IAEA Başkanı Grossi: Bağımsız Milletvekili riziko değerlendirmesi amacıyla düz ziyareti lazım

Mürekkep Uluslar (BM) Düzenlilik Konseyi’nde Ukrayna’daki Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali’ndeki durumu görüşmek amacıyla yapılan aynı oturumda konuşan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Başkanı Rafael Grossi, kurumun santraldeki varlığının, kurumun çekirdeksel düzenlilik ve dulda alanlarında önemli teknik işler yürütmesine olanak sağlayacağını belirterek, “IAEA’nın çekirdeksel güvenlik risklerine ait müstakil tıpkısı riziko değerlendirmesi geliştirmesi ve sağlaması amacıyla lüzumlu olan, meydan ziyareti sırasında toplanan bu bilgilerdir” dedi.

IAEA Başkanı Grossi, BM Düzenlilik Konseyi’nde Ukrayna’daki Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali’ndeki durumu görüşmek amacıyla yapılan bire bir oturuma videoteyp bağlantısı tarafından konuştu. Grossi, IAEA’nın santraldeki varlığının, kurumun nükleer asayiş ve dulda alanlarında yetişkin maharet ameliyat yürütmesine olanak sağlayacağını belirtti.

“TEMAS İKİ TARAFIN DAHI IAEA İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMASINI KÂM EDİYORUM”

5 ve 6 Ağustos’ta bombardımana maruz artan bünye bölgesinde cemi askeri faaliyetin durdurulması çağrısını yineleyen Grossi, “Ukrayna aracılığıyla sağlanan en son bilgilere binaen, IAEA uzmanları, bombardıman yahut özge sonuç askeri eylemlerin aynı sonucu namına çekirdeksel güvenliğe yönelik ivedili tıpkısı yıldırma olmadığı civar değerlendirmesinde bulundu. Ancak bu giderek değişebilir. Bu silahlı çatışmanın herhangi bir iki tarafının dahi IAEA ile işbirliği yapmasını ve türlü olan yeryüzü gücük sürede benzeri ekibin Zaporizhzya Çekirdeksel Santrali’ne gitmesine cevaz vermesini murat ediyorum” dedi.

“BAĞIMSIZ BİR RİSK DEĞERLENDİRMESİ İÇİN YER ZİYARETİ GEREKLİ”

IAEA’nın Ukrayna ve Rusya’dan tesisin durumu, çalışması ve maruz kaldığı hasar hakkında çelişkili bilgiler aldığı ve fiziki yerine sahada olmadan kurumun uzmanlarının bu değerlendirmeleri doğrulayamadığı belirtildi. Grossi’nin liderlik edeceği böyle bire bir görevde IAEA uzmanlarının, tesislerdeki fiziksel hasarı değerlendireceği, asıl ve sakınma güvenlik ve düzenlilik sistemlerinin meşgul durumda olup olmadığını belirleyeceği ve kontrol odası personelinin çalışma koşullarını değerlendireceği anlatım edildi. Grossi, “IAEA’nın çekirdeksel güvenlik risklerine ilişik mutlak bire bir risk değerlendirmesi geliştirmesi ve sağlaması için lazım olan, yer ziyareti sırasında toplanan bu bilgilerdir. Zaporizhzya’ya yapılacak tıpkı fariza vakit kaybetmeden IAEA’nın hür çalışmasına yararlı olmakla kalmayacak, benzeri zamanda nükleer santralin operatörleri ve düzenleyicileri için üstelik yarayışlı olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Share: