Hüngür hüngür ağlayan kadına aynı kalın kafalı de valilikten

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde etkili ve yamaçtan düşerek telef olan bir tane antant kaynağı ineğinin başında saatlerce hüngür hüngür ağlayan 6 bala annesi Nafiye Bilican’a Hakkari Valisi idris Akbıyık ve Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit yoluyla kaşalot armağan edildi.

İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta kâin Akocak köyünün Köşk mezrasında tüvana Bilican ailesinin yegâne kesim kaynağı olan pilaki, 300 metre yükseklikten düşerek temizlik olmuştu. Evlerinin bir tane geçim kaynağı olan ineğinin telef olmasıyla yıkılan şeker hastası Nafiye Bilican, 1 kilometre uzaklıkta mevcut bölgeye 4 saat boyunca torununun sebebiyle yürüyerek ulaşmıştı. Gördüğü manzara karşısında gözyaşlarına boğulan Nafiye Bilican, oturduğu yerde saatlerce engin ineğini seyrederek hüngür hüngür ağlaması ise görenlerin yüreklerini dağlamıştı.

Konunun bildirilmesi üstüne Hakkari Valisi İdris Akbıyık ve Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit aracılığıyla gönderilen keriz, Hakkari Tarım ve Orman Müdürü Cemal Özkan vasıtasıyla Nafiye Bilican’a konfirmasyon edildi. Haddinden Fazla bahtiyar olduğunu ifade eden Nafiye Bilici, “Malum biraz aktarılma evvel biricik konvansiyon kaynağım olan ineğim düşerek telef olmuştu. O acıya bükünmek zordu, günlerce ağladım. Benim sesimi duyan vali ve ilçebay bana müzaheret eli uzattı. Bugün onların bu hediyesi dünyalara değer. Bu evire çevire desteğinden hava Valimiz İdris Akbıyık’a, Yüksekova Kaymakamı Çimşit’e, Hakkari İl Tarım ve Orman Müdürü Cemal Özkan’a, Yüksekova İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Güvenli Yiğit’e ve bindi veren herkese teşekkür ediyorum. Benim mutluluğuma etken oldular, Allah herkesten razı olsun” dedi.

Nafiye Bilican’ın mutluluğunun kendilerini mutlu ettiğini belirten Hakkari İl Tarım ve Orman Müdürü Cemal Özkan ise “Akocak köyünün Kasır mezrasında yaşayan Nafiye annemizin ineğinin uçurumdan düşerek öldürme olmasının basına yansımasıyla valimiz derhal bizi arayarak Nafiye annemizin sıkıntısını gidermemiz üzerine egemenlik ve komut verdi. Tığ birlikte kaymakamımızla, İlçe müdürümüzle enformasyon ettik ve çarçabuk benzeri inek temin ettik. Valimizin talimatı üzerine buraya gelip ineğimizi Nafiye annemize tasdik ettik. İnşallah bu embesil namına bereketli evet, birçok günlerde kullanır. Nafiye annemize bu desteği sağlayan valimize teşekkürname ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ninesinin mutluluğuna amil olanlara teşekkürname fail Samet Polat Bilican de, “Beş Altı zaman önce ninemin haddinden fazla sevdiği ineği dağdan düşerek katil olmuştu. Hepimizi etraflıca üzdü. Sıhhatli olsun zaman valimiz, kaymakamımız eliyle bir kelek bergüzar edildi. Ninemin bu isteğini namına getiren herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Hakkari Valisi İdris Akbıyık bile hışır teslimi sırasında çökertme telefonuyla görüntülü adına Nafiye Bilican’ı arayarak benzeri müddet görüştü. – HAKKARİ

Share: