklerini vurguladı.

İstanbul Para Merkezinin dahi dünya çapındaki bir nice finansal kuruluşa sülale sahipliği yaparak Asya ile Avrupa arasında ayrımsız model olmayı hedeflediğine dikkati calip Bitkisel, şöyle konuştu:

“Global diplomasinin serencam yıllarda gördüğü bildirme somut başarılardan birisi, yakın zamanda Sayın Reisicumhur’mızın hareketli girişimleri sonucunda Rusya, Ukrayna ve Türkiye ortada imzalanarak bir lahzada işlemler ağıl gelen Hububat Sevkiyatı Anlaşması olmuştur. Bu yalınlık aynı Recep Tayyip Erdoğan etkisidir. Bu tarihi geçim, katıldığım G20 toplantılarında de en büyük gündem maddelerinden biri olan toptan besin sunma krizinin etkilerini hafifletmesi bakımından akıbet evre stratejik benzeri öneme sahiptir. Reisicumhur’mızın diplomatik girişimleri ve bakanımızın düzenleme kabiliyetiyle İstanbul’bile, savaşçı tarafların Recep Tayyip Erdoğan etkisiyle bir araya getirilmesiyle imzalanan geçim, Ukrayna depolarında biriken 20 milyon tonun üzerindeki tahılın acun piyasalarına sunulmasına imkan sağlamıştır. Böylece tüm dünyada özellikle hububat fiyatlarındaki arz cepheli baskıların hafiflemesiyle birlikte fiyatların gevşemesine birlikte şahit oluyoruz. Tahıl sevkiyatı anlaşması ülkemizin stratejik aklının ve küresel sonuçlar üreten diplomatik başarılarının yer konkre örneklerinden biri olmuştur.”

?????- “Akan amal dengemizde inşallah çokça henüz ferah noktalara geleceğiz”

Türkiye’nin 2022 yılının önce çeyreğinde bile ateş parçası ve tartılı nema eğilimini sürdürdüğünü ve yüzde 7,3 büyüme oranıyla G20 ülkeleri beyninde sunma erdemli oranda büyüyen 3. devlet olduğunu tamlayan Bitkisel, “Dünyanın sunu nazik ekonomisi olan KÖLE iki çeyrek sıkışık küçülerek ustalık resesyona girmiştir, birçok kaslı ülkede durgunluk ihtimali konuşulurken, 2022 yılının ikinci çeyreği ve sonrasına ilgilendiren avangart göstergeler, ülkemizde iktisadi büyümenin bitmeme ettiğine meni ediyor. Filvaki IMF, 2022-2023 yılları amacıyla global ekonomideki büyüme beklentilerini dun yönlü düşürürken, ülkemizin büyüme beklentilerini trendin tersi yönde yukarı taraflı rötuşlu etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Nebati, mevcut global akse atmosferine ve dönemsel gâh veriler üzerinden karamsarlık ifşa yarışına girenlere rağmen nema, dış satım, turizm gelirleri ve istihdam artışı gibi kritik göstergeler itibarıyla elde edilen konkre başarıların, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde verilen mücadelelerin sonuçları olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

“Bugün ülkemizin balaban potansiyelinin, milletimizin dirayet ve temiz güveninin farkında olmayanlar, zat karamsarlıklarını tek şekilde doğrulama etmeyen mecmu bu başarıları üstelik katiyen telaffuz etmiyorlar. Meğer ekonomimiz mukavim global koşullara rağmen dinamizmini koruyarak güçlenmeye devam ediyor. İhracatta kırdığımız rekorlar ve turizmdeki aceleci toparlanma; küresel erke maliyetlerindeki sert artışlar kaynaklı cari işlemler dengesindeki bozulmayı üstelik sınırlandırmıştır. Enerji maliyetleri dış tutulduğunda akan çok vermeye devam ediyoruz. Zaman açıklanan haziran ayı verilerine göre ayrımsız eski yılın ayrımsız ayına kıyasla 1,4 milyar dolar artış kaydederek 3,1 bilyon dolar çok verilmiştir. Elhak, bu yılın familya-haziran döneminde erke dünya değerlendirildiğinde akan işlemler dengesinde 8,1 milyar dolar, almanak bazdaki cari işler dengesinde da 35 milyar dolar fazla vermeyi başardık. Akıbet haftalarda gevşeyen toptan enerji fiyatları düşüş trendini koruyarak normalleşmeye devam ederse, cari işlemler dengemizde üstelik inşallah çok daha dolgunca noktalara geleceğiz. Kamu maliyesine baktığımızdaysa 2021 yılını yüzde 3’ün altındaki bütçe açığıyla kapatarak Maastricht Kriterini karşılayan nadir ülkelerden biri olduk.”

Akva ve ihtiyatkâr kamu maliyesi politikalarıyla Türkiye’nin acun genelinden zait ayrışmaya bitmeme etiğini, bankacılık sektörünün bile ruhlu anamal yapısı, erdemli etkili kalitesi ve karlılık oranlarıyla öne çıktığını anlatan Nebati, “Kızıl Büyükelçilerimiz, sizler bulunduğunuz ülkelerde fariza eden en son düzey hükümet temsilcilerisiniz. Ülkemizin çıkarlarını ve politikalarını görünmek amacıyla koskocaman roller üstleniyorsunuz. Bu kapsamda sizlerden istirhamım, ülkemizin kıvrak makroekonomik temelini, sunduğu cemi fırsatları ve Türkiye Tutum Modeli’mizi görevli olduğunuz ülkelerdeki ilişik taraflara aktarmanızdır.” diyerek konuştu.

“Enflasyonla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz”

Türkiye’nin kuzeyinde başlangıç gösteren savaşla alay malay küsurat enflasyonist sıkıntı karşısında vatandaşları boydak ve devasız bırakmadıklarını ifade fail Nebati, şunları kaydetti:

“Çakılı ücretlerde yaptığımız faziletkâr ölçülü artışlara ekleme adına vatandaşlarımızın arz çokça gerekseme duyduğu besin, ruh, ana gerekseme maddeleri üzere kalemlerde rüşvet indirimleri sağladık. Küsurat erke maliyetlerinden vatandaşlarımızın ve sanayicilerimizin bildirme minimal düzeyde etkilenmelerini uydurmak üzere gaz ve zindelik kabil kalemleri efdal oranlarda sübvanseye bitmeme ediyoruz. Zaman kamuoyunda, devletimizin akaryakıtta acun ortalamasının çok üzerinde, gök bilimsel vergiler aldığına dair serencam aşama yanlış, tek gerçekliği olmayan ayrımsız bilgi dolaşıyor. Oysaki iktisat yönetimi kendisine uyguladığımız idrak politikaları sonucunda Türkiye zaman benzin ve motorinde SUTAŞ ülkelerinin tamamından daha düşük idrak düz talih konumuna gelmiştir. Benzen ve motorinde ülkemizde uygulanan rüsum AB ortalamasından kısaca yüzdelik 14 henüz bağan seviyededir. Enflasyonla mücadeleye yönelik yaptığımız alacak indirimleri ve düzenlemelerle gelişigüzel 2021 yılında 154 bilyon lira kazanç gelirinden vazgeçmişken, bu sene dahi aldığımız ilave tedbirlerle 251 bilyon liralık alacak gelirinden feragat etmiş durumdayız.”

Nebati, stratejik ekincilik ve azık ürünlerinden bazılarına müteveccih dış tecim tedbirleri uyguladıklarını, zirai üretim maliyetlerini azaltmaya ve tarımsal üretimi artırmaya dönük GES yatırımlarını destek kapsamına aldıklarını belirterek, antrparantez Rusya ile teşrikimesai halinde Mersin Akkuyu’birlikte nükleer erke santrali inşasının devam ettiğini vurguladı. Erke üretmeye başladığında Türkiye’nin ihtiyacının yüzdelik 10’unu bu santralden elde etmeyi hedeflediklerinin altını çizen Nebati, “Karadeniz’de keşfettiğimiz 540 bilyon metreküplük gaz rezervini üstelik inşallah 2023 yılından itibaren kullanıma almış olacağız. Bilcümle bu çalışmalarımız sayesinde ilerleyici dönemde sonuç zamanlarda yaşadığımız enerji fiyatlarındaki begayet artışlardan çok daha beş altı etkileneceğiz.” dedi.

Finansal istikrarı perçinlemek üzere bir nice aşama attıklarını dile getiren Nebati, Türk lirasını henüz çalımlı kuzuluk yayımlamak ve döviz kurlarındaki oynaklığı budamak amacıyla Seviye Korumalı Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesabı (KKM) uygulamasını başlattıklarını, bu uygulamayla Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ve Fed ürem artışlarının Türkiye ekonomisi üzerindeki hırçın etkisini sınırlandırdıklarını söyledi. Bitkisel, “Makul ömre bedel kredilerin yatırıma, ihracata ve istihdama yönlendirilecek şekilde akla yatkın firma ve alanlarla buluşmasını sağlayacak, enflasyondaki ataleti kıracak seçmeli kredi politikalarını ve şanlı-ihtiyati tedbirleri de uygulamaya almaya bitmeme ediyor, enflasyonla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Nebati, “Yeşil Büyüme”nin önemine dikkati çekerek, “Bu kapsamda, Avrupa Yeşil Uyuşma Eylem Planı’nı yayımladık. Bu planla ülkemizin yeşil dönüşümünü destekleyen ve 2021’den 2027’ye kadar olan süreci belirleyen tıpkısı söve oluşturuldu. Paris Anlaşması’na taraf olduk. Ayrıca 2053 yılında kesin muvaffakiyetsiz emisyona algı hedefimizi de açıkladık. Yeşil dönüşüme finansman seçmek için yeşil finansmana yönelik kebir çalışmalar dahi gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Salgın sonrası süreçte tekmil dünyanın, tedarik zincirlerinin yeniden kurgulandığı, istihsal ve lojistik merkezlerinin esasen belirlendiği, eskimemiş lehçe ittifakların kurulduğu, siyasal ve iktisadi arenanın yeniden şekillendiği tıpkısı dönemeçten geçtiğine belen eden Nebati, bu kullanılmamış dönemde Türkiye’nin toptan arenada henüz aşkın saraka sahibi olabilmesi için beşeri sermayeyi, jeostratejik konumu ve özge rekabetçi avantajları maksimal düzeyde kullanabilecekleri adımlar atmaya devam ettiklerini bildirdi.

Share: