Herakleia Antik Kenti, arsıulusal bisiklet yarışı ile dünyaya tanıtılacak

Nazirsiz katıksız güzellikleri, dirim bilimsel çeşitliliği ve çevresindeki tarihi kalıntılarıyla ilgi çekici Muğla’nın Milas ilçesindeki Herakleia Antika Kenti’nde uluslararası derrace yarışı yapılacak.

Herakleia Antik Kenti’nde bulunan tarih öncesi döneme ilgilendiren 8 bin yıllık kayaç resimleri ile aynı kısmı yıkılan Yediler Manastırı’nın tezce yanı başında kâin bir kayaya resmedilen dini motifler ve figürler, hem domestik hem üstelik ecnebi turistlerin ilgisini çekiyor.

Bölgenin dünyaya tanıtımı için 22-23 Ekim’bile MTB Uluslararası Acı Bisikleti Şampiyonası yapılacak.

Muğla Valiliğinin himayesinde İl Hars ve Turizm Müdürlüğü ile Muğla Gençlik ve Spor Müdürlüğünün desteğiyle yapılacak şampiyonaya, Türkiye’nin birlikte yurt dışından 200’ün üzerinde bisikletçinin katılması bekleniyor.

Türkiye Derrace Federasyonu Muğla İl Temsilcisi İlker Cömert, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bafa Gölü çevresinin tarihi kalıntıları ile çok koskocaman bire bir kültürel mirasa eş sahipliği yaptığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının destekleriyle Bafa Gölü ile Heraklia Antika Kenti’nde şampiyonanın ilkini yaptıklarını hatırlatan Ahi, “Valimizin destekleri ile bölgenin haritasını çıkardık. Adi tarihi dokusu, doğal birikimi ile makro bire bir parkur ortaya imdi. Bafa; Kültürlü ve Muğla’nın ortak sınırını oluşturuyor. Muğla Valiliği’mizin himayesinde bu koskocaman organizasyonun ikincisini daha geniş çaplı yapmayı umu ediyoruz. Hem bölgenin tanıtımına katkıda mevcut olmak hem de gelenekselleşen heybetli tıpkı MTB Şampiyonası’nın ikincisini başarıyla yapmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cömert, 25’in üzerinde ülkeden keskin bisikleti tutkununu Herakleia Antika Kenti’ne getirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Share: